Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jutro premiera filmu o „makabrycznej nocy”

Janusz Brodziński
Gros dramatycznych scen do filmu nakręcono w inowrocławskim Zakładzie Karnym
Gros dramatycznych scen do filmu nakręcono w inowrocławskim Zakładzie Karnym Dariusz Nawrocki
Powstał fabularyzowany dokument, który ma przypomnieć tragiczne wydarzenia, które 77 lat temu miały u nas miejsce.

Dobiegły końca prace nad filmem o „makabrycznej nocy” w inowrocławskim więzieniu w 1939 roku. 22 października, w 77 rocznicę tej zbrodni, odbędzie premiera filmu i uroczystość pod tablicą pamiątkową.

Przygotowano wystawę

Ukończono realizowany od ponad roku film, przypominający zbrodnię, jakiej dopuścili się, w środku nocy z 22 na 23 października 1939 roku, dwaj pijani Niemcy: starosta Otto Hirschfeld i ziemianin z Palczyna Hans Jahnz. W bestialski sposób zamordowali oni osadzonych tam 56 Polaków - nauczycieli, ziemian, urzędników, kupców, inteligencję, działaczy politycznych i osoby z innych środowisk miasta i powiatu. Wśród nich znajdowali się prezydent miasta Apolinary Jankowski i wiceprezydent Władysław Juengst.

Nakręcono wiele ujęć i relacji

Film, w oparciu o inowrocławskie realia, odtwarza okoliczności i szczegóły tej strasznej zbrodni, oraz zawiera nieznane dotąd szerzej informacje i wspomnienia, zwłaszcza relacje członków rodzin osób zamordowanych. Podczas realizacji dochodziły stale nowe wątki - przypominano losy kolejnych ofiar i osób, które przeżyły tamtą noc w więzieniu. Nakręcono bardzo wiele ujęć, obrazów, sytuacji i wypowiedzi, ale ostatecznie skrócono film do 65 minut.

Autorem scenariusza i reżyserem jest Sebastian Bartkowski z Unisławskiego Towarzystwa Historycznego. Wcześniej, w ramach serialu „Historican - Tropiciele prawdy”, jako pierwszy jego odcinek zrealizował on film pt. „Króliki z Ravensbruck” o więźniarkach - ofiarach tego hitlerowskiego obozu. Inowrocławski film, jako drugi odcinek, powstał w ramach programu „Patriotyzm jutra” Muzeum Historii Polski w Warszawie. W realizację filmu włączyli się inowrocławianie, a jego miejscowym koordynatorem był Józef Siej.

W 77. rocznicę tragicznych wydarzeń

Premiera filmu dla członków rodzin, osób współpracujących i gości odbędzie w sobotę, 22 bm. Pozostali będą musieli poczekać na kolejne seanse. O ich czasie i miejscu będziemy informować.
W sobotę o godz. 12.00, pod tablicą pamiątkową na murze więzienia, złożone będą kwiaty i zapalony zostanie znicz. Tego dnia 100 zniczy zapłonie na grobach ofiar hitlerowskich.

Przygotowano też wystawę pt. „Okupacja i zbrodnie niemieckie w Inowrocławiu, na Kujawach i Pomorzu Zachodnim”. Od wtorku, 25 bm., wystawę tę będzie można zwiedzać w Saloniku Literacko-Artystycznym Biblioteki Miejskiej przy ul. Kilińskiego 16. W listopadzie odbędzie się ogólnodostępna projekcja filmu w sali widowiskowo-sportowej, a potem także w zainteresowanych klubach środowiskowych.

Zapraszamy do przeczytania tekstu o kulisach powstawania filmu na stronie internetowej GAZETY POMORSKIEJ INOWROCŁAW

Czytaj także: Sporu wokół pałacu ciąg dalszy

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na inowroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto