W decydującą fazę wchodzą rozgrywki piłkarskie w regionie kujawsko-pomorskim. Analizujemy kto spadnie, kto awansuje.

O ile zespoły, które awansują do klasy wyżej, jest bardzo łatwo ustalić (będą nimi zwycięzcy poszczególnych lig (w klasach okręgowych szansę otrzymają jeszcze wicemistrzowie), o tyle spadkowiczów zawsze trudno określić. Jest z tym kłopot bo wiele zależy od rozstrzygnięć w zależnych wyższych ligach.

Zacznijmy więc od III ligi grupy 2.
Na tę chwilę rozgrywki opuszczą 4 zespoły, ponieważ z II ligi spadnie Gwardia Koszalin ubiegłoroczny mistrz III ligi.
Teoretycznie zagrożone spadkiem do III ligi grupy 2 są jeszcze dwa zespoły Gryf Wejherowo i Błękitni Stargard. Ten drugi zespół po najbliższej kolejce powinien być już spokojny ligowego bytu (w niedzielę podejmą Gwardię).

Maksymalnie z trzeciej ligi spaść może 6 ekip, a wśród nich dwie "nasze" drużyny Unia Solec Kujawski i Wda Świecie. Obie wiosną spisują się słabo i wiele wskazuje, że opuszczą szeregi trzecioligowców. Na pewno większe szanse ma Wda, ale musi zacząć punktować. Unia traci aż 7 punktów do obecnie bezpiecznego miejsca, które zajmuje właśnie zespół ze Świecia.

Na rozstrzygnięcia w 3. lidze czekają zespoły z dolnych rejonów czwartej, a także piątej ligi. To właśnie od liczby spadkowiczów uzależnione są degradacje kolejnych zespołów.

Piłkarski weekend w regionie [terminarze meczów lig KPZPN, obsada sędziowska, 18-20 maja 2018]Z czwartej ligi spadną na pewno trzy ostatnie ekipy (z miejsc 16-18). Maksymalnie może to być 5 drużyn. 13 lokata daje więc pewne utrzymanie. Zespoły z 14 i 15 pozycji muszą więc liczyć na utrzymanie Unii i Wdy.

W 4 lidze w przyszłym sezonie może więc grać 6 nowych drużyn, dwaj spadkowicze i czterej piątoligowcy. Po dwie najlepsze ekipy z każdej klasy okręgowej wywalczą awans do 4 ligi. Zastąpią je po 3 ekipy z A klasy (mistrzowie i wyłonieni w barażach). To oznacza, że 5 ligę opuszczą na pewno ostatnie drużyny.

Będzie ich na pewno jednak więcej, ale na tę chwilę nie jest wiadomo dokładnie ile drużyn spadnie z której grupy. Z 4 ligi spadają bowiem już 3 ekipy, a jak pisaliśmy może być ich w sumie nawet 5. Decyduje tutaj tzw. czynnik terytorialny.

Wiele zależeć będzie które to będą drużyny i wtedy będziemy wiedzieć z której grupy 5 ligi spadną. Jedno jest pewne, skoro z 4 ligi maksymalnie spaść może 5 drużyn, to w 5 ligach pierwsze bezpieczne miejsce, dające pewne utrzymanie, to na tę chwilę 10 pozycja. Po kolejnych meczach może się to zmienić, ale na pewno ta lokata daje zachowanie ligowego bytu.

Na bieżąco będziemy po każdej kolejce analizować spadki, awanse w interesujących nas ligach i przedstawiać aktualną sytuację.

Na następnej stronie przedstawiamy listę spadkowiczów i zespołów, które wywalczą awans w 3 , 4 i 5 lidze - stan na czwartek 17 maja
Mecz 4. ligi Lider Włocławek - Legia Chełmża

Sport

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!