MGKS Kujawiak Lumac Kowal - Unia Gniewkowo 0:0 w 16. kolejce 4. ligi kujawsko-pomorskiej [relacja, zdjęcia]

Wojciech Nawrocki
W niedzielę 18 listopada 2018 roku o godz. 13:00 na stadionie im. Kazimierza Górskiego w Kowalu gospodarze podzielili się punktowym dorobkiem z sąsiadami w tabeli Unią Gniewkowo 0:0. W przedmeczowych notowaniach więcej szans dawano gospodarzom z racji gry na własnym boisku. Ale jak wiemy, spotkanie nie ułożyło się po myśli Kujawiaka, który zremisował z Unią.

Mecz poprowadziła trójka sędziów z KS Żnin, jako główny: Rafał Podlewski, na liniach asystowali: Piotr Kośmider i Mateusz Mrówczyński. Mecz nie stał na najwyższym poziomie, ale sędzia nie narzekał na nudę, co rusz dyscyplinując niesfornych piłkarzy żółtymi kartkami. W sumie ukarał aż 11 piłkarzy, w tym w ostatnich minutach podwójnie kapitana kowalskiej drużyny Kamila Malinowskiego, który musiał opuścić boisko w 90 minucie.

Pogoda nie sprzyjała do odwiedzenia kowalskiego stadionu, było zimno, padał deszcz, mimo tego taka jesienne aura nie odstraszyła wiernych kibiców i sympatyków obu drużyn. Do Kowala przyjechała liczna grupa kibiców z Gniewkowa, którzy wraz z miejscowymi zrobili super głośny ale kulturalny doping, zagrzewając do walki swoich piłkarzy. Oprawa tego spotkania spotkała się z pozytywna aprobata władz klubu i miejscowych kibiców. Tak powinien wyglądać doping na trybunach.

Od pierwszego gwizdka do ataku ruszyli gospodarze. W sumie z każdą minutą spotkanie się wyrównywało, a główna walka toczyła się w środkowej części boiska. Więcej okazji z gry mieli podopieczni Dawida Kwiatkowskiego, ale nie potrafili tej przewagi udokumentować bramką. Nieliczne kontry kończyły się na linie defensywnej. Ciekawą kontrę stworzyli sobie gospodarze w 8 minucie, do piłki dośrodkowanej przez Alana Czerwińskiego doszedł Hubert Szymczak, ale jego strzał główką bez problemów wyłapał golkiper Unii. Zaś w 24 minucie kapitan Kujawiaka Kamil Malinowski pociągnął kontrę lewą stroną boiska, następnie wrzucił piłkę na 8 m do zamykającego akcję Dawida Kwiatkowskiego, ale Dawida ubiegł Kamil Fajkowski, kierując piłkę głową na rzut rożny. W 28 minucie na strzał z dystansu zdecydował się Shvets, ale piłka przeszła obok lewego słupka. Trzy minuty później strzał Szymczaka z 17 metrów obronił Arkadiusz Stępień. W odpowiedzi Oskar Kryszak huknął z 35 m na bramkę Wojnowskiego, ale piłka poszybowała wysoko nad bramką.

W 35 minucie super kontrę wyprowadził Kwiatkowski, wrzucił piłkę za plecy obrońców do wychodzącego na czystą pozycję Szymczaka, lecz asystent sędziego uniósł chorągiewkę wskazując pozycję spaloną. Pod koniec pierwszej połowy zaczęło iskrzyć pomiędzy piłkarzami obu drużyn. Sędzia Rafał Podlewski szybko musiał ostudzić gorące temperamenty piłkarzy i tak w 38 minucie pierwszą żółtą kartkę w drużynie gości zobaczył Maciej Jaroszewski za faul w nogi Alana Czerwińskiego, a w 41 minucie drugi piłkarz Unii Kamil Piotrowiak za bezpardonowe zatrzymanie w szarży Shvetsa. Tuż przed przerwą bliski gola samobójczego w Unii był Jaroszewski, który niefortunnie główkował po wrzutce Damiana Ratajczyka. Piłka po jego uderzeniu minimalnie przeszła nad poprzeczką własnej bramki. W 44 minucie na strzał z 30 m zdecydował się Grube, ale bramkarz gości był na posterunku, pewnie broniąc jego strzał. Arbiter doliczył minutę do regulaminowego czasu gry, którą goście mogli wykorzystać do zdobycia gola, ale Tomasz Wojnowski był na posterunku, broniąc pewnie strzał Mateusza Grudzińskiego.

Z początkiem drugiej odsłony trener gości Grzegorz Jeromin dokonał pierwszej zmiany w swoim zespole, Kamila Piotrowiaka zmienił Grzegorz Pakulski, a w Kujawiaku Kwiatkowski zmienił Macieja Lewandowskiego, którego zastąpił Witold Jakubowski. Mimo dokonanych zmian, w dalszym ciągu gra toczyła się w środkowej części boiska. W 52 minucie żółtą kartką w Kujawiaku został ukarany Witek jakubowski, który zbyt ostro potraktował kapitana przyjezdnych Piotra Kaźmierskiego. Po niespełna 3 minutach kolejny piłkarz gospodarzy zobaczył żółty kartonik, był nim Łukasz Grube, który zbyt ostro krytykował decyzję sędziego. Gospodarze osiągnęli optyczną przewagę, ale w dalszym ciągu nie potrafili udokumentować jej zdobyciem bramki.

Super okazję do strzelenia gola miał Witek Jakubowski w 59 minucie, a jego strzał z 13 metrów intuicyjnie nogami wybronił golkiper Unii. Jeszcze lepszą okazję stworzyli sobie gospodarze w 61 minucie ze stałego fragmentu gry. Wykonawcą rzutu wolnego był Grube, który precyzyjnie wrzucił piłkę na 8 m, a główką akcję wykończył Hubert Szymczak, lecz tym razem poprzeczka stanęła futbolówce na przeszkodzie. W 65 minucie drugiej zmiany dokonał trener gości, Macieja Jaroszewskiego zmienił Sebastian Krzysztofiak. W 67 minucie żółtą kartę zobaczył w Unii Mateusz Grudziński, a minutę później w Kujawiaku Alan Czerwiński. Dwukrotnie w odstępie dwóch minut bramkarz przyjezdnych uchronił swój zespół dobrymi interwencjami przed utratą goli i tak, w 70 minucie wybronił strzał Ratajczyka z 23 m, a w 72 minucie strzał Alana Czerwińskiego z 15 metrów.

W odpowiedzi jedną z nielicznych kontr w drugiej połowie wyprowadzili przyjezdni lewą stroną boiska. Bartosz Pędowski wrzucił piłkę na długi słupek do zamykającego akcję Kamila Fajkowskiego, ale ten o centymetry minął się z piłką. W 83 minucie w Unii trener dokonał trzeciej zmiany, Mateusza Grudzińskiego zmienił Radosław Kłosowski, a w 87 minucie w Kujawiaku Alana Czerwińskiego zmienił Bartosz Śmigiel. Tuż przed zakończeniem meczu super kontrę wyprowadzili goście prawą stroną boiska. Z piłką na bramkę Wojnowskiego ruszył Pakulski, który z 15 m, a dokładnie z narożnika pola karnego huknął na bramkę w prawy róg, ale super paradą popisał się Tomasz Wojnowski parując piłkę na rzut rożny.

Do regulaminowego czasu gry arbiter doliczył 3 minuty. W tym czasie sędzia Rafał Podlewski aż czterokrotnie sięgał po żółty kartonik. W 90 minucie za faul na Witku Jakubowskim ukarany został Sebastian Krzysztofiak oraz dwukrotnie kapitan Kujawiaka Kamil Malinowski, który pierwszą kartkę zobaczył za faul, a drugą za krytykę decyzji sędziego i musiał opuścić boisko. Dwie minuty później Piotr Szablewski zbyt głośno krytykował decyzję sędziego, więc też zobaczył żółty kartonik. Równo z 93 minuta sędzia zakończył to spotkanie.

Czy podział punktów odzwierciedla, to co działo się na boisku, oczywiście nie. Ale gospodarze nie potrafili udokumentować swojej przewagi zdobyciem goli, a goście umiejętnie broniąc się wywieźli jeden punkt, dzięki któremu przesunęli się wyżej o jedno miejsce w tabeli.

Przed ostatnim wyjazdowym spotkaniem jakie czeka Kujawiak w sobotę 24 listopada o godz. 13:00 w Rypinie z Lechem trener Dawid Kwiatkowski ma nie lada problem, gdyż aż czterech jego piłkarzy z podstawowego składu nie zagra w tym meczu z powodu nadmiaru żółtych kartek. Niestety, te którymi kowalscy piłkarze zostali ukarani w niedzielnym spotkaniu były zdecydowanie niepotrzebne. W meczu z Lechem Rypin nie zagrają: Alan Czerwiński, Witold Jakubowski, Kamil Malinowski oraz Piotr Szablewski. W związku z tym trudno będzie wywieźć korzystny wyniku z Rypina, ale dopóki piłka w grze każde rozstrzygnięcie będzie możliwe.