Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Różne oblicza patriotyzmu w Inowrocławiu. Spotkania Pokoleń 2015 w ramach Święta Niepodległości

Roman Burzyński
Spotkania Pokoleń w III LO im. Królowej Jadwigi w Inowrocławiu.
Spotkania Pokoleń w III LO im. Królowej Jadwigi w Inowrocławiu. Nadesłane
W przeddzień Święta Niepodległości w III Liceum Ogólnokształcącym im. Królowej Jadwigi po raz osiemnasty zorganizowano "Spotkania pokoleń".

We wtorek 10 listopada 2015 roku po raz osiemnasty w auli szkoły na uroczystych obchodach Narodowego Święta Niepodległości spotkali się reprezentanci pokoleń żołnierzy, kombatantów, harcerzy, sybiraków, władz miasta, licealistów, i tych najmłodszych, dzieci z przedszkola „U Jasia i Małgosi”. „Spotkania Pokoleń” stanowią żywe źródła historii, które jak twierdzi organizator uroczystości dyrektor Krzysztof Nowicki, są najlepszą lekcją o przeszłości narodu, dlatego powinny być w przyszłości kontynuowane.

Inicjatywę liceum doceniły władze samorządowe powiatu, reprezentowane przez wicestarostę Mirosławę Kucol, oraz miasta reprezentowane przez zastępcę prezydenta miasta Wojciecha Piniewskiego. Byłych żołnierzy, sybiraków, działaczy Terenowego Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej reprezentowali: płk Jan Czerniak, Jan Ignacyk, Maria Żelska, córka Wacława Szewielińskiego „Zawiszy”.

Uroczystości rozpoczęły fanfary i pochód Królowej Jadwigi wraz z orszakiem, po czym nastąpiło wprowadzenie sztandarów III LO, AK i ZHP. Odśpiewany wspólnie hymn narodowy zabrzmiał wyjątkowo pięknie. „Mazurek Dąbrowskiego” śpiewały wszystkie pokolenia Polaków zjednoczone w miłości do ojczyzny. To właśnie różne oblicza patriotyzmu stały się tematem przewodnim programu artystycznego przygotowanego przez młodzież pod kierunkiem polonistki Joanny Małaczek. Wysłuchaliśmy recytacji wierszy K.K. Baczyńskiego w wykonaniu: Dominiki Konieczki, Justyny Juszczyńskiej i Olafa Sobczaka oraz wiersza Wisławy Szymborskiej „Gawęda o miłości ziemi ojczystej” w ekspresyjnym wykonaniu Weroniki Białeckiej.

Poezji towarzyszyła oprawa muzyczna: młodzieńczego Poloneza G-moll Fryderyka Chopina zagrała Natalia Kwaśniewska, piosenkę „O mój rozmarynie” zaśpiewał Daniel Lewandowski, słynny „List” L. Makowieckiego zagrał na gitarze i zaśpiewał Wojciech Rymarkiewicz, „Mury” J. Kaczmarskiego i „Żeby Polska była Polską”– Dominika Konieczka, Patrycja Seremak wraz z chórem uczniów klas II b i III b. Uczniom na zabytkowym fortepianie akompaniował Przemek Ciesielski.

Wszystkim zaangażowanym w przygotowanie uroczystości podziękowała Maria Żelska, która na tę uroczystość przyniosła Medal Niepodległościowy dziadka, który walczył w Powstaniu Wielkopolskim oraz Jan Ignacyk działacz Terenowego Koła Żołnierzy AK.

Niezastąpioną oprawą każdej uroczystości jest Królowa Jadwiga wraz z orszakiem, w tym roku było wyjątkowo odświętnie. Od głównego wejścia do auli szpaler dwórek kłaniał się gościom, do perfekcji orszak doprowadziły opiekunki: Małgorzata Sieradzka i Ewelina Wojdacz. Nie zabrakło także pamiątkowych kokard narodowych przygotowanych przez uczniów animatorki kultury Małgorzaty Nijak- Kucharskiej.
Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy i zapraszamy na następne „Spotkania Pokoleń”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na inowroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto