Na inowrocławskich po raz pierwszy zostanie przeprowadzona kwesta Na inowrocławskich po raz pierwszy zostanie przeprowadzona kwesta

To będzie pierwsza zbiórka pieniędzy na renowację nagrobków osób zasłużonych, w tym powstańców. (© Dominik Fijałkowski )

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Towarzystwo Miłośników Miasta Inowrocławia podejmuje dzieło troski o naruszone zębem czasu i pozbawione opieki miejsca wiecznego spoczynku ludzi zasłużonych. W sobotę i niedzielę zostanie zorganizowana pierwsza publiczna kwesta na ten cel.

W najbliższą sobotę i niedzielę, w godz. 9.00-16.00, przed inowrocławskimi cmentarzami, wzorem warszawskich Powązek odbywać się będzie pierwsza publiczna zbiórka środków na renowację nagrobków osób zasłużonych. Jest to część długofalowej akcji towarzystwa zmierzającej do uporządkowania i nadania właściwego charakteru inowrocławskim miejscom pamięci.

W planach m.in. znajduje się ogrodzenie terenu najstarszego, prawie całkowicie dziś zniwelowanego, cmentarza obok Bazyliki Mniejszej, gdzie spoczywają byli powstańcy: Leon Czaplicki, Zygmunt Wilkoński i inni zasłużeni. Dziś hasają tam psy.

- Zamierzona kwesta otrzymała zgodę Ministra Administracji i Cyfryzacji, znalazła aprobatę proboszczów oraz poparcie stowarzyszeń, np. Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego, oraz harcerstwa, których przedstawiciele również czynnie włączą się do zbiórki - informuje Ewa Dzikowska, sekretarz TMMI. - Zebrane środki w pierwszej kolejności przeznaczone zostaną na odnowę wytypowanych komisyjnie nagrobków: powstańca styczniowego – Antoniego Grzymały-Łagiewskiego, nieznanego powstańca śląskiego oraz zasłużonego drukarza i wydawcy Dziennika Kujawskiego – Kazimierza Ziętowskiego.

Z regionu

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!