Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gospodynie z pałacu w Pławinie [zdjęcia]

Renata Napierkowska
Renata Napierkowska
Swoją siedzibę mają w pałacu, gdzie do niedawna mieściła się szkoła. Choć koło nie jest liczne, bo zrzesza dziesięć pań, to aktywnością i zaangażowaniem mogą zaimponować innym znacznie liczniejszym organizacjom.

- Koło Gospodyń Wiejskich powstało w 1959 roku przy istniejącym już Kółku Rolniczym. Założyła je 22 – letnia wówczas Kazimiera Burdacka, która skupiła wokół siebie 22 panie. Nie było wtedy świetlicy, więc kobiety spotykały się w domu przewodniczącej. W 1868 roku w naszej wsi pobudowano w czynie społecznym świetlicę, była to jedna z pierwszych w gminie Inowrocław i od tej pory kobiety miały miejsce, żeby się spotykać, organizować zebrania – opowiada Alina Książek, która prowadzi kronikę.

Panie same zadbały o wyposażenie świetlicy. Z inicjatywy KGW wybudowano także we wsi sklep spożywczy.

- Koło przechodziło różne etapy, ale zawsze znalazło się kilka osób, które nie pozwoliły na to, by ta działalność zanikła. Kiedy przewodniczącą została Irena Sikorska, to utworzono dzieciniec na okres letni, by rodzice podczas żniw mogli spokojnie pracować w polu – dodaje przewodnicząca Teresa Szymborska.

Kobiety brały udział w konkursach i szkoleniach i robią to do dziś. Same uszyły i wyhaftowały 12 strojów kujawskich.

- Jedna z koleżanek Kasia Żak była krawcową i poszyła nam stroje. Henryka Derezińska wyhaftowała fartuchy i tak powoli skompletowałyśmy stroje kujawski – wspominają kobiety.

Mimo że ubrania powstały w 2009 roku, to nadal wszystkie panie bez trudu się w nie mieszczą.
Podobnie, jak założycielki koła, nie stronią od rozmaitych form działalności na rzecz swojego sołectwa i całej gminy. Krystyna Kędzierska pomogła im organizować szkolenia. Siedem razy brały już udział w wigiliach organizowanych przez marszałka województwa Piotra Całbeckiego.

- Byłyśmy zaproszone na Forum Rolników do Bydgoszczy. Było to w dniu katastrofy smoleńskiej i jak tylko dotarła informacja, że doszło do wypadku prezydenckiego samolotu, to forum przerwano – wspominają pamiętny 10 kwietnia 2010 roku.

- Koło w Pławinie, jako jedno z pierwszych brało udział w wystawie stołów wielkanocnych. Na dziewczyny z Pławina zawsze zresztą można liczyć – zapewnia prezes Stowarzyszenie Kobiet Wiejskich Gminy Inowrocław, Beata Szafrańska.

Podczas ubiegłorocznej wigilii organizowanej przez miasto zrobiłyśmy po 1500 do 2500 porcji każdej potrawy i ugotowałyśmy 300 litrów żurku – podkreślają z dumą gospodynie z Pławina. Kilkakrotnie panie gościły w Telewizji Bydgoszcz i w audycji Tydzień Rolniczy w poznańskim oddziale TVP.

- Wójt zawsze był przychylny naszym inicjatywom i za to należy mu się podziękowanie. A my w zamian promujemy w regionie i całej Polsce gminę Inowrocław – podkreślają gospodynie.

Koło w Pławinie skupia obecnie 10 pań: przewodnicząca Teresa Szymborska, Alina Książek, Grażyna Owedyk, Teresa Głowacka, Ewa Garbalińska, Urszula Książek, Małgorzata Osińska, Danuta Kozłowska, Danuta Świtaj i Danuta Madej.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na inowroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto