Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Historia świetności Inowrocławia na drzwiach zapisana [zdjęcia]

Renata Napierkowska
Renata Napierkowska
Postacie dwóch wielkich inowrocławian: Prymasa Polski Józefa Glempa i poety Jana Kasprowicza zwieńczą historię miasta ukazaną na drzwiach inowrocławskiej fary. Nowe drzwi do świątyni mają być gotowe na setną rocznicę Niepodległości Polski.

Tym razem spotkanie członków komitetu, który zawiązał się, by ufundować nowe drzwi do kościoła pw. św. Mikołaja w Inowrocławiu odbyło się na plebani. Uczestniczyli w nim: inicjatorzy przedsięwzięcia ks. proboszcz Romuald Drążkowski, straszy Cechu Rzemiosł Różnych Piotr Jóźwiak oraz: prezes Uzdrowiska Solanki Tadeusz Chęsy, historyk i Honorowy Obywatel Miasta Inowrocławia Edmund Mikołajczak, historyk Bogdan Wojtkowiak, prezes Chóru „Halka” Eugeniusz Kubski i Wioletta Puszkiewicz z biura Zarządu Cechu Rzemiosł Różnych. Na spotkanie zaproszony został bydgoski artysta rzeźbiarz Michał Kubiak, który zaprojektuje obrazy wykonane z brązu na frontowej stronie drzwi.

Podczas spotkania ustalono, jakie wydarzenia z historii miasta znajdą się na frontowej stronie wykonanej z brązu.

- Chcemy pokazać na tych drzwiach świetność naszego miasta. Były w jego historii dwa takie okresy: średniowiecze i przełom XIX i XX wieku. Nie da się ukazać całej przeszłości w kilku obrazach, dlatego wybraliśmy takie wydarzenia, które będą symbolami tych najważniejszych okresów z historii Inowrocławia – mówił historyk Edmund Mikołajczak.

Propozycji i koncepcji było kilka, swoją wizję przedstawił też bydgoski artysta rzeźbiarz Michał Kubiak, który będzie wykonawcą projektu. Inowrocław jest mu bliski, gdyż jego żona jest z pochodzenia inowrocławianką. Ostatecznie zdecydowano się na koncepcję Edmunda Mikołajczaka, która nawiązuje do dwóch okresów świetności miasta wzbogaconą o dodatkowe elementy.

U samej góry zamieszczone zostaną postacie dwóch wielkich inowrocławian: Prymasa Polski Józefa Glempa i poety Jana Kasprowicza. Po lewej stronie znajdą się wydarzenia nawiązujące do świetności okresu średniowiecznego: założenie miasta przez księcia Kazimierza Konradowica z datą 1238 rok, który siedząc na tronie wręcza przywilej lokacyjny pochylającemu się w geście pokłonu niemieckiemu koloniście. W tle tego wydarzenia będzie wizerunek kościoła Ruina i początki budowy klasztoru.

Drugi obraz z tego okresu to proces polsko – krzyżacki o Pomorze Gdańskie i panorama średniowiecznego miasta.
Trzeci – to rok 1410 i król Władysław Jagiełlo prowadzący naradę wojenną, a w tle książęcy zamek.
Po drugiej stronie od góry uwiecznione zostanie powstanie kopalni i uzdrowiska oraz postacie związane z utworzeniem uzdrowiska: Zygmunt Wilkoński i Lucjan Grabski.

Kolejny obraz po prawej stronie przedstawiać będzie strajk w I Szkole Miejskiej czyli zburzonej kilka lat temu Szkole Podstawowej nr 3, a w tle znajda się postać bp Antoniego Laubitza i Dziennik Kujawski.
Na ostatniej rycinie będzie najważniejsze wydarzenie z 1919 roku czyli wyzwolenie miasta przez powstańców wielkopolskich z kpt. Pawłem Cymsem.

Wewnątrz kościoła umieszczona zostanie specjalna tablica z nazwiskami fundatorów oraz objaśnieniami symboli. Nowe drzwi do świątyni mają być gotowe na setną rocznicę Niepodległości Polski.

Można wpłacać pieniądze na konto: Par. Św. Mikołaja "Drzwi Jubileuszowe"
nr 49 1240 1196 1111 0010 7805 6964.

POLECAMY:

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na inowroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto