Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zmiany w gniewkowskich szkołach wszystkim wyszły na dobre

Renata Napierkowska
Jedna szkoła podstawowa w dwóch budynkach, cztery wiejskie podstawówki oraz jedna niepubliczna – tak prezentuje się mapa oświatowa w gminie Gniewkowo po reformie.

Niedawny dzień nauczyciela był okazją do podziękowań dla pedagogów i podsumowania wprowadzonych zmian.

Jak co roku z okazji Dnia Edukacji narodowej burmistrz Adam Roszak spotkał się z dyrektorami szkół i nauczycielami.

- To jest zawód z misją. Nauczycielom, dyrektorom i wszystkim pozostałym pracownikom oświaty należą się wielkie podziękowania za zaangażowanie w pracę z dziećmi i wdrożenie zmian, jakie nastąpiły na skutek reformy. Dla naszego samorządu oświata jest najważniejsza dziedziną. Zrobiliśmy wiele inwestycji, jak budowa boisk przy szkołach, hal sportowych, pracowni do nauki przedmiotów. Wkrótce rozpocznie się budowa boiska przy Szkole Zawodowej oraz termomodernizacja budynku A Szkoły Podstawowej przy ulicy Toruńskiej – mówi burmistrz Adam Roszak.

Koszt termomodernizacji to 2 mln 250 tysięcy złotych, z czego 1mln 660 tysięcy stanowi dotacja. Przygotowujemy przetarg, do połowy sierpnia inwestycja powinna być zakończona. Przy budynku B przy Dworcowej powstaje parking. W Kijewie został utwardzony plac przy szkole, w przedszkolu wymieniono stare sprzęty i rozbudowano plac zabaw o nowe elementy, a przy szkole zawodowej powstała zewnętrzna siłownia dla dorosłych, z której korzystać mogą uczniowie i mieszkańcy gminy.

W gminie po reformie funkcjonują cztery ośmioklasowe szkoły podstawowe. Placówka w Gniewkowie mieści się w dwóch budynkach. Przy ulicy Toruńskiej uczą się dzieci z klas od I do V, a przy Dworcowej od VI do VIII i dwa roczniki gimnazjalistów. Docelowo jednak, gdy gimnazjaliści zakończą ten etap edukacji w obydwu gmachach będą uczyć się po cztery roczniki.

- Jako gmina nie otrzymaliśmy żadnej dotacji z ministerstwa, jednak sobie poradziliśmy z reformą bez wsparcia finansowego z zewnątrz. Było to możliwe dlatego, że przyjęliśmy właśnie takie rozwiązania. Żaden nauczyciel nie stracił pracy, dyrektorzy i nauczyciele nie „wyrywają” sobie nawzajem dzieci. Nasze rozwiązanie jest optymalne i nie generuje dodatkowych kosztów - przypomina gniewkowski włodarz.

Zmiany spowodowane reformą oświatową nie są jedynymi. Zmieniła się też część dyrektorów. Konkurs na dyrektora szkoły podstawowej w Gniewkowie wygrała ponownie Dorota Gliwińska. Szefową szkoły w Wierzchosławicach została Magdalena Płachecińska. Dyrektorem Przedszkola Samorządowego nr 1 została Agnieszka Molenda.

- Mam nadzieję opartą na dobrych podstawach i przygotowaniu tych osób, że te szkoły będą dobrze funkcjonowały. Chcemy uruchomić nowe zajęcia, tworzymy klasy profilowe np. strażacką. Myślimy o reaktywowaniu harcerstwa, by zadbać o wpajanie dzieciom od najmłodszych lat wartości patriotycznych, co jest bardzo ważne – podkreśla burmistrz Adam Roszak.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na inowroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto