Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gęsina na kujawskich stołach na św. Marcina

Renata Napierkowska
Nadesłane
Gęsie tuszki od Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu oraz w konkursach Fundacji Hodowców Polskiej Gęsi Białej do wygrania.

Pieczona gęś staje się już nie tylko w naszym województwie narodową potrawą serwowaną 11 listopada z okazji Święta Niepodległości, ale także i w wielu innych regionach Polski. Smakowite gęsie tuszki można otrzymać biorąc udział w konkursach.

- Gęś jest znakiem rozpoznawczym naszego województwa. Dzięki promocji Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu, Instytutowi Zootechniki-PIB Zakład Doświadczalny w Kołudzie Wielkiej oraz naszej Fundacji Hodowców Polskiej Białej Gęsi we Wróblach koło Kruszwicy i przyzagrodowym hodowlom stała się nieoficjalnym logo naszego województwa. W całej Polsce w ciągu ostatniego dziesięciolecia spożycie gęsi wzrosło o 300 procent –szacuje prezes stowarzyszenia Andrzej Klonecki.

Mięso z gęsi jest zdrowe. W tłuszczu znajduje się mnóstwo nienasyconych kwasów tłuszczowych, znakomicie działa on na układ krwionośny. Gęsina zawiera 23 proc. białka, duże ilości żelaza, fosforu, magnezu, cynku i witaminy z grupy: A,B,C,E. Znakomicie wspomaga proces odchudzania. Tłuszcz z gęsi ma zastosowanie w medycynie naturalnej i jest silnym środkiem przeciwnowotworowym, co potwierdzają też badania naukowe.

Jeszcze do niedawna dzieciom na przeziębienie serwowano smalec gęsi z mlekiem i miodem. Smalec stosowany był również do nacierania bolących stawów i kręgosłupa.

- Gęsina to antidotum na choroby cywilizacyjne. Nam jako fundacji udało się odnowić hodowlę gęsi przyzagrodowych w gospodarstwach do 15 hektarów, gdzie hodowcy trzymają stada liczące do 300 sztuk tych ptaków. Gęsi hodowane w sposób naturalny nie mają genu stresowego i to mięso nie tylko ma lepsze walory smakowe ale jest po prostu zdrowe. O ich znaczeniu świadczy też i to, że cztery gęsi to równowartość jednego świniaka – przekonuje Andrzej Klonecki.

Podkruszwicka fundacja jest liderem pod względem hodowli tych ptaków i promocji gęsich specjałów. Ostatnio zrealizowany został duży projekt dla osób zamieszkujących województwach świętokrzyskim, podlaskim i mazowieckim zachęcający do hodowli gęsi. Przyszli hodowcy mogli też uczestniczyć w warsztatach kulinarnych.

- Jest ogromne zapotrzebowanie na pisklęta gęsie i warsztaty organizowane przez Instytut Zootechniki-PIB Zakład Doświadczalny w Kołudzie Wielkiej – twierdzi nasz rozmówca.

Do końca roku na facebookowym profilu fundacji można wygrywać gęsie tuszki w konkursach. Więcej informacji pod adresem: fundacja@polskabiałages.pl oraz na profilu fundacji: https://www.facebook.com/Fundacja-Hodowców-Polskiej-Białej-Gęsi

Konkursy organizuje też Urząd Marszałkowski w Toruniu.

- Zapraszamy do udziału w konkursach organizowanych w ramach kampanii ,,Kujawsko-Pomorska gęsina na św. Marcina”. Rodziny mogą przesłać do nas relację z rodzinnego obiadu z gęsiną, przygotowanego z okazji 11 listopada. Dzieci i młodzież zachęcamy do spróbowania swoich sił w konkursie plastycznym ,,Artystyczna gęś w kolorach tęczy". Na uczestników obu konkursów czekają atrakcyjne nagrody, w tym zestaw rowerów dla całej rodziny. W konkursach przeprowadzonych na łamach regionalnych i lokalnych mediów mieszkańcy regionu wygrali już 2018 świeżych, gęsich tuszek przekazanych przez marszałka Piotra Całbeckiego. Laureaci tych konkursów mogą spróbować szczęścia ponownie i przygotować relację ze świątecznego obiadu z gęsiną w roli głównej na nasz kolejny konkurs. Najmłodszych zachęcamy do udziału w konkursie plastycznym ,Artystyczna gęś w kolorach tęczy”. Czekają atrakcyjne nagrody, w tym zestaw rowerów dla całej rodziny – przypomina Beata Krzemińska, rzecznik Urzędu Marszałkowskiego.

Konkurs na relacje gęsinowe jest adresowany do wszystkich mieszkańców regionu, którzy kultywują starą polską tradycję i 11 listopada zasiądą do świątecznego obiadu, a następnie  podzielą się swoimi relacjami z rodzinnego spotkania.

- Warunkiem jest, aby tego dnia na stole królowały potrawy przygotowane z kujawsko-pomorskiej gęsiny. Sprawozdania z biesiadowania w rodzinnym gronie można nadsyłać od 12 do 18 listopada. Oczekujemy, że przyślą do nas Państwo zarówno zdjęcia, filmy oraz sprawozdania tekstowe, jak i swoje przepisy na potrawy z gęsiny – dodaje Beata Krzemińska.

Zgłoszenia można dostarczyć osobiście lub przesłać:Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego
87-100 Toruń, Plac Teatralny 2, pokój 219

Prosimy o umieszczenie na kopercie dopisku ,,Konkurs na relacje gęsinowe”lub mailowo na adres [email protected].

POLECAMY:

Rekordowa zbiórka w Pakości na Kalwarię [zdjęcia]

Flesz - 12 listopad dniem wolnym od pracy. Kto pracuje?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na inowroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto