Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podziękowania z MON dla inowrocławskich żołnierzy [zdjęcia, wideo]

Renata Napierkowska
- Ta pomoc wojska była nieoceniona – mówił wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

- Na polskie wojsko zawsze można liczyć – podkreślał wiceszef MON Bartosz Kownacki. Przedstawiciele rządu przyjechali do 2.Inowrocławskiego Pułku Inżynieryjnego, by podziękować żołnierzom za usuwanie skutków sierpniowej nawałnicy.

Uszkodzonych 10 tysięcy budynków, 5 tysięcy poszkodowanych rodzin w tym kataklizmie, 2 tysiące zniszczonych słupów energetycznych, 750 budynków wyłączonych z użytkowania – to bilans strat, jakie wystąpiły w naszym województwie podczas sierpniowej nawałnicy. Najbardziej ucierpiały powiaty żniński, nakielski, sępoleński, tucholski i bydgoski.

We wtorek sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Bartosz Kownacki i wojewoda kujawsko – pomorski Mikołaj Bogdanowicz oraz włodarze powiatów i gmin, które poniosły największe straty, przybyli do 2. Inowrocławskiego Pułku Inżynieryjnego, by podziękować żołnierzom za pomoc podczas usuwania szkód z tej jednostki oraz 3. Batalionu Drogowo-Mostowego z Chełmna oraz 34. Chojnickim Batalionu Radiotechnicznego.

- Takiej skali zniszczeń w naszym województwie nie było od dziesięcioleci. Wojsko stanęło na wysokości zadania i bardzo trudno byłoby nam usunąć te wszystkie skutki nawałnicy bez pomocy żołnierzy. Dzięki sprawności operacyjnej, dzięki właśnie żołnierzy tego pułku udało się przewieźć z różnych stron Polski do naszego województwa 420 ton materiałów budowlanych. To jeszcze nie koniec, bo ogólna liczba tych materiałów wynosi ponad 600 ton – szacuje wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

Żołnierze przez pierwsze dwa tygodnie nieśli pomoc mieszkańcom zniszczonych powiatów i gmin, udrożniali przepływ dwóch rzek Krówki i Sępolenki i usuwali duże drzewa oraz zniszczone i połamane słupy energetyczne.
Wiele ciepłych słów pod adresem inowrocławskich żołnierzy przekazał minister Antoni Macierewicz, który przesłał pismo do dowódcy jednostki pułkownika Bogdana Prokopa oraz wiceminister Bartosz Kownacki, który podkreślał wkład wojskowych w usuwaniu skutków wichury.

- Te podziękowania, które m.in. trafiły do mnie, tak naprawdę należą się tym pięciuset żołnierzom, którzy zawsze byli w gotowości, przez siedem dni w tygodniu, często po nocach i usuwali skutki żywiołu. Nie możemy przewidzieć warunków pogodowych, ale możemy przewidzieć jedno: Polacy są narodem niesłychanie solidarnym, który kiedy potrzeba, kiedy dzieje się dramat, dzieje się źle, są w stanie sobie nawzajem służyć pomocą, są w stanie oddać to wszystko, co najcenniejsze, żeby pomóc drugiemu i to dotyczyło nie tylko wojska, nie tylko pozostałych służb, ale i firm prywatnych, które ofiarowały materiały budowlane. To jest też ogromny wysiłek polskiego rządu i to podziękowanie należy się dla wojewody. Województwo kujawsko – pomorskie, jak żadne inne tak szybko i skutecznie zadziałało i to jest zasługa wojewody Mikołaja Bogdanowicza – podkreślał wiceminister Kownacki.

Po uroczystej defiladzie wiceminister wraz z wojewodą złożyli wiązanki pod tablicą Nieznanego Powstańca Wielkopolskiego i wpisali się do księgi pamiątkowej. Na koniec wizyty w pułku goście obejrzeli sprzęt wojskowy zgromadzony na placu.

Fragment spotkania z wiceszefem MON Bartoszem Kownackim oraz wojewodą Mikołajem Bogdanowiczem:

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na inowroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto