Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szkoły po reformie

Renata Napierkowska
Szkoła w Tucznie.
Szkoła w Tucznie.
Samodzielna podstawówka w gmachu gimnazjum lub utworzenie jednej szkoły w dwóch, trzech budynkach – z takich rozwiązań skorzystały samorządy wdrażając reformę oświaty. Obecnie żadnej z placówek nie grozi likwidacja.

W Inowrocławiu wszystkie gimnazja zostaną przekształcone w szkoły podstawowe. W Pakości powstaną obok siebie dwie podstawówki.

- Po konsultacjach z mieszkańcami zdecydowaliśmy się na utworzenie na terenie miasta dwóch, ośmioletnich szkół podstawowych oraz jednej w Kościelcu. Jest to powrót do istniejącego już w Pakości podziału na obwody szkolne, a zgodnie z główną ideą reformy i zgłaszanymi postulatami, dzieci pobierać będą naukę nieprzerwanie od pierwszej do ósmej klasy w jednym budynku. Nie jest to rozwiązanie optymalne. Ustawodawca dopuszcza możliwość zmiany obwodu szkolnego i oczywiście, w sprawach indywidualnych, podejmować będziemy stosowne decyzje - deklaruje burmistrz Wiesław Kończal.

W gminie Inowrocław budynek gimnazjum w Sławęcinku zostanie przekształcony w szkołę podstawową. W Złotnikach Kujawskich również nie będzie większych zmian. W Złotnikach gimnazjum i szkoła podstawowa znajdowały się w jednym budynku.

- Gimnazjum będzie stopniowo wygaszane, podobnie w Tucznie. Wkrótce ogłosimy konkurs na dyrektora szkoły podstawowej w Złotnikach, bo teraz będzie jeden dyrektor. Szkoła w Gniewkówcu stanie się ośmioklasową podstawówką, podobnie jak niepubliczna w Lisewie Kościelnym – mówi wójt Witold Cybulski.

W Gniewkowie szkoła podstawowa będzie funkcjonować w dwóch budynkach. Do jedynki będą uczęszczać młodsze dzieci, a do gmachu gimnazjum uczniowie z klas od IV do VIII.

- To rozwiązanie pozwoli nam uniknąć zwalniania nauczycieli. Sale w budynku gimnazjum są zresztą przystosowane dla starszych uczniów – tłumaczy burmistrz Adam Roszak.

Podobnie wygląda reforma w Janikowie.

- Powstanie u nas jedna ośmioklasowa szkoła podstawowa, która będzie się mieścić w trzech budynkach przy ulicach Kozala, Szkolnej i Głównej. W Kołodziejewie i Broniewicach będą funkcjonować ośmioklasowe podstawówki – informuje wiceburmistrz Jacek Duma.

W Rojewie w budynku po gimnazjum również powstanie podstawówka.

- Będziemy mieć w gminie dwie szkoły ośmioklasowe. Placówka w Rojewicach będzie miała dwie filie w Ściborzu, gdzie będą się uczyć dzieci z klas od I do III i w Liszkowie, gdzie uczęszczać będą uczniowie z klas IV do VIII – tłumaczy wójt Rafał Żurowski.

Podobnie rozwiązano problem oświaty w Kruszwicy. Na Zagoplu powstał Zespół Szkół nr 1, a po drugiej stronie jeziora Zespół Szkół Ogólnokształcących ze szkołą podstawową i oddziałami przedszkolnymi.

- Gimnazjum w Bachorcach zostało wcielone do Szkoły Podstawowej w Woli Wapowskiej. W tym roku planujemy, by obok dwóch klas gimnazjalnych uczęszczały tam dzieci z dwóch klas podstawowych, a po wygaśnięciu gimnazjum w Woli Wapowskiej będą 3 oddziały przedszkolne i klasy od I do III, a do Bachorc uczęszczać będą starsze roczniki – informuje burmistrz Dariusz Witczak.

W Dąbrowie Biskupiej gimnazjum i szkoła podstawowa funkcjonowały jako Zespół Szkół. Po wygaśnięciu gimnazjum władze gminy chcą, by do części gimnazjalnej uczęszczali uczniowie z klas VII i VIII z całej gminy, a w pozostałych placówkach w Pieraniu, Parchaniu i Ośniszczewku funkcjonowały sześcioklasowe podstawówki.


od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na inowroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto