Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uroczyste otwarcie zabytkowego Pałacu w Wierzbiczanach [zdjęcia]

Renata Napierkowska
Po 12 latach od zakupu zabytkowego obiektu właściciele Agnieszka i Paweł Kryst oraz gospodarz gminy Gniewkowo - burmistrz Adam Roszak, powitali w pięknie odrestaurowanym gmachu zaproszonych gości i mieszkańców wsi.

Agnieszka i Paweł Kryst to nowi właściciele Pałacu w Wierzbiczanach. Kupili go w 2005 roku, a rok później rozpoczęli remont. Teraz po prawie dwunastu latach wspólnie z burmistrzem Adamem Roszakiem i wicemarszałkiem Dariuszem Kurzawą dokonali jego otwarcia.

Paweł Kryst witając gości w kilku zdaniach przypomniał historię odbudowy zabytku. Burmistrz Adam Roszak i wicemarszałek Dariusz Kurzawa podkreślali, że jest to obiekt, który stanie się nie tylko jednym z ważnych miejsc w gminie Gniewkowo, powiecie inowrocławskim, ale w całym województwie.

Na uroczystość zaproszono wielu znamienitych gości. Przybyli m.in. poseł na Sejm RP Eugeniusz Kłopotek z żoną Agnieszką, przedstawiciel wojewody dyrektor Jacek Tarczewski, wiceprzewodniczący sejmiku Adam Banaszak oraz dyrektor IKS Solino Tomasz Molenda, którzy gospodarzom pałacu przekazali okolicznościowe upominki i kwiaty. Obecni byli też inowrocławscy i gniewkowscy przedsiębiorcy oraz mieszkańcy Wierzbiczan, dla których w ogrodzie przygotowano potrawy z grilla.

W pałacowym holu wystąpił zespół Gniewkowainie, który zaprezentował piosenki biesiadne i ludowe. Goście mogli zwiedzać pałacowe pomieszczenia, obejrzeć SPA, które mieści się w dawnych pałacowych piwnicach oraz pospacerować po 12-hektarowym parku.

Warto wiedzieć

Pałac w Wierzbiczanach wzniesiono w latach 1845-1846 według projektu Friedricha Augusta Stülera. Jego pierwszymi właścicielami obecnego budynku była rodzina von Schlichtingów. Pałac od tego czasu kilkukrotnie zmieniał właścicieli W 1945 roku utworzono tu państwowe gospodarstwo rolne, znajdowały się tam biura PGR-u, mieszkania dla pracowników, a później także szkoła tzw. Uniwersytet Ludowy i przedszkole. Po 1989 r. pałac uległ dewastacji, wyrwano podłogi, drzwi i okna, usunięto nadproża, wycięto klonowe alejki, zniszczono również park oraz pobliski folwark. W 1993 r. majątek Wierzbiczany został wpisany do rejestru zabytków. Pałacowy obiekt otacza piękny park w stylu angielskim.

Pierwsza wzmianka o Wierzbiczanach pojawiła się w 1343 r. 23 lipca 1343 r. doszło do spotkania króla Kazimierza Wielkiego z Wielkim Mistrzem Zakonu Krzyżackiego Ludolfem Koenig von Weizau. Podczas spotkania ratyfikowane zostały dokumenty zawartych w Kaliszu, na mocy których Krzyżacy oddali Polsce Kujawy i ziemię dobrzyńską. Już wtedy istniał tutaj dwór, którego pierwszymi właścicielami byli członkowie rodziny Krotoskich. W 1459 r. Wojciech z Leszczyców, pochodzący z Krotoszyna, kasztelan śremski, nabył Wierzbiczany drogą nadania przez biskupa wrocławskiego. Po Wojciechu przejął wieś jego syn Jakub, również piastujący funkcję kasztelana śremskiego.

W 1583 r. należała do Jana Ruszinowskiego, następnie do Szczawińskich herbu Prawdzic, Garczyńskich, Fryderyka von Szekela, Eberharda von Schuninga, Lawrenza, Richarda von Roya, von Schlichtingów, oraz von Harnierów. Rezydencja, wraz z okolicznymi terenami posiadała tytuł Dóbr Rycerskich. Rodzina von Harnier zarządzała majątkem aż do 1945 roku.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na inowroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto