Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zespół "Niepodległa" przygotowuje wielką inscenizację na setną rocznicę odzyskania niepodległości

Renata Napierkowska
Renata Napierkowska
Trzy sceny, na których zaprezentowane zostaną wydarzenia poprzedzające odzyskanie przez Polskę niepodległości, jak m. in. konfederacja barska, upadek I Rzeczypospolitej, powstania narodowe, aż po oswobodzenie Kujaw przez powstańców wielkopolskich - tak przebiegać będzie plenerowe widowisko, by uczcić 100-lecie niepodległości w Inowrocławiu.

W Inowrocławiu zawiązał się Społeczny Zespół "Niepodległa". Pierwsze spotkanie odbyło się w siedzibie "Solidarności". Na czele zespołu stanął historyk, Honorowy Obywatel Miasta Inowrocławia, Edmund Mikołajczak, jednak swoje zaangażowanie w przygotowanie obchodów zadeklarowali niemal wszyscy: od wojewody Mikołaja Bogdanowicza przez starostę Tadeusza Majewskiego, prezydenta Inowrocławia Ryszarda Brejzę, po wójta gminy Inowrocław Tadeusza Kacprzaka. Wszyscy wyrazili zgodę na to, by zostać partnerami tego przedsięwzięcia.
W Inowrocławiu na tę rocznicę przygotowana zostanie wielka inscenizacja.

- Widowisko ma pokazać całą drogę do odzyskania niepodległości: od zaborów, od upadku Rzeczypospolitej przez konfederację barską, powstania narodowe, działalność towarzystw filomackich, założenie uzdrowiska, rozwój gospodarczy, narodziny Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół", obronę polskiej racji stanu w Reichstagu przez dra Józefa Krzymińskiego, wydanie "Dziennika Kujawskiego", ,strajk dzieci w obronie języka polskiego, odbudowę "Ruiny" i budowę kościoła pw. Zwiastowania NMP po oswobodzenie Kujaw przez powstańców wielkopolskich - mówi Edmund Mikołajczak, który jest autorem scenariusza przedstawienia.

Widowisko zostanie wystawione 4 stycznia 2019 roku na cmentarzu przy Bazylice Imienia Najświętszej Marii Panny, na którym pochowane zostały prochy wielu pokoleń inowrocławian od średniowiecza po bohaterów powstania czy konfederatów barskich. W widowisku wystąpi 200 aktorów i statystów. Zostanie też wydana jednodniówka poświęcona setnej rocznicy odzyskania niepodległości. W czasie spektaklu na ścianie kościoła będzie można oglądać pokaz laserowy. Na finał odbędzie się Apel Poległych, a inscenizację zwieńczy odśpiewanie Hymnu Narodowego.

- Chcemy na to przedstawienie zaprosić wszystkie miejscowości, w których toczyły się walki powstańcze - deklaruje Edmund Mikołajczak.

W przygotowanie przedstawienia włączyło się wiele instytucji i organizacji: Parafia pw. NMP w Inowrocławiu, "Solidarność" Inowrocław, ZHR, Towarzystwo Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 Inowrocław, Polskie Towarzystwo Historyczne, Towarzystwo Miłośników Miasta Inowrocławia, Muzeum im. Jana Kasprowicza, szkoły podstawowe nr 1, nr 5 i ponadgimnazjalne Liceum im. Jana Kasprowicza, ZSP nr 4, ZSP nr 2, ZSP Kościelec, SP Parchanie, SP Turzany, Katolicka Szkoła Podstawowa, Towarzystwo Śpiewu "Halka", Pozkal, Klub Turystyki Rowerowej "Kujawiak", Kujawskie Centrum Kultury, OSiR Inowrocław. Lista dla chętnych, którzy chcieliby się włączyć w przygotowanie tego wyjątkowego przedsięwzięcia jest jeszcze otwarta, więc można się zgłaszać.

POLECAMY:

Bieg w Dąbrowie [wyniki, zdjęcia]

Info z Polski - przegląd najważniejszych oraz najciekawszych informacji z kraju 01.03.2018

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na inowroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto