Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

O ulgach dla przedsiębiorców i pomocy dla wykluczonych miast z ministrem i wojewodą [zdjęcia]

Renata Napierkowska
Nowe, wchodzące w życie przepisy dotyczące obniżenia składki ZUS dla przedsiębiorców prowadzących małą działalność gospodarczą, tzw. przyspieszona amortyzacja, pomoc rządu dla miast zagrożonych wykluczeniem, sytuacja na rynku pracy i w rzemiośle - to główne tematy, jakie poruszano podczas spotkania przedsiębiorców w Cechu Rzemiosł Różnych w Inowrocławiu.

Wczoraj przedsiębiorcy powiatu inowrocławskiego, mogileńskiego i żnińskiego spotkali się z wiceminister rozwoju Jadwigą Emilewicz, posłem na Sejm RP Iwoną Michałek, wojewodą kujawsko-pomorskim Mikołajem Bogdanowiczem i wiceprzewodniczącym sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego Adamem Banaszakiem. Gospodarzem spotkania dotyczącego źródeł finansowania małych i średnich przedsiębiorstw był radny Marcin Wroński.

Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz mówił m.in. o sytuacji na rynku pracy w naszym województwie, braku fachowców do prac związanych z odbudową zniszczonych przez sierpniową nawałnicę budynków gospodarczych i domów.

Minister Jadwiga Emilewicz przedstawiła informacje o zamianach, jakie rząd wprowadza dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Jedną z propozycji, która wkrótce ma wejść w życie jest tzw. przyspieszona amortyzacja.

- Przedsiębiorcy będą mogli odliczyć od podatku kwotę zakupu maszyn i urządzeń. Każda firma w ciągu roku będzie mogła dokonać jednorazowych odpisów amortyzacyjnych o wartości od 10 do 100 tys. złotych. Jest to nowa ulga, korzystna dla podatnika - tłumaczyła minister Emilewicz.

Drugą istotna zmianą jest dla osób prowadzących małą działalność gospodarczą obniżenie składki ZUS i ubezpieczenia zdrowotnego.

- Po dwóch latach od rozpoczęcia działalności, gdy przedsiębiorca korzystał z tzw. małego ZUS-u, 25 procent firm ginie. Przyczyną jest to, że nie jest on w stanie opłacić składki ZUS. Część przedsiębiorców przepisuje działalność na żonę lub syna albo przechodzi do szarej strefy. Chcemy tym małym przedsiębiorstwom pomóc rozwinąć skrzydła - zapewniała Jadwiga Emilewicz.

Na ulgi będą mogli liczyć także przedsiębiorcy, którzy będą wprowadzać innowacje. Wyższe podatki będą natomiast płacić wielkie korporacje, które do tej pory były traktowane na równi z małymi czy średnimi przedsiębiorstwami.

- Do tej pory było tak, że dużym sieciom i korporacjom żyło się łatwiej, bo płacili przysłowiową złotówkę, mimo że ich są nieporównywalne z dochodami małych przedsiębiorstw - przypomniała minister.

Przybyli na spotkanie przedsiębiorcy pytali o rozdział funduszy unijnych przez Zarząd Województwa, podatek VAT, poruszane były także kwestie dotyczące szkolnictwa zawodowego, rzemiosła, braku pracowników oraz miast zagrożonych wykluczeniem, do których zalicza się Inowrocław. W kujawsko - pomorskim na takiej liście znalazło się 17 miast, dla których rząd przygotowuje program, by zapobiec ich dalszej degradacji i wykluczeniu.

W trakcie spotkania salę opuścił wojewoda Mikołaj Bogdanowicz ze względu na nadciągający huragan.

Minister wpisała się do księgi pamiątkowej Cechu Rzemiosł Różnych. Starszy cechu Piotr Jóźwiak pokazał gościom odnowione zabytkowe sztandary cechowe.


Koncert z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki [zdjęcia]

Mam pytanie - rozmowa z Magdaleną Mateją.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na inowroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto