Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielka inscenizacja dla uczczenia stulecia przywrócenia Polsce Kujaw Zachodnich w Inowrocławiu

Renata Napierkowska
Renata Napierkowska
Trzystu wykonawców, trzy sceny, prezentacje na telebimie, sztandary, nagrody dla widzów w strojach historycznych, jednodniówka i poczęstunek dla wszystkich – tak przebiegać będzie plenerowe widowisko historyczne Droga ku Niepodległości.

Dziesięć lat temu mieszkańcy mogli obejrzeć wielkie widowisko na ulicach Inowrocławia przygotowane z okazji 90. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Były wówczas barykady, toczyły się walki w strategicznych punktach miasta, rozlegały się strzały, a po ulicach biegali niemieccy żołnierze i polscy powstańcy.

Inscenizacja, którą przygotowano z okazji setnej rocznicy powrotu do macierzy Kujaw Zachodnich odbywać się będzie na cmentarzu przy inowrocławskiej Bazylice Mniejszej. Pomysłodawcą, autorem scenariusza i reżyserem niezwykłego widowiska plenerowego jest historyk Edmund Mikołajczak.

Przed publicznością zgromadzoną na cmentarzu wystąpi 300 aktorów: m. in. Kompania Witkowska, Towarzystwo Śpiewu Halka, uczniowie szkół powiatu inowrocławskiego oraz harcerze z Bydgoszczy oraz Inowrocławia, drukarze z drukarni Pozkal oraz członkowie Klubu Turystyki Rowerowej Kujawiak.

Współorganizatorami widowiska są różne instytucje od parafii pw. Imienia Najświętszej Marii Panny, przez Kujawskie Centrum Kultury, OSiR, NSZZ Solidarność, Centrum Integracji Społecznej w Łojewie, Polskie Towarzystwo Historyczne, Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego, Towarzystwo Miłośników Inowrocławia, Muzeum Jana Kasprowicza po Młodzieżowy Dom Kultury. W środę odbyło się kolejne spotkanie zespołu „Niepodległa” na plebani bazyliki.

- Jesteśmy po próbach i nagraniach w studio. W szkołach prowadzone są próby poszczególnych scen. Jedną z a trakcji związaną z widowiskiem jest konkurs adresowany do widzów. Osoby, które przebiorą się w stroje sprzed stu lat otrzymają nagrody. Komisja konkursowa będzie chodzić wśród widzów i nagradzać osoby, które najwierniej odzwierciedlają swoim wyglądem tamtą epokę, koszulkami niepodległościowymi ufundowanymi przez wojewodę kujawsko – pomorskiego Mikołaja Bogdanowicza - mówił Edmund Mikołajczak.

Przybyłych na obchody setnej rocznicy powstania powita proboszcz ksiądz Dariusz Żochowski. Widowisko poprzedzi wspólna modlitwa. Po przedstawieniu odbędzie się parada pocztów sztandarowych, odbędzie się apel poległych , a na zakończenie uroczystości odśpiewany zostanie Hymn Polski. Obchody tej szczególnej rocznicy zaplanowane są na 4 stycznia. Rozpoczną się o godz. 18.00.

Flesz - wypadki drogowe. Jak udzielić pierwszej pomocy?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na inowroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto