Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pakoskie skarby z kalwarii na wystawie [zdjęcia]

Renata Napierkowska
Po raz pierwszy w Pakości zorganizowano „Noc Muzeów”. Można było oglądać skarby zgromadzone w kaplicach i klasztorze oraz Izbę Tradycji w Szkole Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich.

Do akcji włączyli się franciszkanie, fundatorzy fundacji „Kalwaria Pakoska”. Noc Muzeów „Skarby Kalwarii” odbyła się w Parku Kulturowym. W kaplicy św. Weronika można było zobaczyć kronikę kalwarii i miasta z 1680 roku, pisaną po łacinie od 1731 do 1738 roku, zawierającą 1013 stron, oraz jej prezentację multimedialną.

Bardzo ciekawą ekspozycję stanowiły: relikwiarz Krzyża św. z 1671 roku, z największą w Polsce cząstką Krzyża św., monstrancja rokokowa z XVIII wieku, kielichy mszalne pochodzące z XVI do XVIII wieku, pateny do wiatyku z XVIII wieku. Dużym zainteresowaniem cieszyła się wystawa zabytkowych 15 ornatów z XVIII i XIX wieku oraz kule wyrzutne z 1332 roku, z obrony zamku pakoskiego przed krzyżakami.

W kaplicy Herod znajdowała się wystawa obrazów z XVII - XVIII wieku i feretronów odrestaurowanych przez fundację. Bardzo ciekawie o historii kalwarii i eksponatach znajdujących się na wystawie opowiadali dwaj fundatorzy: Zbigniew Wojciechowski i Andrzej Jarecki - lokalni przewodnicy.Na terenie Parku Kulturowego odbywała się projekcja filmu o kalwarii. Na zwiedzających czekała kawa po franciszkańsku. Wszyscy fundatorzy wystąpili w oryginalnych strojach. Pomysłodawcą i głównym organizatorem Nocy Muzeów był członek Rady Programowej Fundacji - Arkadiusz Fryszka oraz fundator Andrzej Stachowiak.

Drugą atrakcją Nocy Muzeów była Izba Tradycji znajdująca się w Szkole Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich, w której znajdują się pamiątki z historii Pakości.

Licznie przybyli zwiedzający podziwiali ciekawą kolekcję proporców, a wśród nich między innymi: Sztandar Towarzystwa Powstańców i Wojaków, Koła Związku Inwalidów Wojennych Rzeczypospolitej Polskiej wraz z aktem erekcyjnym,Kółka Rolniczego, Bractwa Kurkowego, Cechu Kowalskiego oraz KZPL ,,Linum’’. Zainteresowaniem cieszyły się pamiątki po Powstańcach Wielkopolskich - zdjęcia, dyplomy i Opis Dziejów Kompanii Pakoskiej w Powstaniu Wielkopolskim 1918/1919 oraz prezentacja multimedialna zdjęć z historii miasta i szkoły.


od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na inowroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto