Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co w tym roku jest modne: okulary czy soczewki?

Ewelina Jagodzińska
Projektanci okularów podążają za nowinkami technicznymi
Projektanci okularów podążają za nowinkami technicznymi Ewelina Jagodzińska
Oprawki delikatne czy ekstrawaganckie? Na słońce lustrzane pilotki czy zmysłowe kocie oczy? W tym tygodniu zaglądamy do salonów optycznych i sprawdzamy, jakie okulary modne są w sezonie 2016.

Okulary, zarówno korekcyjne, jak i przeciwsłoneczne, to w dzisiejszych czasach ważny element stylizacji podkreślający urodę, osobowość, kreujący wizerunek. Dlatego chętnie wybierają je osoby starsze i ludzie młodzi, sięgają po nie również ci, którzy nie mają żadnej wady wzroku. Optycy i projektanci podążają krok w krok za nowinkami technicznymi i zmieniającą się modą i co sezon proponują nam pełne nowych wzorów i kolorów kolekcje.

Szkła czy soczewki?

To trudny wybór, bo oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji oraz potrzeb - przekonuje Monika Barczak, dyrektor salonu Vision Express Inowrocław.
- Jeżeli ktoś jest bardzo aktywny w życiu, uprawia sport, chodzi na basen, spędza czas z dziećmi, to jak najbardziej może nosić soczewki, ale najlepiej byłoby, gdyby stosował naprzemiennie soczewki i okulary. Noszenie tych pierwszych bardzo wytęża oko i powoduje, że nie jest ono odpowiednio dotlenione, dlatego najbardziej optymalnym rozwiązaniem byłoby ściąganie soczewek na przykład po powrocie do domu z pracy, tak, aby oko mogło „pooddychać” - dodaje Monika Barczak.

Oczywiście zanim zdecydujemy się na noszenie czy to soczewek, czy okularów, niezbędne jest wykonanie badania oka. Osoba, która chce mieć kontakty musi pamiętać o zachowaniu szczególnej higieny i ostrożności podczas zakładania soczewek.

- Nauka tej czynności nie zawsze bywa prosta, trzeba nauczyć się to oko bezpośrednio dotykać, przyznam, że ja do dzisiaj tego nie opanowałam, wybrałam okulary - mówi Monika Barczak. - Plusem soczewek jest na pewno coraz większy ich wybór. Na rynku pojawiają się już soczewki silikonowo-hydrożelowe, które bardziej dotleniają oko, niż soczewki hydrożelowe. To jest produkt wyższej klasy.

Do zadań specjalnych

W okularach korekcyjnych najważniejsze są soczewki. Mogą one nie tylko korygować wadę wzroku, ale też podnosić kontrast, eliminować odbicia światła i pełnić szereg dodatkowych i bardzo przydatnych funkcji.

Soczewki progresywne - to doskonałe rozwiązanie głównie dla osób, które cierpią na starczowzroczność, czyli tak zwaną presbiopię, która dopaść nas może już po 40. roku życia. Soczewka oka traci elastyczność i zdolność ostrego widzenia z bliskiej odległości. Wówczas, żeby uniknąć noszenia dwóch par okularów, najlepszym rozwiązaniem są okulary z soczewkami progresywnymi, w których widzimy ostro zarówno to, co znajduje się daleko, jak i to, co jest blisko.

Soczewki fotochromowe -bardzo sprytne rozwiązanie, polegające na tym, że okulary są przejrzyste w pomieszczeniach, a na zewnątrz przyciemniają się pod wpływem promieni UV i pełnią funkcję okularów przeciwsłonecznych.

Soczewki PNX - czyli soczewki wykonane z materiału PNX wyjątkowo mocnego, trwałego, przy tym lekkiego i elastycznego. To soczewka do zadań specjalnych, można po niej skakać, a i tak wciąż będzie cała. Polecana zwłaszcza osobom aktywnym i dzieciom.

Soczewki asferyczne - zwykłe soczewki sferyczne optycznie pomniejszają oczy krótkowidzów i powiększają oczy dalekowidzów. Czym wyższe wartości korekcyjne, tym większy efekt. Soczewki asferyczne mają za zadanie zredukować ten efekt i zminimalizować zniekształcenia obrazu po bokach soczewek. Dzięki nim obraz nie „wygina się”, gdy patrzymy tuż przy oprawie okularów.

Soczewki o wysokim indeksie - index to pojęcie pochodzące z języka angielskiego, a oznacza się nim współczynnik załamania światła. Im wyższy „index” tym soczewka będzie cieńsza, lżejsza i bardziej estetyczna. Polecana zwłaszcza osobom o dużej wadzie wzroku.

Soczewki antyrefleksyjne - nie odbijają światła, przez co doskonale sprawdzają się podczas pracy przy komputerze, jazdy samochodem czy też podczas prac biurowych. Soczewką nowej generacji jest soczewka z powłoką BlueControl, która neutralizuje światło emitowane przez urządzenia elektroniczne, zapobiegając jednocześnie powstawaniu objawów zmęczenia i suchości oka.

Soczewki z powłoką hydrofobową - zabezpiecza ona przed rozmywaniem się wody na jej powierzchni, dzięki czemu podczas deszczu na soczewce osadzają się tylko małe krople wody, które nie ograniczają widzenia i są łatwe do usunięcia.

Soczewki z powłoką oleofobową - redukują osadzanie się zanieczyszczeń organicznych na soczewkach. Powłoka ta zawiera również warstwę antystatyczną, która zapobiega osadzaniu siędrobnych zabrudzeń. Soczewki z powłoką oleofobową są łatwiejsze w czyszczeniu i dłużej pozostają czyste.

Soczewki z powłoką utwardzającą - stanowi zabezpieczenie przed zarysowaniem.
Oprawki.

Zabawa bez ograniczeń

Jeżeli dotychczas okulary kojarzyły się Wam z czymś bezmiernie nudnym, najwyższy czas zmienić myślenie i wybrać się do najbliższego salonu optycznego, a tych u nas, sami przyznacie, nie brakuje. Czasy nijakich opraw minęły bezpowrotnie. Dzisiaj mamy do dyspozycji całe spektrum możliwości: materiał, z którego wykonane są oprawy, kształt, kolor - tym wszystkim można bawić się bez ograniczeń.

- Każdy klient ma inne oczekiwania, ale dla każdego najważniejsza jest wygoda i dobre samopoczucie w okularach - zaznacza Katarzyna Miklas z „Dobry Wzrok” Inowrocław. - Jedni wolą oprawy bardziej subtelne, delikatne, czyli oprawy na żyłkę, czy wiedeńskie, inni wolą okulary wyraziste i tych rzeczywiście sprzedaje się trochę więcej. Ale podstawą jest wygoda. Poza tym dobieramy oprawy do kształtu twarzy, do wzrostu, do wyrazistości rysów. Okulary to jest bardzo indywidualna sprawa. Ja pracuję w zawodzie już 14 lat i nie ukrywam, że często już po pierwszym spojrzeniu na klienta wiem, jakie okulary będą do niego pasowały.

Sprawdziliśmy w salonach optycznych, jakie okulary korekcyjne są teraz najmodniejsze i jakie najchętniej wybierane są przez mieszkańców naszego regionu.

- Królują cały czas kocie oczy, na pewno modne są w tej chwili duże soczewki, duże okulary, odważne kolory i wzory, na przykład kwiatowe - mówi Monika Barczak.

- Bardzo modne są łączenia tworzywa z metalem, mostki, podwójne belki i duża ekstrawagancja - dodaje Katarzyna Miklas.

W mnogości opraw do okularów przebierać mogą nie tylko panie. W salonach widać, że również duży wybór mają panowie.
- Mężczyźni w Inowrocławiu lubią awangardę, świetnie sprzedają się kolorowe okulary, z wzorami, na przykład panterki, albo czarne lub granatowe z zielonymi czy pomarańczowymi dodatkami. Naprawdę w inowrocław-scy klienci bardzo odważnie dobierają okulary, wybierają konkretne, zdecydowane opcje. Z małych wąskich oprawek panie biorą nagle duże, w których widać całe oko. Za co należą się im brawa - mówi Barczak.

Ciesz się słońcem

Okulary przeciwsłoneczne służą przede wszystkim ochronie naszych oczu przed niekorzystnym promieniowaniem UV. Mają jednak o wiele więcej zalet. Budują stylizację, podkreślają atuty urody, maskują podkrążone oczy po imprezie lub brak makijażu.

Jakie wybrać? - Modna jest klasyka. W tym sezonie do łask wracają lustrzanki, wszelkie, bo i zielone, różowe, czerwone i niebieskie - mówi Monika Barczak. Okazuje się jednak, że dla mieszkańców naszego regionu najważniejsza jest nie moda, a zdrowie. - Wybierając okulary przeciwsłoneczne klienci zwracają teraz uwagę przede wszystkim na walory zdrowotne. Zatem pierwsze pytanie, kiedy klient wchodzi do salonu dotyczy tego, czy okulary mają filtry czy polaryzację. Klientom bardziej zależy na jakości szkieł niż na samej oprawie - zaznacza Katarzyna Miklas.

Osoby, które nie lubią okularów słonecznych, a chciałyby odpowiednio zadbać o oczy latem i ustrzec je przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym mogą wybrać przeciwsłoneczne kolorowe soczewki kontaktowe o zerowej mocy. Dla osób z wadą wzroku dobrym rozwiązaniem na lato będą fotochromowe soczewki w okularach lub przeciwsłoneczne soczewki kontaktowe, istnieje też możliwość wykonania okularów przeciwsłonecznych z korekcją pod indywidualnego klienta.

Duża różnica

Eksperci ostrzegają przed kupowaniem okularów na straganie czy w markecie. Okulary przeciwsłoneczne za kilkanaście złotych nie spełnią swojego zadania, a wprost przeciwnie.
- Różnica w tych okularach wynika z formy produkcji soczewek. Ta cena nie różni się tylko dlatego, że tu mamy salon optyczny, a nie stragan - mówi dyrektor Vision Express Inowrocław. - Znaczenie ma też jakość wykonania i materiał, z jakiego zrobione są soczewki, bo nieodpowiednie wygięcie plastiku może powodować załamania przez które mamy sztuczne moce w okularach. Są także różne stopnie zaciemnienia soczewek, warto je znać i co równie ważne to ochrona UV. U nas jest to najwyższy filtr 400.

Jakie są filtry w okularach z przysłowiowego „straganu”? Chyba właściwsze byłoby pytanie „Czy w ogóle są?” Warto wybierać okulary z atestem, certyfikatami, wtedy będziemy mieli pewność, że właściwie chronimy oczy. Podobnie zresztą z okularami korekcyjnymi kupowanymi np. w markecie. One mogą nam tylko zaszkodzić.

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na inowroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto