Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dekada starosty inowrocławskiego Tadeusza Majewskiego [wywiad]

Marlena Gronowska
W tym roku mija 10 lat od czasu wyboru na Starostę inowrocławskiego, Tadeusza Majewskiego. Z tej okazji w czasie listopadowej sesji powiatowego parlamentu Przewodniczący Rady Powiatu Ryszard Jagodziński złożył na ręce starosty podziękowania oraz list gratulacyjny z bukietem kwiatów. Radni podziękowali mu oklaskami. Jak było te minione 10 lat, pytamy starostę Tadeusza Majewskiego.

Panie Starosto, które z osiągnięć uważa Pan za najważniejsze?

Trudno tak w dwóch słowach powiedzieć o wszystkich ważnych przedsięwzięciach, finansowanych z naszego budżetu, który po stronie wydatków ma prawie 140 milionów złotych. Jednym z takich zadań o niebagatelnym znaczeniu jest niewątpliwie troska o stan powiatowych dróg. Początki nie były łatwe. Rozpoczynaliśmy kadencję realizując budżet naszych poprzedników, w którym na drogi zapisano niecałe 5 milionów złotych, za które wyremontowaliśmy tylko 2,5 km drogi. W kolejnym roku wprowadziliśmy do budżetu dodatkowe fundusze na remonty dróg, za które można było wyremontować już 6 razy tyle. Rekordowy pod tym względem był budżet roku 2009 kiedy to na remonty dróg wydaliśmy 42 miliony złotych i dzięki nim powstało blisko 80 km nowej nawierzchni. Na początku pierwszej kadencji przeprowadziłem także reorganizację Zarządu Dróg Powiatowych, dzięki czemu zmniejszyliśmy bieżące koszty utrzymania dróg. Wiele inwestycji drogowych przeprowadziliśmy przy finansowym udziale samorządów gminnych. Na inwestycje drogowe staramy się pozyskiwać także fundusze unijne i rządowe. Dzięki temu udało się nam zmodernizować ponad 220 km dróg kategorii powiatowej, a trzeba pamiętać, że jesteśmy jednym z największych powiatów w Polce i mamy w swoim zarządzie ponad 500 km dróg. Mimo trudności finansowych Powiat dobrze realizuje także inne przypisane mu zadania. Tak jest w przypadku Szpitala Powiatowego imienia doktora Ludwika Błażka. W ciągu minionych lat dzięki wielomilionowemu wsparciu z budżetu Powiatu m.in.: pobudowano nowoczesną Stację Dializ, rozbudowano oddział kardiologii i zakupiono nowoczesny tomograf komputerowy. Ponadto otwarto nowoczesne Centrum Radiologii i lądowisko dla helikopterów. Bez pomocy z budżetu Powiatu lecznica nie byłaby w stanie tak dobrze funkcjonować, co oczywiście nie oznacza, że nie boryka się z kłopotami finansowymi, które mają wszystkie tego typu placówki w kraju, ale to już temat na osobny artykuł.

Troska o zdrowie i godne warunki życia mieszkańców powiatu to obok stanu dróg jeden z Pana priorytetów?

Tak. Powiat Inowrocławski jest organem prowadzącym dla 5 domów pomocy społecznej, w których przebywa ponad 430 osób chorych, niepełnosprawnych lub wymagających nieustającej opieki. W ciągu kilku ostatnich lat doprowadziliśmy te placówki do standardów unijnych, modernizując ich zaplecze, budując nowe obiekty i wyposażając pokoje mieszkalne oraz sale rehabilitacyjne. Dążyliśmy także do przekształcenia dużych placówek opiekuńczych w małe domy dziecka, które lepiej będą wypełniały swą rolę. Teraz mamy 4 takie nowe placówki, dzieci mieszkają w nowoczesnych, ładnych obiektach, które prawie nie różnią się od zwykłych rodzinnych domów. Powiat Inowrocławski jako pierwszy w województwie spełnił ustawowe wymogi, aby dzieci przebywały w grupach nie większych niż 14 osób. W 201 7 roku planujemy wybudować kolejny rodzinny dom dziecka.

A jak sobie Powiat Inowrocławski radzi ze szkołami? To obecnie temat równie trudny jak finansowanie szpitali...

Zarządzanie powiatową oświatą to zadanie, które niejednokrotnie w ciągu minionych 10 lat wymagało trudnych i niepopularnych decyzji. Mimo znacznych środków przeznaczanych na wynagrodzenia oraz utrzymanie budynków, które stanowią prawie połowę naszego budżetu staramy się utrzymać istniejącą sieć szkół, jest to trudne z uwagi na systematycznie spadającą liczbę uczniów. Z dumą możemy jednak mówić o poziomie szkolnictwa w placówkach prowadzonych przez powiat. Nasze licea plasują się na wysokich pozycjach w ogólnopolskich rankingach. Możemy poszczycić się także bardzo wysokim poziomem szkolnictwa zawodowego. Systematycznie doposażamy placówki, wybudowaliśmy halę sportową oraz 9 wielofunkcyjnych nowoczesnych boisk sportowych. W przyszłym roku rozpoczniemy przygotowania do budowy kolejnej hali sport woj , tym razem przy Zespole Szkól im. Marka Kotańskiego.

Jednak dzięki tym często trudnym decyzjom udało się osiągnąć rezultaty, które owocują nagrodami i certyfikatami.

Tak, na przykład Kapituła Konkursu Samorządowo-Gospodarczy HIT Kujawsko-Pomorskiego 2010 nagrodziła nas główną nagrodą za modernizacje dróg, a czasopismo budowlańców „Profile” Złota Kielnią za zakres prac infrastrukturalnych. Przypomnę, że w latach 2003-2005 pod względem wydatków przeznaczonych na inwestycje ze środków własnych, czyli bez pozyskanych dotacji, nasz samorząd zajmował 290 miejsce. Już w latach 2007-2009 uplasowaliśmy się na 7 miejscu. Natomiast po podsumowaniu wydatków z lat 2008-2010 zajęliśmy 2 miejsce w Polsce! Mamy się czym pochwalić.

Sądzi Pan, Panie Starosto, że utrzymanie takiego tempa rozwoju będzie możliwe?

Choć zarządzanie drugim co do wielkości powiatem w województwie i jednym z największych w kraju nie jest łatwe to jednak efekty, które udało się nam osiągnąć w ciągu minionych lat wręcz nakazują optymistycznie patrzeć w przyszłość. Chciałbym dodać, że w realizacji naszych zadań pomagało nam wiele osób, sąsiednich samorządów, podmiotów, jednostek i stowarzyszeń, którym w tym miejscu chciałbym bardzo podziękować za współprace i wytężony wysiłek. Trudno wymienić wszystkich, bowiem zakres prac prowadzonych przez Powiat jak już mówiłem wczesnej był bardzo szeroki

Dziękuję za rozmowę.


od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dekada starosty inowrocławskiego Tadeusza Majewskiego [wywiad] - Inowrocław Nasze Miasto

Wróć na inowroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto