Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nie tylko zespół ludowy „Krajna” jest wizytówką Nakła, także znakomite nakielskie chóry

Maja Stankiewicz
Pierwszy chór mieszany powstał w Nakle 15  lat temu. Tej jesieni doczekał jubileuszu
Pierwszy chór mieszany powstał w Nakle 15 lat temu. Tej jesieni doczekał jubileuszu Maja Stankiewicz
Śpiewacze tradycje w Nakle zaczęli mężczyźni. Pierwszy chór mieszany powstał w 2000 r. Teraz w mieście są dwa chóry mieszane: „Soli Deo” i „Nadzieja”.

Zaczęło się w 1927 r. Powstał wówczas w Nakle, przy parafii farnej, męski Chór Kościelny. Potem tradycje chóralne w mieście kultywował Zespół Dobrowolnych Śpiewaków, następnie chór „Jedność” i chór „Harmonia”.

W Zespole Dobrowolnych Śpiewaków swoją karierę śpiewaczą rozpoczął m.in. Bernard Brukwicki, legenda nakielskiego śpiewu chóralnego.

Koncerty w sanktuariach

W 1981 r., męski zespół śpiewaczy w Nakle przyjmuje nazwę „Soli Deo”. Wiele koncertuje. Występuje już nie tylko w Nakle, ale i w Gnieźnie, Bydgoszczy, Górce Klasztornej, Świętej Lipce, Licheniu i w innych sanktuariach naszego regionu.

Z czasem grono chórzystów stawało się coraz skromniejsze. Panów garnących się do śpiewania było coraz mniej. Męski chór Solo Deo zaprzestał działalności. W 2000 r. zastąpił go godnie chór mieszany występujący przez kilka lat jako Nakielski Chór Kameralny.

Zmiana nazwy i miejsca

- Przyjęliśmy taką nazwę, bo sądziliśmy, że może przy Farze chór męski „Soli Deo” zostanie reaktywowany. Nie chcieliśmy zawłaszczać sobie nazwy - wyjaśnia Helena Kwadrans, chórzystka i szefowa Stowarzyszenia Nakielsis Deo, które wspiera działalność chóru.

Po kilku latach Nakielski Chór Kameralny zmienił jednak nazwę na „Soli Deo”. Zespół działa już nie przy parafii farnej, a przy Nakielskim Ośrodku Kultury.

Nie jest on już także w mieście jedynym chórem. Od kilku lat triumfy na muzycznych scenach święci również drugi nakielski chór: „Nadzieja”, którego dyrygentem od początku istnienia zespołu aż do dziś jest Michał Gacka, dyrektor Niepublicznej Szkoły Muzycznej w Nakle. Obecnie dyryguje on także chórem „Soli Deo”.

Trzy jubileusze

Tej jesieni oba chóry świętowały jubileusz. „Soli Deo” swoje 15-lecie uczcił m.in. koncertem i płytą z kolędami. Dziesięcioletnią historią poszczycić się może również chór „Nadzieja”. Od tylu samo lat działa w mieście Stowarzyszenie Nakielsis Deo wspierające chór „Soli Deo”.

Wszystkie te jubileusze uczczono w październiku wspólnym koncertem w nakielskiej Farze. Publiczność nie zawiodła, kościół pw. św. Wawrzyńca był pełen słuchaczy.

Dla publiczności był piękny koncert, a dla chórzystów odznaczenia.

Jak poinformowała nas Helena Kwadrans, prezes Stowarzyszenia Nakielsis Deo, bydgoski oddział Polskiego Związku Chórów i Orkiestr, w uznaniu zasług, wyróżnił chór „Soli Deo” Srebrną odznaką honorową.

Zaśpiewają znowu 11 listopada

Odznaczenia otrzymały także osoby najdłużej śpiewające w zespole i wyróżniające się zaangażowaniem. W tym gronie znaleźli się: Maria Łuka, Gertruda Iwańska, Ryszard Iwański, Helena Kwadrans, Anna Ochendal, Tadeusz Nitka, Irena Stasiewska, Renata Kołaczek oraz Sławomir Sieciński.

Chóru „Soli Deo” posłuchać będzie można w Nakle 11 listopada. Zespół da krótki koncert o godz. 9.45 w kościele pw. św. Stanisława, przed mszą św. w intencji Ojczyzny. Zapewni też oprawę uroczystemu nabożeństwu.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto