Baza Lotnicza kontynuuje tradycje 56. Kujawskiego Pułku Śmigłowców Bojowych. Na przestrzeni lat nosiła wiele nazw, jednak wojskowe lotnictwo nierozerwalnie związane jest z historią Inowrocławia.

Z okazji 54 rocznicy powstania jednostki jutro odbędzie się uroczysta zbiórka Bazy, zakończona defiladą pododdziałów, wspólnie z defiladą powietrzną śmigłowców. Odbędą się również pokazy w powietrzu. Całość:zbiórka, pokazy w powietrzu, wystawa naziemna sprzętu lotniczego i sprzętu wojskowego oraz inne cywilne atrakcje dla publiczności odbywać się będą w ramach 5. Kujawskiego Pikniku Śmigłowcowego, co jednak nie oznacza, że będą w nim brały udział tylko śmigłowce.

- W tym roku nasz piknik odbywa się pod hasłem przewodnim „50-lecie służby śmigłowców Mi-2 w lotnictwie Sił Zbrojnych RP”, ponieważ ponad 50 lat temu, 29 grudnia 1966 roku na stan 47. Pułku lotnictwa łącznikowo-sanitarnego w Modlinie przyjęty został pierwszy śmigłowiec Mi-2 o numerze seryjnym 520101086. Zatem okrągła rocznica wypadła 2 dni przed Sylwestrem ubiegłego roku, ale to słaby czas na świętowanie w powietrzu, więc postanowiliśmy w tym roku świętować tę znaczącą dla lotnictwa śmigłowcowego SZ RP rocznicę – informuje mjr pil. Marcin Sieradzki.

Świętowanie rozpocznie się już dziś o godz. 17.00 w Teatrze Letnim, gdzie wystąpi Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego. Lotnisko zostanie otwarte dla zwiedzających w sobotę o godz. 8.30. O godz. 9.00 zostanie odprawiona msza święta w intencji lotników, potem uroczysta zbiórka i od godz. 11.00 do 16.00 pokazy sprzętu, występy zespołów muzycznych i tanecznych oraz imprezy sportowe. Z okazji święta jednostki lotnicy wykonają szereg pokazów i powietrznych akrobacji. W samo południe rozpoczną się pokazy w powietrzu sił RP: zobaczymy w akcji Mi-24, Su-22, F-16 „Jastrząb”, SW-4 „Puszczyk”, W3-WARM „Anakonda” oraz zespół akrobacyjny „Orlik”. Do Latkowa będzie można dojechać miejskim autobusem. Rozkład jazdy znajduje się w galerii zdjęć powyżej.



Zobacz koniecznie: Spotkanie z polskimi olimpijczykami w Kruszwicy [zdjęcia]

INFO Z POLSKI - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju:

Mieszkańcy informują

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!