Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak się nie przejeść w święta? Dietetyk radzi

(maw)
Umiar. To słowo klucz podczas każdych świąt
Umiar. To słowo klucz podczas każdych świąt 123RF
Co zrobić, by dwóch dni świętowania nie skończyć z niestrawnością, bólami brzucha czy dodatkowymi kilogramami? Nie tylko zachować umiar w jedzeniu, ale też wprowadzić do menu trochę zielonych warzyw.

Przy współczesnym trybie życia Święta Wielkanocne to często jedna z nielicznych okazji do rozmów z bliskimi i pobycia razem nieco dłużej. Taka atmosfera niewątpliwie sprzyja też wspólnemu biesiadowaniu przy suto zastawionym stole.
Czy wielkanocne smaczne potrawy muszą być tuczące?

Niekoniecznie!

Wystarczy, że wprowadzimy do wielkanocnego menu trochę zielonych warzyw, które pomogą zadbać o figurę i zachwycą gości smakiem. Przykładem może być jarmuż. To smaczne, zielone warzywo, które posłuży nam nie tylko jako dekoracja świątecznych potraw, ale przede wszystkim dostarczy naszym organizmom białko, witaminy C i K, potas, żelazo i przeciwutleniacze. Poza tym znajdziemy w nim błonnik, który pomoże zachować zgrabną sylwetkę. - Jarmuż to niezwykle cenne warzywo, smaczne i bogate w składniki odżywcze. Jego wartość odkryli także Polacy, chętnie wykorzystując w swoich kuchniach - przyznaje Katarzyna Głębocka, ekspert marki Eisberg. - Doskonałe połączenie stanowi z sałatą, bogatą w przeciwutleniacze, kwas foliowy, mangan, potas, żelazo, magnez, a także witaminy z grupy B, C i E. Dodatkowo sałata w swych rozmaitych postaciach także pięknie zaprezentuje się na stole - dodaje ekspert. Co ważne, przygotowując wielkanocną sałatkę, warto majonez zastąpić dressingiem na bazie oliwy z oliwek i soku z cytryny. Sałatka będzie pyszna, a już na pewno mniej kaloryczna.

Przeczytaj także: Życzenia Wielkanocne. Krótkie i zabawne życzenia na Wielkanoc [POWAŻNE, ŚMIESZNE, SMS]

Szpinak nie tylko do pasztetu czy jajek, ale też.... ciasta
O jakim zielonym warzywie warto jeszcze pamiętać?

Z pewnością o szpinaku, który odżywi nas kwasem foliowym, wapniem i żelazem, a także ryboflawiną, tiaminą, czy witaminą A, B6 i K. Wspomoże również proces przemiany materii dzięki wysokiej zawartości błonnika. Ze szpinaku wyczarujemy oryginalny farsz do jajek. Nadzienie w formie musu z awokado i szpinakiem zachwyci gości smakiem, a dekoracja listkami bazylii czy zdrowymi kiełkami stworzy nietuzinkową kompozycję na talerzu. Dodatkowo szpinak możemy wykorzystać jako składnik pasztetu z kaszy jaglanej lub w wersji z łososiem. A jeśli wielkanocne babki, serniki i mazurki już nieco znudziły, tu także jest alternatywa. Na świąteczny deser idealnie sprawdzi się uwielbiane ciasto szpinakowe.

To może cię zainteresować

Spróbujmy wszystkiego, ale po trochu
Gdy już przygotujemy świąteczne potrawy. Pamiętajmy, by zachować umiar w ich jedzeniu. Spróbujmy każdego rarytasu, ale po trochu. Jedzmy małe porcje, bez niepotrzebnych dokładek. Tym samym posmakujemy wszystkiego, zachowując dobre samopoczucie - przekonuje dietetyk Paulina Domagała.

Radzi, by delektować się każdym kęsem przysmaków. Gdy jemy wolniej i korzystamy z małych talerzy, jemy mniej. Za wszystko odpowiedzialny jest ośrodek sytości, który działa z opóźnieniem. - Nasz mózg dopiero po 20 minutach otrzymuje sygnał, że jesteśmy najedzeni. Dlatego jedzmy wolniej i w miarę możliwości zachowujmy odstępy między posiłkami. Najlepiej, by wynosiły one 2-4 godziny - słyszymy.

PiS obiecuje: 500 plus na pierwsze dziecko, "13" emerytura dla najstarszych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jak się nie przejeść w święta? Dietetyk radzi - Gazeta Pomorska

Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto