Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dziesięciu zasłużonych dla Niepodległej z powiatu inowrocławskiego z medalami od premiera [zdjęcia]

Renata Napierkowska
Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz wręczył nadane przez Prezesa Rady Ministrów Medale 100-lecia Odzyskania Niepodległości. Premier Mateusz Morawiecki uhonorował nimi blisko 100 mieszkańców naszego regionu, w tym aż dziesięć osób z powiatu inowrocławskiego.

Podczas uroczystości, jakie odbyły się w Bydgoszczy i koncertu w Kinoteatrze Klubu Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych połączonego z koncertem patriotycznym „Pieśni dla Niepodległej” wojewoda Mikołaj Bogdanowicz wręczył Medale 100-lecia Odzyskania Niepodległości, nadane przez premiera Mateusza Morawickiego.

W tym gronie znalazło się dziesięciu mieszkańców powiatu inowrocławskiego: Adam Banaszak, Rafał Cyms, Henryka Derezińska, Mariusz Kawczyński, Marianna Krawczak, Dariusz Łącki, Joanna Małaczek, Edmund Mikołajczak, Daniel Sendor, Sebastian Maciej Witkowski.

- To wielkie wyróżnienie, którego się nie spodziewałem. To mnie mobilizuje do dalszej pracy i działania. Miałem zaszczyt współpracować z tymi osobami, które otrzymały to wyróżnienie i wiem, że w pełni one na to zasługują - mówi Rafał Cyms, prezes Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego w Inowrocławiu.

Medal z rąk wojewody otrzymał również przewodniczący struktur miejskich Prawa i Sprawiedliwości oraz przewodniczący NSZZ ,,Solidarność’’ w Ciech Soda Polska, a od ostatnich wyborów także radny Rady Powiatu Inowrocławskiego Daniel Sendor.

- Byłem bardzo zaskoczony, kiedy się dowiedziałem o tym, że premier odznaczył mnie Medalem 100-lecia Odzyskania Niepodległości. To wielkie wyróżnienie otrzymać taki medal, w tak szczególną rocznicę dla każdego Polaka i patrioty - podkreśla Daniel Sendor.

Henryka Derezińska została uhonorowała za wieloletnią działalność społeczną m.in. w Stowarzyszeniu Twórców Ludowych na Kujawach, Mariusz Kawczyński przewodniczący Oddziału Inowrocław NSZZ ,,Solidarność” i powiatowy koordynator akcji paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach otrzymał medal za swoje społeczne zaangażowanie.

W tym gronie znalazły się również dwie nauczycielki z III LO: polonistka Joanna Małaczek oraz emerytowana animatorka kultury Marianna Krawczak. Obie panie wyróżniono za szczególne zasługi dla regionu i województwa, za propagowanie patriotycznej postawy wśród młodzieży. Marianna Krawczak wraz z majorem Wacławem Szewielińskim organizowała w III Liceum Ogólnokształcącym im. Królowej Jadwigi w Inowrocławiu „Spotkania Pokoleń”, które dziś na stałe wpisały się na mapę kulturową powiatu i województwa, od 2011 roku obowiązki te przejęła Joanna Małaczek nadając spotkaniom nieco odmienną, bo artystyczną formę przedstawienia o patriotycznej tematyce, co roku w auli szkoły spotykają się byli żołnierze AK, osoby represjonowane w stanie wojennym, kombatanci, sybiracy. Od 2017 roku patronat nad „Spotkaniami Pokoleń” objął wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

Dariusz Łącki to mieszkaniec Kobylnik, a także działacz NSZZ Solidarność na rzecz rolnictwa w Komisji Krajowej. Edmund Mikołajczak Honorowy Obywatel Miasta Inowrocławia i znany regionalista, emerytowany nauczyciel, od wielu lat dba o to, by przetrwała pamięć o ważnych historycznych wydarzeniach związanych z walką o niepodległość w naszym regionie. Sebastian Witkowski z Janikowa historią fascynuje się od lat. Z wykształcenia jest kulturoznawcą i pedagogiem. Dziesięć lat przepracował w Pomorskim Muzeum Wojskowym w Bydgoszczy, jest też biegłym sądowym w dziedzinie umundurowania i oporządzenia Wojska Polskiego i mechanikiem broni. Wcześniej odznaczony został Złotym Medalem „Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej", a od ponad roku prowadzi program „Poszukiwacze historii” w telewizji Polsat.

Kolejny uhonorowany z okazji Święta Niepodległości przez premiera to Adam Banaszak, wiceprzewodniczący sejmiku kujawsko0pomorskiego, radny siedmiu kadencji i od wielu lat reprezentant Polski w Komitecie Regionów Unii Europejskiej, a od niedawna wiceprezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości w Warszawie.

- Wyróżnienie to otrzymały osoby zajmujące się różnymi dziedzinami. Mnie premier uhonorował za skuteczne reprezentowanie polskich samorządów w Brukseli, za zaangażowanie w kwestie pozyskiwania środków na zrównoważony rozwój i rozwiązania korzystne dla regionu w przypadku wystąpienia katastrof, czego doświadczyliśmy w ubiegłym roku. Jest to także medal za pracę w obszarze wspierania rozwoju obszarów wiejskich. To był dla mnie zaszczyt znaleźć się w tak wspaniałym gronie - podkreśla Adam Banaszak.

Warto wiedzieć: Medal jako polska odznaka okolicznościowa ustanowiony został uchwałą Rady Ministrów z dnia 8 maja 2018 r. dla uczczenia 100-lecia Odzyskania Niepodległości oraz na pamiątkę odrodzenia Państwa Polskiego. Odznakę stanowi metalowy, posrebrzany medal w kształcie prostokąta o wymiarach 80 mm na 80 mm, mający na stronie przedniej wizerunek orła białego w koronie na głowie, wokół którego umieszczone zostały wizerunki Wojciecha Korfantego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Daszyńskiego oraz Józefa Hallera, a w dolnej, lewej części napis: 100-Lecie Odzyskania Nniepodległości. Na stronie odwrotnej w górnej części znajduje się cytat z kazania „O miłości Ojczyzny” autorstwa arcybiskupa Lwowa Józefa Teodorowicza: TO ZDOŁAŁY POKOLENIA TAMTE, DLACZEGO BYŚCIE TEMU NIE MOGLI PODOŁAĆ I WY?, a w dolnej części znajduje się wizerunek Legionów Polskich.

POLECAMY:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na inowroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto