Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Konsultacje społeczne Inowrocławskiego Budżetu Obywatelskiego

Sławomir Kazimierz Szeliga
W ubiegłym roku za pośrednictwem mojego bloga i we współpracy z lokalnymi mediami prowadziłem kampanię społeczną na rzecz ustanowienia Inowrocławskiego Budżetu Obywatelskiego.

Starałem się popularyzować ideę tego mechanizmu finansowego wśród mieszkańców naszego miasta jako elementu budowy społeczeństwa obywatelskiego. Wystąpiłem z apelem do radnych Rady Miejskiej Inowrocławia o podjęcie inicjatywy uchwałodawczej w przedmiotowej sprawie.

Z zadowoleniem przyjąłem informację o przystąpieniu do realizacji tego projektu. Wziąłem udział w konsultacjach społecznych. Moje pierwsze propozycje przesłałem do Urzędu Miasta Inowrocławia 2 sierpnia br. Z zadowoleniem muszę odnotować, że niektóre z nich zostały uwzględnione i dokonano korekt informacji zamieszczonych na stronie internetowej Inowrocławskiego Budżetu Obywatelskiego.

Odpowiadając na zaproszenie z ratusza uczestniczyłem w spotkaniu dla mieszkańców dotyczącym tego tematu biorąc udział w dyskusji dotyczącej m. in. projektu regulaminu IBO.

7 września br. przesłałem e-mailem propozycję zmian w tym dokumencie. Projekt regulaminu był omawiany 4 września br. na spotkaniu Rady Rodziców w odpowiedzi na prośbę osób zainteresowanych zgłoszeniem "szkolnych" projektów. Jako przewodniczący tego gremium uwzględniłem w swoim mailu propozycje i uwagi przedstawicieli tej społeczności, którzy są w większości mieszkańcami osiedla Solno i Piastowskiego I mają być beneficjentami Inowrocławskiego Budżetu Obywatelskiego.

Proponowałem uwzględnienie możliwości realizacji projektów w ramach Inowrocławskiego Budżetu Obywatelskiego w "budynkach jednostek oświatowych" i dokonanie stosownych korekt w par. 8 projektu regulaminu.

Na terenie szkolnych obiektów sportowych /sale gimnastyczne, boiska/ odbywają się nie tylko zajęcia wf, ale również turnieje organizowane wspólnie z zarządem osiedla. Przyszkolne boiska "Orlik" oraz siłownie plenerowe służą lokalnej społeczności i spełniają kryterium ogólnodostępności.

Szkolne pomieszczenia służą nie tylko zajęciom dydaktyczno-wychowawczym, ale również działalności zarządów osiedli w celu organizacji dyżurów oraz spotkań dla mieszkańców osiedla.

Ze względu na rejonizację szkół zdecydowana większość rodziców oraz uczniów to są mieszkańcy danego osiedla . W związku z tym spełnione byłoby regulaminowe kryterium przeznaczenia środków na "realizację zadań służących mieszkańcom poszczególnych części miasta, zwanych dalej osiedlami" /par. 1 projektu regulaminu IBO/.

Jednym z celów tego mechanizmu finansowego jest "zmiana najbliższego otoczenia". Dla rodziców dzieci uczęszczających do osiedlowej szkoły realizacja zadań w ramach budżetu obywatelskiego na terenie danej placówki oświatowej oznaczałaby włączenie szkolnej społeczności do wspólnej troski z samorządem lokalnym o poprawę warunków edukacji.

Uwzględnienie tej propozycji stwarzało szansę na zwiększenie aktywności rodziców dzieci - mieszkańców osiedla na rzecz lokalnej społeczności poprzez włączenie do procesu wyboru propozycji, podejmowania decyzji w czasie głosowania oraz integracji szkolnego środowiska, czyli budowy społeczeństwa obywatelskiego.

W ratuszowej odpowiedzi poinformowano mnie, że „14 września br. Prezydent Miasta podpisał zarządzenie nr 225/2017 w sprawie ustalenia procedury alokacji środków w budżecie Miasta Inowrocławia zwanej Inowrocławskim Budżetem Obywatelskim. Załącznikiem do niego jest Regulamin Inowrocławskiego Budżetu Obywatelskiego, którego ostateczna treść powstała we współpracy z mieszkańcami. W budynkach jednostek oświatowych nie mogą być realizowane wyłączne projekty o charakterze remontowo-dostawczym, które nie będą ogólnodostępne (np. doposażenie szkoły, remont sali gimnastycznej, zakup książek do biblioteki szkolnej). Natomiast jak najbardziej można zgłaszać projekty realizowane na terenie szkoły, które będą ogólnodostępne (np. turniej na Orliku, zajęcia sportowe dostępne dla każdego itp.)”.

Wniosek przedstawicieli społeczności szkolnej inowrocławskiej "jedenastki" został tylko w części uwzględniony...


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na inowroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto