Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odnowią i wyeksponują średniowieczny mur

Szymon Cieślak
Urząd Miasta Inowrocławia
Miasto chce wyremontować jeden z dwóch fragmentów średniowiecznych murów, który znajduje się przy ul. Kasztelańskiej w Inowrocławiu. Po wykonaniu prac będzie można oglądać obiekt prawie od fundamentów, a nawet spróbować wspinaczki.

Mur, który ma być odrestaurowany znajduje się na zapleczu tzw. Niebieskiej Kamienicy (jej administratorem jest Kujawskie Centrum Kultury), przed wejściem do Państwowej Szkoły Muzycznej.

- Przygotowujemy się do bardzo poważnej inwestycji. Odsłonimy największy fragment muru gotyckiego. Zamierzamy wkopać się w głąb i zrekonstruować lico muru. To wszystko na pewno będzie robiło wielkie wrażenie tym bardziej, że będzie ładnie podświetlone. Możliwość obejrzenia tego muru to będzie żywa lekcja historii - mówi Ryszard Brejza - prezydent Inowrocławia.

Zgodnie z projektem, który został już przygotowany, teren wokół muru zostanie obniżony o około dwa metry (do pierwotnego poziomu ulicy). Dzięki temu zabytek zostanie lepie wyeksponowany, zostanie ograniczone jego zawilgocenia, a także ulegnie poprawie jego stabilność. Taki manewr pozwoli bardziej dokładnie przyjrzeć się technologii budowy i sposobom łączenia muru.

To nie wszystko. Inwestycja zakłada także zmiany w otoczeniu tego gotyckiego muru.

-

Cały teren zostanie zaaranżowany zielenią, chodnikami, schodami terenowymi oraz małą architekturą w postaci długiej ławki oraz wolnostojących lamp led. Na terenie zostaną zlokalizowane pionowe platformy dla niepełnosprawnych, dzięki którym cały teren oraz ganek muru obronnego będą dostępne dla osób niepełnosprawnych. Teren będzie ogrodzony nowym płotem w postaci muru i krat - czytamy w dokumentacji.
Idea projektowa zakłada, iż nowe cegły lica blanek będą mocowane nierównomiernie, z przerwami. Zabieg ten ma na celu pokazać tylko hipotetyczny zarys wyglądu muru obronnego, gdyż brak jest materiałów źródłowym na temat kształtu blanek średniowiecznych fortyfikacji Inowrocławia. Proporcje oraz kształt tzw. zębów blanek i strzelnic nawiązywać będą do muru znajdującego się przy Krzywej Wieży w Toruniu.
Zachowany fragment muru obronnego miasta przy ul. Kasztelańskiej ma 30 metrów długości, jest na 2 metry szeroki i 5 metrów wysoki. Konstrukcja w dolnej części jest utworzona z kamieni otoczaków, a w górnej części z cegły - Urząd Miasta Inowrocławia.

Na renowację wspomnianego obiektu udało się pozyskać 85 - procentowe dofinansowanie z Unii Europejskiej.

Czytaj także: Zima coraz bliżej. Praktyczne porady jak zabdać o auto

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na inowroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto