Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zmiana czasu na zimowy - 10.10.2018. Kiedy należy przestawić zegarki?

Jakub Stykowski
Jakub Stykowski
Przestawienie zegarów dla tych, którzy muszą pełnić nocne dyżury oznacza wydłużenie czasu pracy z ośmiu do dziewięciu godzin. Jednak jak wynika z art. 80 kodeksu pracy dodatkowe 60 minut pracy musi być potraktowane przez pracodawcę jako nadgodzina. Tak więc zgodnie z przepisami przysługuje nam dodatkowe wynagrodzenie lub wolne.
Przestawienie zegarów dla tych, którzy muszą pełnić nocne dyżury oznacza wydłużenie czasu pracy z ośmiu do dziewięciu godzin. Jednak jak wynika z art. 80 kodeksu pracy dodatkowe 60 minut pracy musi być potraktowane przez pracodawcę jako nadgodzina. Tak więc zgodnie z przepisami przysługuje nam dodatkowe wynagrodzenie lub wolne. Arkadiusz Wojtasiewicz
Zmiana czasu na zimowy. Kiedy należy przestawić zegarki? Być może zmiana czasu zostanie zniesiona (trwają prace w Komisji Europejskiej), ale na razie obowiązują przepisy, które regulują zmianę czasu w Polsce dwa razy w roku - na zimowy i na letni. Kiedy jest zmiana czasu z letniego na zimowy w 2018 roku?

Zmiana czasu na zimowy. Kiedy w 2018 roku?

W październiku 2018, jak co roku, nastąpi zmiana czasu na zimowy. Zegarki będziemy przestawiać z czasu letniego na zimowy w nocy z soboty na niedzielę, (z 27 na 28 października 2018). Zmiana czasu zawsze wypada w weekend, z prostej przyczyny - aby nie paraliżować pracy i by było to jak najmniej uciążliwe dla obywateli.

Zmiana czasu 2018. Kiedy przestawiamy zegarki? [czas zimowy 2018]

Koniec ze zmianą czasu na letni i zimowy? W konsultacjach społecznych wypowiedziało się ponad 4 mln Europejczyków

Zmiana czasu na zimowy 2018. O której przestawiamy zegarki?

O której przestawiamy zegarki z czasu letniego na zimowy? Zmiana czasu na zimowy jest tą przyjemniejszą, ponieważ trzeba będzie przestawić zegarki z godziny 3 na 2, co będzie oznaczać, że pośpimy godzinę dłużej.

Zmiana czasu na zimowy 2018

Zmiana czasu na zimowy - dlaczego w ogóle przestawiamy zegarki? Jest kilka wyjaśnień dotyczących potrzeby zmiany czasu. Przede wszystkim, latem zmieniamy czas, aby lepiej wykorzystać światło dzienne. Czas letni jest dopasowany do przeciętnej aktywności człowieka.

Przestawienie zegarów dla tych, którzy muszą pełnić nocne dyżury oznacza wydłużenie czasu pracy z ośmiu do dziewięciu godzin. Jednak jak wynika z art. 80 kodeksu pracy dodatkowe 60 minut pracy musi być potraktowane przez pracodawcę jako nadgodzina. Tak więc zgodnie z przepisami przysługuje nam dodatkowe wynagrodzenie lub wolne.

W Polsce zmiana czasu została wprowadzona w okresie międzywojennym, następnie w latach 1946-1949 i 1957-1964; obecnie obowiązuje ona nieprzerwanie od 1977 roku, z tym że do 1995 r. czas letni w Polsce był odwoływany w ostatnią niedzielę września. Od 18 lat czas zimowy wprowadzamy tak samo jak inne kraje – w ostatni weekend października.

Zmiana czasu była przedmiotem głośnych debat w 2018 roku. Tematem tym zajęła się Komisja Europejska. Od 4 lipca do 16 sierpnia trwały konsultacje, w których zdanie na ten temat mógł wyrazić każdy mieszkaniec Unii Europejskiej. Jak się okazuje, 80 procent z nich, było za zniesieniem zmiany czasu.

Szczegóły na temat zniesienia zmiany czasu na razie nie są znane. Wiadomo jednak, że wkrótce KE przedstawić ma propozycję dyrektywy dotyczącej czasu letniego, która harmonizuje datę i czas jego wprowadzenia we wszystkich państwach członkowskich UE.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zmiana czasu na zimowy - 10.10.2018. Kiedy należy przestawić zegarki? - Gazeta Pomorska

Wróć na inowroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto