Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Halloween. Czy mieszkańcy Inowrocławia chętnie w tym uczestniczą?

Anna Hankiewicz
Nadesłane
Cukierek albo psikus - usłyszymy od dzieci podczas halloweenowych zabaw. Czy mieszkańcy Inowrocławia chętnie wezmą w nich udział?

Halloween to święto obchodzone 31 października, w przeddzień chrześcijańskiego święta Wszystkich Świętych.
Tradycja Halloween pochodzi z Wysp Brytyjskich, na których obchodzono celtyckie dożynki o pogańskich korzeniach. Wierzono, że w tym dniu przenika się granica między zaświatami a światem żywych.

Duchy przodków czczono i zapraszano do domostw, złe zaś odstraszano. Uczestnicy Halloween przebierają się w upiorne stroje, dekorują miejsca spotkań na wzór motywów z filmów grozy, drążą dynie, opowiadają straszne historie, biorą udział w grach, figlach i wróżbach. Święto najhuczniej obchodzone jest w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Irlandii i Wielkiej Brytanii.

Halloweenowe imprezy

W związku z nadchodzącym Halloween, w inowrocławskich i okolicznych klubach, odbędą się imprezy tematyczne. Ich inicjatorzy zachęcają młodzież do przebierania się, organizując konkursy na najlepszy strój. Podczas dyskotek nie zabraknie upiornego wystroju i hallo-weenowych drinków. Wiele osób organizuje zabawy w domu.

- Zaproszę znajomych na seans najlepszych horrorów wszechczasów. Przygotuję przekąski i potrawy z dyni - mówi Wiktoria Chorążewska z Inowrocławia. Szkoły i przedszkola proponują zabawy dla swoich wychowanków przebranych w stroje czarownic, duchów, wampirów i kościotrupów.

Ale nic na siłę. Rodzic może zadecydować o tym, że pociecha nie weźmie w nich udziału. Na lekcjach angielskiego temat święta jest dość szczegółowo omawiany ze względu na aspekt kulturowy.

Cukierek albo psikus

Chodzenie od domu do domu i zbieranie cukierków staje się coraz bardziej popularne.
To komercyjne święto sprawiło, że już pod koniec września w sklepach pojawiły się ozdoby z halloweenowym motywem. Panie szukają na sklepowych półkach kosmetyków potrzebnych do zrobienia upiornego makijażu. - Dla osób z mojego otoczenia Halloween to jedynie fajna zabawa i nikt z nas nie stara się doszukiwać w tym większego sensu - mówi Aleksandra Wojciechowska z Inowrocławia, która wybiera się na halloweenową imprezę.

Katolicka odpowiedź

Wiele osób uważa, że naśladowanie tradycji obcych kultur powoduje utratę sensu pełnego zadumy Święta Wszystkich Świętych i Zaduszek. Pogańska geneza Halloween jest szeroko krytykowana przez Kościół katolicki. Od kilku lat w naszym kraju wierni organizują tego dnia przemarsze o nazwie „Korowód Świętych”.

- Główną atrakcją Halloween jest możliwość przebrania się. Dlaczego więc nie możemy wcielić się w postać swojego ulubionego świętego? Uważam, że to świetny pomysł - mówi Małgorzata Pietrzak z Inowrocławia.

Każdy sam może odpowiedzieć na pytanie, czy podczas Halloween bawi się, czy grzeszy.

Czytaj także: Potrawy z dyni w rolach głównych

Psycholog o Halloween w Polsce: Myślę, że to próba oswojenia różnych naszych lęków
TVN 24

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na inowroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto