Z poetą Stanisławem Przybyszewskim spotkają się ci, którzy zechcą spędzić sobotnią noc w inowrocławskim muzeum. W Tucznie impreza przebiegać będzie pod znakiem legend PRL-u i wszystkiego, co ma związek ze zdrowiem, a w Pakości będzie można odkryć tajemnice kalwaryjskich skarbów.

Europejska Noc Muzeów to impreza, która na dobre wpisała się w kalendarz majowych imprez również w naszym kraju. W powiecie inowrocławskim od samego początku spotkania z tej okazji odbywają się w Muzeum im. Jana Kasprowicza, a od kilku w Tucznie w gminie Złotniki Kujawskie. Po raz pierwszy na spotkanie z zabytkami zgromadzonymi na Kalwarii Pakoskiej zostali zaproszeni mieszkańcy gminy Pakość.

- W związku z inauguracją Roku Stanisława Przybyszewskiego tegoroczna Noc w Muzeum będzie związana z młodopolskim poetą - mówiła podczas uroczystości w Łojewie dyrektor Janina Sikorska.

Spotkanie z pisarzem, dramaturgiem i poetą, a także przywódcą cyganerii krakowskiej i skandalistą w jednej osobie czyli Stachem Przybyszewskim rozpocznie się już o godzinie 15. Osoby, które zechcą odwiedzić tego dnia muzeum będą mogły zwiedzić m.in. wystawę czasową prac Włodzimierza mazanki z Poznania, poznać bogate zbiory inowrocławskiego numizmatyka Stanisława Dankowskiego, zapoznać się z zawartością dwóch kolejnych tomów „Rocznika Kasprowiczowskiego” i wysłuchać koncertu zespołu Andante pod kierownictwem Romana Kozłowskiego.

Janina Sikorska wspólnie z dr Lidią Wakuluk kierownikiem oddziału archiwum w Inowrocławiu zapraszają także na wystawę źródeł archiwalnych do genealogii rodu Przybyszewskich oraz wysłuchania fragmentów książki „Z gleby kujawskiej” Stanisława Przybyszewskiego poświęconej Janowi Kasprowiczowi. Będzie można także obejrzeć zbiory średniowiecznej broni.

W Tucznie Noc Muzeów odbędzie się w sobotę już po raz piąty. Rozpocznie się o godzinie 17. Mały jubileusz połączony będzie z II Biegiem Muzealnym i II Wiosennym Zlotem Legend PRL. Hasło przewodnie to „Kujawskie zdrowie w czynach, historii i mowie”, czyli wszystko co związane ze zdrowiem, sportem i zdrowym stylem życia.

- Będą ciekawi wystawcy - Kuchnia Pałucka pana Leśniewskiego, kujawskie jadło przygotowane przez Radę Rodziców w Tucznie i żywienie dietetyczne Smaków Polaków. Porady dietetyczki ze Szlachetnego Zdrowia z analizą składu ciała. Warsztaty plastyczne prowadzone przez Creative Art. I oczywiście Dzień Dawcy - fundacja DKMS, pokazy sportowe i możliwość udziału w zajęciach fitness, występy naszych uczniów, a muzycznie - recital Wojtka Bauzy i zabawa taneczna z zespołem Sochoband - wylicza Magdalena Krajewska, nauczycielka z ZPO w Tucznie i jedna z głównych organizatorek imprezy.

Po raz pierwszy na Noc Muzeów zostali zaproszeni mieszkańcy Pakości. Tam impreza rozpocznie się w Parku Kulturowym Kalwaria Pakoska o godzinie 19.

- Będzie można zobaczyć m.in. kronikę Kalwarii z 1680 roku, relikwie Drzewa Świętego, monstrancje, odrestaurowane krzyże i obrazy oraz zabytkowe ornaty i wiele innych kalwaryjskich skarbów - zapewnia Anna Grupa, prezes Fundacji Kalwaria Pakoska.

Osoby, które zechcą odwiedzić Park Kulturowy oraz szkołę podstawową, w której również będzie można oglądać gromadzone zabytkowe kroniki czy sztandary, będą mogły skosztować kawy po franciszkańsku.


Czytaj także: Minispartakiada dla dzieci niepełnosprawnych [zdjęcia]

INFO Z POLSKI - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju:

Powiat inowrocławski

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!