Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Inowrocław coraz bardziej ekologiczny!

Szymon Cieślak
Wykres przedstawiający procentowy udział poszczególnych frakcji odpadów dostarczanych do PSZOK
Wykres przedstawiający procentowy udział poszczególnych frakcji odpadów dostarczanych do PSZOK Urząd Miasta Inowrocławia
To już trzy lata od kiedy w Inowrocławiu funkcjonuje nowy system segregacji odpadów. Władze miasta zauważają, że poziom segregacji jest większy, a cały system funkcjonuje sprawnie.

Popularnością cieszy się punkt selektywnej zbiórki przy ul. Bagiennej.
- Co szczególnie cieszy, zauważalny jest znaczny wzrost poziomu segregacji. Jest to związane z wyraźnym rozróżnieniem stawek opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. W przypadku odpadów segregowanych stawka ta jest dwukrotnie niższa, niż w przypadku odpadów zmieszanych. Segregacja się opłaca - mówi Ryszard Brejza, prezydent Inowrocławia.

Naukę ekologicznych zachowań rozpoczynają już przedszkolacy. Najmłodsi mieszkańcy miasta otrzymują bajkę "Inowrocławskie rady na odpady", w której wiewiórka opowiada w jaki sposób należy segregować domowe śmieci. Taką książkę otrzymało już dwa tysiące maluchów.

- Między innymi dzięki temu osiągamy znakomite poziomy recyklingu odpadów surowcowych, budowlanych i rozbiórkowych oraz ograniczenia masy odpadów ulegających biodegradacji trafiających na składowisko - ocenia Karol Adamski, naczelnik wydziału gospodarki komunalnej, środowiska i rolnictwa Urzędu Miasta Inowrocławia.

Warto zaznaczyć, że poziom recyklingu Inowrocławia w porównaniu do wskaźników unijnych jest duży. Na przykład poziom przygotowania do ponownego użycia i odzysku innymi metodami innych niż niebezpieczne odpadów budowlanych i rozbiórkowych wynosił w ubiegłym roku 99,62 proc.
- Inowrocław bezproblemowo osiąga więc wymagane prawem poziomy - zaznaczają urzędnicy z inowrocławskiego ratusza.

Miasto inwestuje w ekologię. Na terenie Inowrocławia jest coraz więcej tzw. mini PSZOK-ów (małe punkty selektywnej zbiórki odpadów komunalnych). Znajdują się w kilkudziesięciu punktach miasta. Do wspomnianych mini PSZOK-ów można wrzucać odpady biodegradowalne.

- Miasto, zgodnie z ustalonym harmonogramem, bezpośrednio od właścicieli nieruchomości odbiera w każdej ilości odpady zmieszane, makulatura, tworzywa sztuczne oraz szkło - wyliczają pracownicy Urzędu Miasta Inowrocławia. - Pozostałe odpady zebrane selektywnie takie jak: przeterminowane leki, baterie i akumulatory, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, meble i odpady wielkogabarytowe, chemikalia, zużyte opony, tekstylia i odzież przyjmowane są nieodpłatnie w utworzonym na terenie regionalnej instalacji do przetwarzania odpadów komunalnych przy ul. Bagiennej 77 tzw. punkcie selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Inowrocław jest pierwszym w województwie kujawsko - pomorskim miastem, które zostało objęte programem "Moje miasto bez elektrośmieci". Dzięki temu mieszkańcy pozbywają się dużych elektrośmieci dzwoniąc pod numer 2222-333-00, lub wypełniając specjalny formularz na stronie internetowej www.elektrosmieci.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na inowroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto