Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Aby wakacje były bezpieczne [zdjęcia]

Renata Napierkowska
Cyberprzemoc i jak się przed nią bronić, co to jest stalking, patologie związane z zażywaniem alkoholu i środków odurzających oraz odpowiedzialność za słowo - to tematy seminarium dla młodzieży.

Rozpoczynają się wakacje, czas kiedy dzieci i młodzież opuszczają mury szkolne i mają dużo wolnego czasu. W trosce o to, by uczniowie spędzili ten okres bez przykrych konsekwencji przygotowano seminarium pod hasłem: „Bezpieczne wakacje”.

Spotkanie z młodzieżą gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych odbyło się Gimnazjum nr 2 w Inowrocławiu. Oprócz prelegentów: sędziego Sądu Okręgowego w Bydgoszczy Mieczysława Oliwy, inowrocławskich policjantów: asp. szt. Izabelli Drobnieckiej i asp. szt. Jacka Piątkowskiego, uczniów szkół wraz z nauczycielami uczestniczyli w nim także: komendant powiatowy policji mł. insp. Marcin Ratajczak, dyrektor gimnazjum Ireneusz Zieliński, radna Magdalena Łośko. Patronat prasowy nad seminarium objęła nasza redakcja. Sędzia Mieczysław Oliwa omówił zagadnienia dotyczące stalkingu.

- Kto przez uporczywe nękanie innej osoby lub osoby jej najbliższej wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia lub istotnie narusza jej prywatność, podlega karze pozbawienia wolności do 3 lat. Stalking może przybierać różne formy - mówił sędzia Mieczysław Oliwa.

Informował też młodzież, jak można się przed nim bronić. Asp. szt. Izabella Drobniecka przedstawiła prezentację na temat form i rodzajów cyberprzemocy. Do udziału zaproszeni zostali uczniowie, którzy przedstawiali uczestnikom różne sposoby reakcji w zetknięciu z tym zagrożeniem.

Asp. szt. Jacek Piątkowski sygnalizował uczniom, aby podczas wypoczynku letniego pamiętali o właściwym wyborze kąpielisk.

- Statystyki tylko tego roku są już teraz alarmujące. Lekkomyślność, brawura i głównie alkohol zebrało już potężne żniwo - przypomniał policjant.

Apel do młodzieży skierował także mł. insp. Marcin Ratajczak, który życząc bezpiecznego letniego wypoczynku, namawiał uczniów do zastanawiania się nad każdą sytuacją, która może przynieść negatywne konsekwencje i sprawić, ze popadną w konflikt z prawem. W akcję włączyła się również nasza redakcja przedstawiając, jakie mogą być skutki hejtu w Internecie i zamieszczania filmów czy zdjęć bez zgody i wiedzy osób, które zostały sfotografowane czy nagrane.

Głos zabrała również radna Magdalena Łośko, która przypomniała, że każdy z nas musi przestrzegać określonych zasad, szczególnie wówczas, gdy wypowiada się je publicznie. Bezpiecznych wakacji życzył młodzieży dyrektor Gimnazjum nr 2 w Inowrocławiu Ireneusz Zieliński.

Organizatorami seminarium byli: Komenda Powiatowa Policji w Inowrocławiu, Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości im. Księcia Kazimierza Kujawskiego w Inowrocławiu i „Tygodnik Powiatu i Gmin”.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na inowroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto