Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sezonowe owoce: agrest i porzeczki na stole [przepisy]

Renata Napierkowska
Lato o okres, kiedy możemy uzupełnić naszą dietę o owoce sezonowe.

Są one tanie, smaczne i zdrowie i można z nich przygotować wiele smacznych potraw oraz wykorzystać, jako dodatki do rozmaitych dań.

Agrest i porzeczki kojarzą się latem. Pyszne, kwaskowate w smaku owoce orzeźwiają w upalne dni. Agrest to smaczny składnik deserów oraz oryginalny dodatek do mięs i ryb. Z owoców agrestu można zrobić dżemy, soki, nalewki, galaretki, kompoty i konfitury.

- Porzeczki i agrest są dobrym surowcem na domowe wino, oraz efektywnym dodatkiem do ciast. Konfitura z agrestu świetnie pasuje do mięsa z drobiu, a owoce duszone w sosie znakomicie komponują się z pieczenią wieprzową. Najbardziej popularne są porzeczki czarne i czerwone. Największą wartość odżywczą i dietetyczną mają porzeczki czarne, są bogatym źródłem witaminy C oraz licznych mikroelementów – przypomina Alina Książek, gospodyni z Pławina.

Dżem z czarnej porzeczki

1 kg porzeczek
2 szklanki cukru
1 opakowanie żel -fixu
1/3 szklanki wody

Przebrane i umyte porzeczki wrzucić do garnka. Rozgnieść drewnianą łyżką dodać cukier, żelfiks, wodę, doprowadzić do wrzenia i chwilę potrzymać na ogniu, mieszać, gorący dżem nałożyć do słoiczków, zakręcić i przewrócić do góry dnem

Galaretka z czerwonej porzeczki

1 kg porzeczki
40 dag cukru

Oczyszczone owoce porzeczek wkładamy do garnka i gotujemy 30 minut na średnim ogniu, aż owoce puszczą sok. Studzimy zawartość przecieramy przez sito do kolejnego garnka, dodajemy cukier i gotujemy na małym ogniu około 15 minut, do chwili aż sok będzie gęsty, gorącą galaretkę wkładamy do suchych wyparzonych słoików zakręcamy i pasteryzujemy około 15 minut.

Sos agrestowy

1/2 kg zielonego agrestu ugotować w wodzie lub w bulionie . Włożyć łyżkę masła soli i cukru do smaku.
Wlać 1/4 litra śmietany rozbitej z łyżką mąki i zagotować. Sos ten podaje się do mięsa wieprzowego i drobiu.

Agrestowe ciasto z bezą

szklanka cukru
1 cukier waniliowy
5 żółtek
2 łyżeczki proszku do pieczenia
3 szklanki mąki krupczatki
kostka margaryny

Masa:

1 litr kompotu z agrestu (bez owoców)
1 kg agrestu
3 budynie waniliowe

Beza:

6 białek
2 budynie śmietankowe
3/4 szklanki cukru
20 dag płatków migdałowych

Masło ucieramy z cukrem dodajemy żółtka i cukier waniliowy ucierając dodajemy mąkę z proszkiem. Ciasto wstawiamy do lodówki na 1 godzinę. Dzielimy ciasto na 2 części z mniejszej części robimy kruszonkę a większą częścią ciasta wylepiamy dno blachy budynie mieszamy z kompotem i zagotowujemy i wsypujemy owoce. Studzimy i wykładamy i kładziemy na ciasto. Białka ubijamy z cukrem, wsypujemy budynie i chwilę ubijamy wykładamy na masę posypujemy kruszonką i płatami migdałowymi. Pieczemy 45 minut w 190 stopniach.

Agrestówka

2 kg agrestu
10 sztuk suszonych śliwek bez pestek
2 litry alkoholu 45 -procentowego
75 dag cukru

Agrest rozdrabniamy blenderem przekładamy do słoja dodajemy cukier i śliwki, zalewamy alkoholem. Odstawiamy na 3 miesiące. Co kilka dni potrząsamy naczyniem aby wymieszać jego zawartość następnie zlewamy nalew przez sito a owoce dokładnie odciskamy przez płótno. Tak przygotowaną nalewkę odkładamy na 4 miesiące. Po upływie tego czasu ściągamy nalewkę znad osadu i butelkujemy. Trunek jest gotowy do picia, ale jeśli damy mu dojrzewać przez rok będziemy mile zaskoczeni.


od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Sezonowe owoce: agrest i porzeczki na stole [przepisy] - Inowrocław Nasze Miasto

Wróć na inowroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto