Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Długiej doczekają budowy ulicy [zdjęcia]

Renata Napierkowska
Renata Napierkowska
Przez szereg lat toczyły się spory, kto ma tę ulicę wybudować: miasto czy gmina. Mieszkańcy pisali petycje, skarżyli się mediom i żyli przy drodze, gdzie latem unosił się kurz, a wiosną i jesienią tonęli w błocie. Ciężar pozyskania dofinansowania, na tę tak oczekiwaną inwestycję, wzięła na siebie gmina Inowrocław.

Po latach pism, protestów, postulatów i sporów pojawiła się szansa na budowę ulicy Długiej. Prezydent Inowrocławia i wójt gminy Inowrocław podpisali w ratuszu porozumienie w sprawie współdziałania na rzecz budowy ulicy Długiej za cmentarzem oraz połączenie Marulewskiej i Szymborskiej. Droga będzie przebiegała zarówno przez tereny miasta, jak i gminy. Porozumienie zakłada uzyskanie 85-procentowego dofinansowania, co sprawi, że finansowanie spocznie na obu samorządach w nieznacznym stopniu. Na 15 - procentowy wkład własny składać się będzie 3,5 mln zł z budżetu miasta Inowrocławia oraz ponad 300 tys. ze środków gminy Inowrocław. Koszt całej inwestycji szacowany jest na prawie 20 mln złotych. Wkładem własnym miasta będzie, realizowana już z budżetu, przebudowa fragmentu ul. Długiej – od ul. Św. Ducha do Lipowej.

Gmina Inowrocław, jako lider projektu i podmiot upoważniony do wzięcia udziału w konkursie ogłoszonym przez marszałka, złoży wniosek o dofinansowanie projektu.

- To, że jesteśmy liderem, wynika ze względów formalnych, bo miasta prezydenckie nie mogą ubiegać się o dofinansowanie na ten cel. Droga przy cmentarzu była polna. Tak naprawdę, to właściwie nigdy tam nie było drogi. Mam nadzieję, że standard tej drogi na tyle się podniesie, że będziemy żyli w tych nowych czasach, że będzie to teren dostępny, ale przede wszystkim, że nie będzie tak uciążliwy dla tego obszaru miasta i gminy. Nie odkładaliśmy tej inwestycji dlatego, że jej nie chcieliśmy, czy że nie była dla nas ważna. Ciągłym problemem było to, żeby otrzymać duże dofinansowanie – wyjaśniał podczas konferencji prasowej wójt Tadeusz Kacprzak.

Konkurs ma być ogłoszony w przyszłym roku. Jeśli gmina nie uzyska 85 – procentowego dofinansowania, to prezydent Brejza mówi, że tylko pierwsza część inwestycji zostanie zrealizowana.

Wójt Tadeusz Kacprzak przekonuje, że każde dofinansowanie, 70 – procentowe, a nawet niższe, będzie sukcesem.
Niektórzy mieszkańcy już mają wątpliwości, czy o taką drogę im chodziło. Prowadzić ona będzie bowiem do strefy gospodarczej, a z tym wiąże się wzmożony ruch ciężkich samochodów. Taki jednak był warunek pozyskania unijnego dofinansowania. Na razie prezydent nie potrafi odpowiedzieć, w jaki sposób strefa zostanie w przyszłości zagospodarowana.

- Ta inicjatywa znalazła pełne zrozumienie u marszałka Piotra Całbeckiego i tu należy mu się duży ukłon, za to, że wpisał się w te nasze oczekiwania – dodaje wójt Kacprzak.

Warto wiedzieć: Projekt obejmuje budowę odcinka ulicy Długiej za cmentarzem, zbudowanie odcinka ulicy Długiej od ul. Lipowej do Marulewskiej, małego ronda na dzisiejszym skrzyżowaniu ul. Marulewskiej i Długiej oraz zbudowanie całkowicie nowej drogi do ul. Szymborskiej na wysokości skrzyżowania z ul. Miechowicką, gdzie też ma powstać rondo. Ma to być droga jednojezdniowa ze ścieżką rowerową, chodnikiem, miejscami do parkowania i oświetleniem ledowym.

POLECAMY:

Śpiewali i tańczyli w inowrocławskiej Kropie [zdjęcia]

Piątek słoneczny, na południu burze i upały. We Wrocławiu termometry wskażą 31 st. C
TVN Meteo

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na inowroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto