Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

10 lat temu odszedł kardynał Józef Glemp, prymas Polski. Urodził się w Inowrocławiu i zawsze chętnie wracał w rodzinne strony

Oprac. (RED)
Kardynał Józef Glemp podczas otwarcia instytutu swojego imienia w Inowrocławiu
Kardynał Józef Glemp podczas otwarcia instytutu swojego imienia w Inowrocławiu Archiwum/Dominik Fijałkowski
23 stycznia 2023 r. minęła 10. rocznica śmierci kardynała Józefa Glempa, prymasa Polski. Przypomnijmy najważniejsze fakty z jego życia i posługi duszpasterskiej.

Zobacz wideo: Skwer Gusa Edwardsa w Inowrocławiu

od 16 lat

Wspaniały człowiek, niezwykły duchowny, pełen ciepła, serdeczności, ale też wielkiej siły - tak mówiono o zmarłym w 2013 r. prymasie Polski. Kardynał Józef Glemp do końca życia był silnie związany z rodzinnymi Kujawami.

Józef Glemp przyszedł na świat 18 grudnia 1929 r. w inowrocławskim szpitalu. Niemowlę było wątłe i słabe, zaniesiono je więc do pobliskiego kościoła Zwiastowania NMP. Ze wspomnień kardynała wynika, że po jego urodzeniu matka zapragnęła szybkiego pojednania dziecka z Bogiem.

Matka prymasa Polski, Salomea de domo Kośmicka pochodziła z Podbielska. Jej grób znajduje się na cmentarzu w Mogilnie.
Dzieciństwo Józef spędził we wsi Rycerzewko, a do szkoły podstawowej chodził Kościelcu. Od 1951 r. rodzina Glempów mieszkała na krótko w Chabsku, a potem w Stawiskach koło Mogilna. Chodził do szkoły w Kościelcu, potem był uczniem I Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu, które ukończył w 1950 r.

Po przyjęciu święceń kapłańskich nie uzyskał zgody władz świeckich na podjęcie pracy w parafii wyznaczonej mu przez władze kościelne.

W latach 50. ksiądz Józef Glemp jako kleryk i późniejszy diakon związany był z parafią farną pw. św. Jakuba w Mogilnie. Tam została odprawiona jego msza prymicyjna. Do grudnia 1956 r. pomagał w obowiązkach duszpasterskich w tejże parafii. Następnie objął funkcję kapelana, wpierw sióstr dominikanek w Mielżynie, później sióstr Sacré Coeur w Polskiej Wsi. Pracował jako wikariusz w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Wągrowcu, potem był duszpasterzem w Miasteczku Krajeńskim. Od grudnia 1967 r. pracował w Sekretariacie Prymasa Polski kardynałą Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Święcenia biskupie otrzymał 21 kwietnia 1979 r. w archikatedrze gnieźnieńskiej.

7 lipca 1981 r. papież Jan Paweł II mianował go arcybiskupem metropolitą warszawskim, jak również arcybiskupem metropolitą gnieźnieńskim, co wiązało się z przyznaniem godności prymasa Polski. Funkcję tę pełnił do 2009 roku. Jego następcą został abp Henryk Muszyński.

Kardynał Józef Glemp jest Honorowym Obywatelem Inowrocławia i Mogilna.

Raz do roku, 18 grudnia - na pamiątkę rocznicy swych urodzin i przyjęcia sakramentu chrztu św. - odwiedzał Inowrocław i Kościelec, miejsca swego dzieciństwa i młodości. Podczas tych wizyt nie krył wzruszenia. - Dziękuję Bogu, że mimo tak podeszłego wieku, pozwala mi tu być razem z Wami i radować się wspaniałą rocznicą naszej szkoły - mówił kardynał Józef Glemp podczas uroczystości jubileuszu Szkoły Podstawowej w Kościelcu. - Jestem zachwycony tym, co tu zobaczyłem, bo ważne jest w dzisiejszych czasach wychowanie młodego pokolenia.

Jak wspominał nieżyjący brat prymsa inż. Jan Glemb (inna pisownia nazwiska), w czasie sprawowania tak przecież szczególnej godności Jego Eminencja miał zawsze czas na częste kontakty z najbliższymi. - Odwiedzaliśmy się i rozmawialiśmy ze sobą na tyle często, na ile pozwalały mu obowiązki. Józef zawsze żywo interesował się wydarzeniami w rodzinie i nigdy nie dał odczuć, że jest na jakimś piedestale. To zawsze był kochający brat.

W marcu 2012 r. kardynał przyznał, że stwierdzono u niego złośliwego guza płuc. Zmarł wieczorem 23 stycznia 2013 r. w warszawskim szpitalu. Miał 83 lata. Ciało prymasa Glempa, zgodnie z jego wolą wyrażoną w testamencie, spoczęło w krypcie archikatedry św. Jana Chrzciciela w Warszawie.

Od 2009 r. w Inowrocławiu funkcjonuje Instytut Prymasa Józefa Glempa, dokumentujący posługę duszpasterską propagujący i dorobek kardynała.

Trwa głosowanie...

Czy często bierzesz udział w akcjach charytatywnych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na inowroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto