Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pełna wzruszeń lekcja patriotyzmu w Pakości [zdjęcia]

Renata Napierkowska
Od uroczystości patriotycznej w gimnazjum rozpoczęły się obchody Święta Niepodległości w Pakości. Uczestniczył w nich wojewoda Mikołaj Bogdanowicz, który uhonorował medalem Pro Patria gen. bryg. Krzysztofa Mitręgę.

Od programu artystycznego przygotowanego przez młodzież z Gimnazjum im. Ewarysta Estkowskiego i pieśni legionów Marsz Pierwszej Brygady rozpoczęły się w przeddzień narodowego święta obchody 98. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Pakości.

- Data 11 listopada 1918 r. jest jedną z najważniejszych w naszej historii. 98 lat temu po 123 latach niewoli ziściły się marzenia o wolności Polaków urodzonych i wychowanych pod zaborami. Dzisiejsza akademia to również okazja do oddania czci bohaterom za ich męstwo, ofiarność i miłość. Miłość do ojczyzny, cenniejsza jest niż życie – przypominali uczniowie deklamując wiersze i śpiewając patriotyczne pieśni.

Programowi artystycznemu towarzyszyła prezentacja pokazująca historię zakończenia I wojny światowej i tryumfalnego powrotu do Warszawy Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz pierwszych dni po odzyskaniu niepodległości.

W uroczystości wziął udział wojewoda Mikołaj Bogdanowicz, który wręczył gen. bryg. Krzysztofowi Mitrędze medal Pro Patria za kultywowanie pamięci o walce o niepodległość Ojczyzny. O przyznanie odznaczenia dla byłego dowódcy 1. Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych w Inowrocławiu zabiegał prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii krajowej w Pakości, kpt. Ryszard Dolecki.

-

Odrodzona Rzeczpospolita była owocem zrywu zbrojnego polskich patriotów pod wodzą Józefa Piłsudskiego, który poświęcił swoje życie najpierw odzyskaniu niepodległości, a potem służbie Niepodległej. Była też owocem współdziałania sił politycznych, które umiały wznieść się ponad dzielące je różnice. Bo nie ma niepodległości bez konstruktywnego dialogu Polaka z Polakiem. Zawsze wtedy, gdy panowały między nami waśnie, wykorzystywali to nasi wrogowie. Niepodległość nie jest dana raz na zawsze, o czym przestrzegał Marszałek, mówił też o tym święty Jan Paweł II. Przypominają o tym wszyscy wielcy Polacy na przestrzeni naszych dziejów. Na odzyskanie przez naszą Ojczyznę niepodległości pracowały całe pokolenia, całe pokolenia śniły o niej i walczyły, przelewały za nią krew, pot i łzy. I wreszcie stała się Polska - wolna i niepodległa. Dziś wspominamy ten cudowny listopadowy dzień pełni wdzięczności dla naszych przodków, którzy przekazali nam ten bezcenny depozyt, jakim jest Ojczyzna

– przypomniał wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

Kpt. Ryszard Dolecki wręczył wojewodzie Złotą Księgę Pamiątkową koła AK w Pakości i przypomniał, że dziadek wojewody Piotr Bogdanowicz brał udział w walkach o wolność i niepodległość Polski podczas II wojny światowej. Taka sama księgę dla szkoły otrzymała dyrektor Mariola Szlyfarska.

W uroczystości ponadto uczestniczyli m.in. przewodniczący Rady Powiatu Inowrocławskiego Ryszard Jagodzińki, ppłk Maciej Sandomierz,wiceprezes Zarządu Bydgoskiego Okręgu Armii Krajowej kpt. Piotr Mądry, zastępca Dowódcy Pierwszej Brygady Wojsk Lądowych płk Wiesław Franczak, komendat WKU ppłk Krzysztof Broniewicz, burmistrz Pakości Wiesław Kończal, wiceburmistrz Szymon Łepski, przewodniczący Rady Miejskiej Jerzy Joachimiak, kierownik referatu oświaty Mariusz Jarzynowski, komendant Komisariatu Policji w Pakości asp. Maciej Wiśniewski, przedstawiciele Fundacji „Kalwaria Pakoska” Anna Grupa oraz Jan Kurczewski, ojciec Kamil Paczkowski, radni, nauczyciele oraz uczniowie.

Zobacz także: Festyn rodzinny z gęsiną w tle [zdjęcia]

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na inowroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto