Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolarski ultramaratończyk odwiedził Inowrocław [wywiad, zdjęcia]

Magdalena Pindel
Słynne ucieczki zwierząt w województwie kujawsko-pomorskim

Relacja wideo z Mistrzostw Polski w rzucie podkową w Pogórzynie:
Słynne ucieczki zwierząt w województwie kujawsko-pomorskim Relacja wideo z Mistrzostw Polski w rzucie podkową w Pogórzynie: Magdalena Pindel
Niedawno gościliśmy w Inowrocławiu ultramaratończyka i kolarza szosowego Mariana Kołodziejskiego.

W 2015 przejechał na rowerze ponad 19 tys. kilometrów promując swoją miejscowość Dzierżoniów. Swoimi osiągnięciami może się między innymi pochwalić ukończeniem w 2015 Międzynarodowego Maratonu PARYŻ-BREST-PARYŻ o długości 1200 km w którym wzięło udział ponad 6 tysięcy zwolenników tego sportu z 68 krajów świata. Maraton ten ze 124-letnią tradycją został po raz pierwszy zorganizowany w 1891 roku i jest organizowany co cztery lata. Dzierżoniowianin ukończył ten maraton w czasie 64 godzin, 28 minut, 42 sekundy, zajmując w tej kilkutysięcznej stawce 463. miejsce, z czego jest bardzo dumny. Udział na wysokich lokatach w maratonie w Berlinie na dystansie 200 i 300 km oraz w Saksonii na dystansie 400 i 600 km. W Pucharze Polski super maratonów sklasyfikowany na II miejscu w swojej kategorii wiekowej, a na 4 miejscu w kategorii open.

Kiedy zaczęła się Pańska przygoda z kolarstwem?
Moja przygoda z kolarstwem rozpoczęła się już w szkole podstawowej, gdyż dojeżdżałem do szkoły 2 km rowerem. Po ukończeniu szkoły podstawowej rozpocząłem szkołę zawodową do której jeździłem rowerem 12 km w jedną stronę. W tym czasie przystąpiłem do klubu BKS Ślęża Sobótka, gdzie byłem trenerem przez 11 lat. Następnie moja kariera zmieniła kierunek i miałem przerwę, a dopiero ciężka choroba spowodowała , że powróciłem do tego sportu.

Skąd wzięła się miłość do kolarstwa?
Kolarstwo stało się dla mnie pewnym lekarstwem, odskocznią od codzienności. Dzięki tej dyscyplinie spotkałem ciekawych ludzi zafascynowanych rowerami.

Każdy zaczynał kiedyś od zera, jak wyglądały początki?
Na początku kiedy doszedłem do zdrowia, przez pierwsze trzy lata jeździłem do 100 km. Potem zwiększyłem dystans do 300 km.

Czy kolarstwo wymaga ciężkiej pracy?
Kolarstwo wymaga wiele wyrzeczeń. Stosuję odpowiednią dietę niezbędną przy maratonach oraz szykuję odpowiednią formę, ponieważ, by wystartować w maratonach typu Paryż-Brest-Paryż, należy wcześniej przejść szereg wyścigów kwalifikacyjnych, tzw. Brevetów. Wyścigi te o długościach 200, 300, 400 i 600 km trzeba zakończyć w czasie odpowiednio: 13,5, 20, 27 i 40 godzin, a na dodatek muszą one mieć miejsce w tym samym roku, w którym odbywa się główny wyścig.

Jak wyglądają treningi?
Treningi trwają cały rok .Na przykład zimą stosuję marszo-biegi, trening siłowy, jazdę na nartach czy jazdę w terenie na rowerze górskim. Wiosną z kolei co drugi dzień mam trening, jazdę 100 - 150km. Te treningi odzwierciedla pewne hasło: „Jeżdżę do brata na kawę do Leszna”.

Jak wygląda sam maraton na przykładzie Tour de Pomorze?
Sam maraton to ponad siedemset kilometrów do przejechania. W tego typu zawodach liczy się przede wszystkim bardzo dobra wytrzymałość. Zawodnicy jadą non stop. Istnieje możliwość postoju i noclegu w specjalnie wyznaczonych punktach kontrolnych. Czas jednak płynie i oficjalnie czas postojów doliczany jest do czasu samej jazdy. W tym maratonie można było startować w dwóch kategoriach: solo - uczestnik zobowiązany był przejechać całą trasę praktycznie samemu bez podczepiania się pod peleton i grupki oraz open - uczestnicy byli rozlosowani w grupy startowe przez organizatora i startowali w nich po sześć osób, co pięć minut.

Jakie są pańskie największe osiągnięcia?
Moim największym osiągnięciem jest to, że jeżdżę na rowerze i czuje się świetnie. A to, że wygrywam maratony czy ultra maratony jest moją pasją i sposobem na życie.

Dziękuję bardzo za rozmowę i życzę dalszych sukcesów, a naszych Czytelników zachęcamy do wspierania tej dyscypliny sportu i oczywiście do letnich, rekreacyjnych przejażdżek rowerowych.

POLECAMY:

Słynne ucieczki zwierząt w województwie kujawsko-pomorskim

Relacja wideo z Mistrzostw Polski w rzucie podkową w Pogórzynie:

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na inowroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto