Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Będą strefy tylko dla samochodów elektrycznych?

Anna Hankiewicz
Na naszych drogach kursuje coraz więcej samochodów elektrycznych, dlatego niebawem ma pojawić się nowy znak odnoszący się to tej grupy pojazdów. Tu możesz wjechać wyłącznie samochodem elektrycznym - tak można sformułować przekaz określony zielonym symbolem nowego znaku drogowego D-54 i odwołującego go D-55.

Na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji znajdziemy projekt nowelizacji rozporządzenia dotyczącego znaków i sygnałów drogowych, który zakłada wdrożenie nowego znaku „Strefa czystego transportu”.

Ustawa pod lupą

W uzasadnieniu projektu jest mowa o konieczności wprowadzenia nowych znaków drogowych, która została sformułowana w ustawie z dnia 11 stycznia 2018 r. o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Wspomniana ustawa zakłada stworzenie w najbliższym czasie 6 tys. punktów do ładowania aut elektrycznych. Prawodawca szacuje, że do 2025 r. w naszym kraju będzie jeździć około miliona tego typu samochodów.

Na Zachodzie już są

Wzorem państw europejskich, takich jak Czechy, Francja, Niemcy, w Polsce powstaną strefy ograniczonego dostępu pojazdów do wydzielonych obszarów miejskich, z uwagi na emisję szkodliwych substancji.
Aby poinformować uczestników ruchu drogowego o zaistniałych zmianach, niezbędne jest wprowadzenie nowych znaków.

Strefy czystego transportu będą mogły powstać już w drugiej połowie 2018 roku. Znaki, o których mowa, odnosić się będą do obszarów, w których będzie można poruszać się wyłącznie samochodami z ekologicznym napędem. Według Kodeksu wykroczeń, za nieprzestrzeganie zakazu grozi mandat w wysokości nawet do 500 zł.

Rynek wtórny

O autach elektrycznych, z napędem wodorowym oraz z silnikami spalinowymi zasilanymi gazem ziemnym coraz częściej słyszymy w mediach. Jeszcze kilka lat temu mało kto wróżył im popularność, a dziś coraz więcej kierowców decyduje się za zakup takiego pojazdu. Pewną barierą może być wysoka cena samochodów, ale z pomocą przychodzi rynek wtórny, który oferuje rozsądne ceny.

Zalety bycia eko kierowcą

Korzyścią płynącą z posiadania samochodów elektrycznych są relatywnie niskie koszty ich użytkowania, które o wiele łatwiej przewidzieć niż zmieniające się ceny paliw.

- Auta z ekonapędem są mniej awaryjne, dzięki czemu nie ma konieczności wymiany filtrów czy oleju. Wiąże się to z kolejnymi oszczędnościami - dodaje Mariusz Gołębiowski, właściciel samochodu elektrycznego z Inowrocławia.
Zdaniem ekspertów, auto elektryczne jest bezpieczniejsze podczas kolizji lub wypadku drogowego, ponieważ nie ma w nim substancji wybuchowych.

Największy minus

Jednym z minusów jest fakt, że na jednym ładowaniu większość samochodów elektrycznych przejedzie nie więcej niż 200 km, a za auto o większym zasięgu trzeba już odpowiednio więcej zapłacić.

POLECAMY:

Sobotnia impreza w inowrocławskiej Kropie [zdjęcia]

Wtorek ciepły i przyjemny. Mogą pojawić się wiosenne burze
TVN Meteo

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na inowroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto