Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dworek w Kłóbce doczeka się remontu

(gaz)
Doczeka się ratunku zabytkowy dwór Orpiszewskich w Kłóbce w gminie Lubień Kujawski, który pomieści przyszłe muzeum dokumentujące kulturowe i patriotyczne tradycje kujawskiej szlachty. Administrujące obiektem Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej przystąpiło już do opracowywania studium wykonalności projektu restauratorskiego, najpóźniej w lipcu ruszą roboty melioracyjne w dworskim parku.

Położony w sąsiedztwie kłóbeckiego Kujawsko-Dobrzyńskiego Parku Etnograficznego, zbudowany w XIX wieku dworek jest obecnie ruiną, a pięknie położony na ponad siedmiu hektarach malowniczy ogród w stylu angielskim jest solidnie zaniedbany. - Uznaliśmy, że warte są uratowania ze względu na wartość historyczną oraz możliwość wykorzystania w ramach turystycznej promocji regionu. Kłóbka jest bowiem miejscem związanym z osobą Fryderyka Chopina. Mieszkała tu narzeczona wielkiego kompozytora, Maria z Wodzińskich Orpiszewska – wyjaśnia marszałek Całbecki.

Latem ubiegłego roku nieruchomość została zakupiona ze środków samorządu województwa i przekazana będącemu marszałkowską instytucją kultury Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. Muzeum jest właścicielem i administratorem obiektu, jest też odpowiedzialne za przeprowadzenie kompleksowej restauracji. Obecnie przystąpiło do opracowywania studium wykonalności projektu, a przed końcem kwietnia spodziewa się decyzji o pozwoleniu na prace budowlane. Jeszcze w maju placówka złoży wniosek o dofinansowanie inwestycji ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, stając do konkursu dotyczącego wsparcia rozwoju infrastruktury kultury.

Rozpoczynają się też prace prowadzące do przywrócenia blasku okalającemu zabudowania parkowi. Muzeum podpisało umowę z włocławskim Kujawsko-Pomorskim Zarządem Melioracji i Urządzeń Wodnych w sprawie remontu tamtejszych urządzeń hydrotechnicznych. W najbliższym czasie K-PZMiUW ogłosi przetarg na przeprowadzenie robót.

Wszystko to jest realizacją opracowanej przez dyrekcję placówki koncepcji Muzeum Wsi Kujawskiej, na które złożą się muzeum szlachty - znajdzie miejsce właśnie w dawnym domu Orpiszewskich - oraz istniejący skansen wiejski, odwiedzany przez 20 tysięcy zwiedzających rocznie. Do muzeum, dokumentującego życie i patriotyczne tradycje kujawskiego ziemiaństwa, trafi między innymi tak zwane mienie podworskie z terenu całych Kujaw, znajdujące się obecnie w zbiorach Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej. Odnowiony park, w którym zachowały się fragmenty unikatowego starodrzewu, uzyska charakter ogrodu botanicznego. Kompleks stanie się jedną z turystycznych wizytówek regionu.Źródło:Urząd Marszałkowski

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kujawskopomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto