Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zawiązał się Komitet budowy drzwi upamiętniających historię miasta [zdjęcia]

Renata Napierkowska
Książę Kazimierz i franciszkanie zakonu, kopalnia soli połączona z tematyką uzdrowiska solankowego, strajk szkolny i walka z germanizacją, powstanie wielkopolskie i odzyskanie niepodległości, nadanie tytułu honorowego obywatela Inowrocławia dla Prymasa Józefa Glempa - to wydarzenia, jakie zostaną upamiętnione na głównych drzwiach prowadzących do Kościoła pw. św. Mikołaja.

W środę w Cechu Rzemiosł Różnych odbyło się spotkanie osób, które weszły w skład Komitetu budowy drzwi upamiętniających historię miasta z okazji 100 - lecia Niepodległości. W jego skład weszli: proboszcz parafii pw. św. Mikołaja ksiądz Romunald Drążkowski, starszy Cechu Rzemiosł Różnych Piotr Jóźwiak, wiceprzewodniczący sejmiku Adam Banaszak, historyk Edmund Mikołajczak, prezes Uzdrowiska Solanki Tadeusz Chęsy, prezes Chóru Halka Eugeniusz Kubski i nauczyciel historii Bogdan Wojtkowiak.

- Skoro nie ma jednego komitetu, który zająłby się organizacją obchodów tej tak ważnej dla historii naszego kraju rocznicy, to powstają lokalne inicjatywy. A jest to wyjątkowe wydarzenie - podkreśla Edmund Mikołajczak.
Członkowie komitetu ustalili, że założene zostanie specjalne konto, na które będzie można przekazywać datki na renowację drzwi. Na stronie zewnętrznej wzorem Drzwi Gnieźnieńskich zostaną umieszczone sceny nawiązujące tematką do historii miasta.

Drzwi mają być podzielone na sześć kwater. Pierwsza przypominać będzie o założycielu miasta księciu Kazimierzu Konradowicu i franciszkanach, na drugiej znajdzie się wizerunek klasztoru, na kolejnej kopalnia soli i uzdrowisko, trzecia nawiązywać będzie do okresu zaborów, strajku szkolnego i walki z germanizacją, kolejna do Powstania Wielkopolskiego i obchodów odzyskania przez Polskę niepodległości, a ostatnia do prymasa Józefa Glempa i nadania mu tytułu Honorowego Obywatela Inowrocławia. Na drugiej wewnętrznej stronie zostaną umieszczone tabliczki z nazwiskami sponsorów.

Drzwi zostaną wykonane przez stolarza we współpracy z plastykiem.

- Fara to miejski kościół, bardzo związany z historią Inowrocławia, więc na drzwiach do światyni powinny znaleźć się sceny, które nawiązują do najwazniejszych wydarzeń - mówi proboszcz Romuald Drążkowski.

O przyjęcie patronatu nad obchodami 100-lecia poproszony zostanie obecny Prymas Polski Wojciech Polak, a o wsparcie inicjatywy marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

- Do naszej inicjatywy mogą przyłączać się firmy, instytucje, organizacje, które zechcą w ten sposób uczcić stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości - informuje starszy cechu Piotr Jóźwiak.


O kształceniu z inowrocławskimi przedsiębiorcami [zdjęcia]

Info z Polski - przegląd najciekawszych informacji z kraju 18.01.2018

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Parada Motocyklistów w Łodzi

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zawiązał się Komitet budowy drzwi upamiętniających historię miasta [zdjęcia] - Inowrocław Nasze Miasto

Wróć na inowroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto