Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

PIŁA - Miasto coraz bardziej... akademickie

Michał Nicpoń
Nowy gmach UAM w weekendy świecić będzie pustkami. Studia zaoczne dopiero za rok
Nowy gmach UAM w weekendy świecić będzie pustkami. Studia zaoczne dopiero za rok FOT. Michał Nicpoń
Prawie trzy tysiące w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej, przeszło czterystu w Wyższej Szkole Biznesu i dokładnie 125 w nowiutkim kolegium Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza – tylu studentów kształcić będą w tym roku pilskie uczelnie. Przed laty mówiło się o Pile jako mieście wojskowym, czy już czas, by teraz nazywać je akademickim?

Takiego otwarcia akademickiego roku w Pile jeszcze nie było. Po dwóch latach budowy, choć oficjalnie, to na razie nadal jednak symbolicznie otwarte zostało kolegium UAM. Całkowity efekt jego budowy, która kosztować ma w sumie nieco ponad 45 milionów złotych oglądać będzie można w lutym przyszłego roku. Studenci faktycznie mogą już uczyć się w nowych pomieszczeniach. Na początek będzie ich 125 – łącznie z tymi, którzy do tej pory studiowali politologię w salach wynajmowanych przez UAM od Pilskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Prócz politologii pilski UAM oferuje: ochronę środowiska, dziennikarstwo i komunikację społeczną oraz pedagogikę. Co ważne, w pierwszym roku studiów zaocznych nie będzie.

W nowy rok akademicki hucznie, bo świętując dziesiąty rok istnienia weszła Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa, w której murach uczyć się będzie w tym roku przeszło 2,9 tysiąca studentów. Dodając do poprzednich Wyższą Szkołę Biznesu mamy w Pile prawie 3,5 tysiąca żaków, a to już potencjał, którego nie można lekceważyć.

Potencjał pilskich uczelni zauważają samorządowcy. Podczas oficjalnego otwarcia kolegium UAM na terenach powojskowych w pobliżu lotniska, prezydent Piły Zbigniew Kosmatka, przekonywał, że budowana przez miasto obwodnica posłuży między innymi właśnie szybkiemu przemieszczaniu się między uczelniami. Specjalną linię autobusową z wymowną nazwą UAM i numerem 18 z początkiem roku akademickiego uruchomił natomiast Miejski Zakład Komunikacji.
Co ciekawe od tego roku pilscy żacy mają swój oficjalny kościół – kaplicę przy kolegiacie na osiedlu Górnym i duszpasterza.
– Studentów w Pile liczy się już w tysiącach, warto zagospodarować taką przestrzeń – mówi ks. Remigiusz Szauer.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czarnkow.naszemiasto.pl Nasze Miasto