Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powstają jubileuszowe drzwi do kościoła św. Mikołaja na wzór gnieźnieńskich [zdjęcia]

Renata Napierkowska
Siedem scen z dziejów Inowrocławia zostanie zaprezentowanych na głównych drzwiach prowadzących do kościoła pw. św. Mikołaja. Inicjatorem uczczenia w ten sposób setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości jest Cech Rzemiosł Różnych. Projekt drzwi i płaskorzeźby do wykonania odlewu przygotowuje inowrocławski artysta Andrzej Stanisław Prokopiuk.

Zawiązał się komitet, który sprawuje nadzór nad zbiórką pieniędzy i realizacją niezwykłego przedsięwzięcia, jakim jest ufundowanie nowych drzwi głównych dla kościoła pw. św. Mikołaja w Inowrocławiu. Mają być one zrobione na wzór tych, które prowadzą do katedry gnieźnieńskiej. Na zamieszczonych płaskorzeźbach przedstawione zostaną najważniejsze wydarzenia związane z historią Inowrocławia.

W poniedziałek w siedzibie Cechu Rzemiosł Różnych po raz kolejny spotkali się członkowie Społecznego Komitetu Budowy Drzwi Jubileuszowych: starszy cechu Piotr Jóźwiak, który jest głównym inicjatorem uczczenia w ten sposób okrągłej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, historyk Edmund Mikołajczak, prezes chóru Halka Eugeniusz Kubski, prezes Uzdrowiska Solanki Tadeusz Chęsy i historyk Bogdan Wojtkowiak. W spotkaniu uczestniczył również inowrocławski artysta plastyk, rzeźbiarz Andrzej Stanisław Prokopiuk, który jest autorem projektu scen, jakie znajdą się na frontowej stronie drzwi.

Pierwsza scena nawiązuje do najwcześniejszej historii Inowrocławia i roku 1238, kiedy książę Kazimierz Konradowic wręczył niemieckiemu koloniście przywilej lokacyjny. Na tej samej płaskorzeźbie widoczny jest romański kościół pw. Imienia Najświętszej Marii Panny i nieistniejący już klasztor franciszkanów.

Kolejne sceny przedstawiają proces polsko - krzyżacki i panoramę średniowiecznego Inowrocławia, króla Władysława Jagiełłę podczas narady wojennej i krzyżackich jeńców oraz królową Jadwigę i elementy inowrocławskiego zamku.

Kolejna rycina opowiada o narodzinach nowoczesnego miasta i uzdrowiska. Można na niej zobaczyć szyb kopalni soli, lokomotywę, fronton Zakładu Przyrodoleczniczego oraz sylwetki twórców uzdrowiska: Lucjana Grabskiego i dr. Zygmunta Wilkońskiego.

Podczas oglądania gotowych projektów członkowie komitetu zgłaszali swoje uwagi.
Tadeusz Chęsy zaproponował, by obok dwóch twórców uzdrowiska polskiej narodowości, znalazły się wizerunki pozostałych założycieli twórców spółki akcyjnej i Solanek: Oskara Triepcke i Samuela Hoenigera.

- Naszym założeniem jest, by znalazły się na drzwiach wydarzenia i ludzie zasłużeni dla rozwoju gospodarczego Kujaw z punktu widzenia Polaków. Grabski i Wilkoński byli polskimi pionierami uprzemysłowienia. Dlatego zamieszczamy sylwetki tych ludzi, którzy przyczynili się do rozwoju miasta i Kujaw oraz walczyli o polskość - przypomniał Edmund Mikołajczak.

Następna scena przedstawiać będzie okres walki z germanizacją, a kolejna rok 1919 i wyzwolenie miasta przez powstańców wielkopolskich.

Na siódmej płaskorzeźbie znajdą się postacie Prymasa Polski Józefa Glempa i poety Jana Kasprowicza. Bogdan Wojtkowiak zaproponował, by obok postaci prymasa i poety, umieszczona została statuetka "Ku chwale". Przypomniał też słowa kardynała Józefa Glempa, który tłumaczył symbolikę statuetki, że powstała ku chwale Boga, Kujaw i ludzkich dokonań.

Starszy cechu Piotr Jóźwiak wystąpił z propozycją, aby gotowy projekt przed wykonaniem został przedstawiony do akceptacji Prymasowi Polski arcybiskupowi Wojciechowi Polakowi.

Wykonanie drzwi i miedzianego odlewu przedstawiającego najważniejsze sceny z historii Inowrocławia kosztować będzie 150 tys. złotych. Nadal prowadzona jest zbiórka pieniędzy na ten cel.

- Realizacja tego projektu jest kosztowna. Zwracamy się do wszystkich, którzy widzą sens tej inicjatywy i chcieliby ją wesprzeć o przekazywanie dobrowolnych kwot pieniężnych - apeluje Piotr Jóźwiak.

Pieniądze można wpłacać na konto: Bank Pekao S.A. I O, ul. Dworcowa 29, 88 - 100 Inowrocław nr konta; 49 1240 1196 1111 0010 7805 6964

Przypominamy, że nazwiska głównych darczyńców zostaną umieszczone na specjalnej pamiątkowej płycie wewnątrz świątyni.

Sportowe Wydarzenie Weekendu - odcinek 1 w 2019 roku.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na inowroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto