Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co warto wymienić w samochodzie po zimie?

Motointegrator
części w samochodzie
części w samochodzie Archiwum Polskapresse
Jeśli zima da nam w kość. Będzie trzymać długo i mocno. Trzeba by zastanowić się co wymienić w samochodzie.

Nasze samochody też to odczuły i to często boleśnie. W związku z tym powinniśmy o nasze auto zadbać. Oczywiście trzeba je posprzątać i umyć ale co jeszcze przy okazji można zrobić żeby lepiej się poczuło? W zależności od wieku i stanu auta, czynności może być dość sporo.

Po pierwsze olej. Są dwie szkoły wymiany oleju. Jedna mówi, żeby go wymieniać przed zimą dzięki czemu nasz silnik będzie lepiej smarowany w tych trudnych chwilach kiedy wymagamy od niego płynnej pracy przy -25 st.C. Druga zaleca wymianę oleju na wiosnę co pozwala na usunięcie oleju, który musiał ciężko pracować w niskich temperaturach i może zawierać sporo zanieczyszczeń zbierających się w nim właśnie w okresie zimowym. Dotyczy to tylko tych aut, które w ciągu roku przejeżdżają mniej kilometrów niż jest to wymagane do wymiany oleju. Co prawda producenci aut twierdzą, że można olej wymieniać nawet co dwa lata ale warto zawsze sprawdzić w instrukcji pojazdu co mamy robić w sytuacji gdy nasze auto jest eksploatowane w ciężkich warunkach. Większość kierowców powie, że nie eksploatuje auta w ciężkich warunkach. Producent auta ma na ten temat odmienne zdanie. Jazda na odcinkach krótszych niż 10km. Długa jazda w korkach. To wszystko wpływa na konieczność częstszej wymiany oleju.

Po drugie filtry. Sprawa dotyczy tylko filtra powietrza i filtra kabinowego. Ten pierwszy raczej nie wymaga wymiany częściej niż to przewiduje producent auta ale warto do niego zaglądać. Raczej będzie wymagał wymiany po sezonie wakacyjnym kiedy zdarzy nam się na przykład podróżować po mazurskich polnych drogach. Filtr kabinowy warto wymieniać dwa razy do roku. Nie tylko ze względu na to, że jest nie drożny ale też ze względu na możliwość rozwijania się w nim nowych form życia. Jest to szczególnie ważne jeśli my lub członkowie naszej rodziny cierpią z powodu alergii. Poza filtrem warto też przeczyścić układ klimatyzacji. Na parowniku mogą zbierać się zanieczyszczenia nie wyłapane przez filtr kabinowy.

Po trzecie wycieraczki. Po intensywnej eksploatacji w okresie jesienno zimowym mogą być w opłakanym stanie. Nawet jeśli jeszcze nie „mażą” to już mogą mieć uszkodzenia powodujące powstawanie plam na przedniej szybie. Wszystko to powoduje, że nasz wzrok męczy się dużo szybciej a poziom bezpieczeństwa spada. Jakie wycieraczki zamontować? Takie jakie zaleca producent auta. Wielu kierowców samodzielnie lub z pomocą sprzedawcy wpada na pomysł założenia dłuższych piór. Nie zawsze jest to dobry pomysł. Dłuższe pióra mogą w większym stopniu obciążać silnik elektryczny i cały mechanizm. Poza tym w wielu przypadkach ich końcówki będą pracowały w obszarze, który nie jest wystarczająco obficie spryskiwany płynem a to spowoduje powstawanie rys na szkle w tych miejscach.

Po czwarte hamulce i elementy zawieszenia. Możemy się im przyjrzeć w czasie wymiany kół, lub jeśli sami nie chcemy tego robić poprosić o to pracowników serwisu. Najważniejsze jest sprawdzenie czy nie ma wycieków z amortyzatorów i czy tarcze hamulcowe są jeszcze w stanie kwalifikującym je do dalszej eksploatacji. Po podniesieniu auta można też sprawdzić czy elementy układu hamulcowego nie ocierają o siebie. Może to być spowodowane zebraniem się zanieczyszczeń między klockami hamulcowymi na jarzmem lub też może wynikać z uszkodzenia osłon przeciw kurzowych tłoczków i prowadnic zacisku. Jeśli tak jest należy zlecić wykonanie niezbędnych prac. Zaniedbania będą powodowały szybsze zużycie hamulców, zwiększenie zużycia paliwa i przegrzewanie się układu hamulcowego co wpłynie na spadek jego skuteczności.

Wiosna jest dobrym okresem na przeprowadzenie działań przy naszym aucie. Wiosenne słońce dodaje nam energii, dzięki czemu często z przyjemnością wymienimy na przykład wycieraczki a wyższe temperatury i mniejsza ilość opadów nie odstręcza od przysłowiowego „położenia” się pod autem.

**

Wszystko czego potrzebujesz z tego tematu znajdziesz tutaj

**

;

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto