MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski. Wybitny jazzman z Kalisza

Andrzej Kurzyński
Andrzej Kurzyński
Jan Ptaszyn Wróblewski
Jan Ptaszyn Wróblewski Andrzej Kurzyński
Zmarł wybitny polski jazzman, saksofonista, kompozytor, aranżer, publicysta, autor programów radiowych i telewizyjnych Jan Ptaszyn Wróblewski. Pochodzący z Kalisza artysta miał 88 lat.

Urodzony 27 marca 1936 roku w Kaliszu Jan Ptaszyn Wróblewski, to saksofonista jazzowy, kompozytor, dyrygent i dziennikarz, a także działacz ruchu muzycznego i pedagog. Studiował na Politechnice Poznańskiej, a później na Akademii Muzycznej w Krakowie. Debiutował w 1956 jako członek sekstetu Krzysztofa Komedy, grał także w kwintecie Jerzego Miliana.

Jako pierwszy polski muzyk jazzowy wystąpił w 1958 na festiwalu w Newport (USA). Od tego roku prowadził własne zespoły jazzowe, m.in. Kwintet Poznański, Jazz Outsiders, Polish Jazz Quartet, Studio Jazzowe Polskiego Radia, Stowarzyszenie Popierania Prawdziwej Twórczości Chałturnik, Mainstream, Made in Poland i wiele innych. Współpracował z najwybitniejszymi jazzmanami polskimi. Pełnił funkcję prezesa Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego. Od 1970 prowadził w III Programie Polskiego Radia audycje popularyzujące jazz m.in. „Trzy kwadranse jazzu”. Był wykładowcą na wielu krajowych i zagranicznych warsztatach muzycznych. Oprócz utworów jazzowych komponował także muzykę symfoniczną i ilustracyjną. Był kompozytorem piosenek śpiewanych m.in. przez: Ewę Bem, Łucję Prus, Marylę Rodowicz i Andrzeja Zauchę.

- Z jeden z strony nie uważam, żebym czuł się piekielnie młody, ale nie narzekam. Natomiast dlaczego? Po prostu dlatego, że gdybym któregoś dnia przestał grać, to znaczy, że należałoby mnie zapakować i zawieźć na cmentarz, bo to jest jedyna rzecz, która trzyma mnie przy życiu. Dopóki gram, to czuję się na siłach. Jak przestanę, to pewnie od razu się rozsypię - mówił nam artysta w 2016 roku podczas swoich 80-tych urodzin, świętowanych w rodzinnym Kaliszu.

Jan Ptaszyn Wróblewski otrzymał m.in. Nagrodę Złotego Fryderyka w 2007 roku za całokształt twórczości oraz w tym samy roku został udekorowany Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W 1999 roku otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Kalisza. Ostatni raz w Kaliszu wystąpił z koncertem 14 kwietnia 2024 roku.


Obserwuj nas także na Google News

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto