Warcaby stupolowe: zawodnicy z Janikowa wystartowali w turnieju o "Kryształowy Kamień"

Maciej Drabikowski
Krzysztof Kortas (w środku) znakomicie zaprezentował się w turnieju o „Kryształowy Kamień”, który odbył się w Dąbkach Dariusz Trafny
Janikowianie startowali z powodzeniem w Dąbkach koło Darłowa w 43. edycji najstarszego turnieju w Polsce o „Kryształowy Kamień”.

Zawody rozegrane zostały tradycyjnie na dystansie 7 rund z tempem gry 90 minut dla zawodnika na zakończenie partii.

Do rozgrywek przystąpiło 86 zawodników z całego kraju. Wśród nich znalazło się pięciu graczy janikowskiego Zefira.

Były to dla kujawskiego klubu historyczne zawody. Rewelacyjnie grający Krzysztof Kortas wygrał turniej Zgromadził 13 na 14 możliwych do zdobycia punktów.

Krzysiek zajął w ubiegłorocznej edycji trzecie miejsce, a w tym sezonie pragnął poprawić wynik - mówi Dariusz Trafny, działacz janikowskiego klubu. - Od początku grał ambitnie i ofensywnie. Oddał przeciwnikom tylko jedno oczko.

W ostatniej rundzie stoczył emocjonujący pojedynek z Danielem Skowronkiem z Darłowa. W ostatnich sekundach swojego czasu przechylił szalę na swoją stronę, wygrał partię i cały turniej.

Bartosz Malak powtórzył osiągnięcie sprzed roku. Ponownie uplasował się na piątej pozycji. - W ostatniej rundzie wygrał partię z wyżej notowanym Adamem Biadasiewiczem z Sokoła Wrocław. W jej trakcie przeprowadził piękną kombinację. Bartek odebrał również puchar za zwycięstwo w kategorii do lat 16 - podkreśla Trafny.

Po półtorarocznej przerwie w turnieju zagrał Marcin Dernoga, który przez znaczną część turnieju utrzymywał się w czołówce. Ostatecznie zajął 18 miejsce.

O oczko niżej od swojego kolegi sklasyfikowana została Zuzanna Witkowska, która równocześnie zgarnęła puchar w kategorii juniorek do 19 lat.

Po raz kolejny z dobrej strony pokazała się 12-letnia Dominika Podhorodecka, która grając ambitnie zdobywała w Dąbkach tak potrzebne doświadczenie i ogranie.

W konkursie rozwiązywania zadań warcabowych znów zwyciężył Krzysztof Kortas. Pokonał Mateusza Stańczuka z Olympu Błonie oraz Marcina Wociala z Diagramu Mińsk Mazowiecki.