Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Archidiecezja gnieźnieńska. Znów będą pielgrzymować na Jasną Górę. Z duchowej potrzeby

Jan Szczutkowski
Inowrocławscy pątnicy na ulicach Częstochowy. Zdjęcie z 2015 roku
Inowrocławscy pątnicy na ulicach Częstochowy. Zdjęcie z 2015 roku Archiwum
Już za kilka dni także pielgrzymi z archidiecezji gnieźnieńskiej wyruszą na Jasną Górę. Kierują nimi przede wszystkim pobudki duchowe.

Obejrzyj: Tajemnice Twierdzy Toruń i innych miejsc w mieście

od 16 lat

Co roku o tej porze zaludniają się pątnicze szlaki, wiodące ze wszystkich stron Polski do sanktuarium maryjnego w Częstochowie. Wierni w modlitwie oddadzą hołd Najświętszej Maryi, Matce Chrystusa i Królowej Korony Polski.

Zdaniem bp. Radosława Orchowicza, duch pielgrzymowania nie zmienił się od lat. Ludzie idą bowiem na Jasną Górę przede wszystkim z pobudek duchowych, z pragnieniem bliskości z Bogiem i Maryją. Biskup pomocniczy archidiecezji gnieźnieńskiej, jako uczeń liceum, szedł na Jasną Górą z grupami m.in. kolorowymi, a jako wikariusz w parafii pw. św. Trójcy w Strzelnie był przewodnikiem grupy promienistej, wychodzącej z tego miasta. Dodajmy, że pierwsza pielgrzymka ze Strzelna do Częstochowy wyruszyła w 1983 r. Przewodził jej ks. Tomasz Peta, ówczesny wikariusz, a dziś metropolita Astany (Kazachstan).

W drodze do duchowej stolicy Polski - Częstochowy

Za kilka dni znów będziemy spotykać pątnikow na głównych drogach prowadzących do duchowej stolicy Polski - Częstochowy. 27 lipca 2022 r. z parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gniewkowie wyruszą uczestnicy promienistej pielgrzymki. W tym gronie będzie m.in.16 młodych osób, które po raz pierwszy pokonają ponad 280 km. Również w najbliższą środę Janikowo opuszczą pątnicy z parafii pw. bł. Michała Kozala, zaś 28 bm. kolejne grupy tej samej pielgrzymki z inowrocławskich parafii pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie i Świętej Jadwigi Królowej. Natomiast tego
samego dnia w Gnieźnie rozpocznie się piesza pielgrzymka archidiecezji
gnieźnieńskiej pod hasłem „Wstańcie, chodźmy”. Te słowa wypowiedział Chrystus w Ogrodzie Oliwnym przed swoją męką.

Pielgrzymowanie w różnych intencjach

Wielu często zadaje sobie pytanie: dlaczego pątnicy decydują się na długie marsze bez względu na pogodę i trudy wędrówki?. Na to nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Powody są tak różne, jak różni są wierni, wyruszający na pielgrzymkę. Niektórzy podejmują się pielgrzymowania w jakiejś konkretnej intencji, m.in. o zdrowie najbliższej osoby. Pielgrzymi będą też nieść ze sobą modlitewne prośby parafian, które przyjmowano w kościołach.

6 sierpnia 2022 r. spotkają się na Wałąch Jasnogórskich

Wszystkie grupy z archidiecezji gnieźnieńskiej zarówno piesze, rowerowe, jak i autokarowe, także z Mogilna, Strzelna i Rogowa, spotkają się 6 sierpnia na Wałach Jasnogórskich, by uczestniczyć w nabożeństwie Drogi Krzyżowej i Eucharystii przed Cudownym Obrazem Matki Bożej. Mszy świętej celebrowanej będzie przewodniczył abp Wojciech Polak, prymas Polski.

Dodajmy jeszcze, że pielgrzymka „Promienista” powstała w 1960 roku, z inicjatywy ks. Wojciecha Dzierzgowskiego, wikariusza w gnieźnieńskiej parafii katedralnej. Kapłan postanowił przywrócić przedwojenną tradycję wędrowania na Jasną Górę. Ponieważ władza ludowa nie zezwalała na pielgrzymowanie głównymi drogami, każda grupa pielgrzymki „Promienistej” podążała bocznymi szlakami do Częstochowy niosąc ze sobą kawałek krzyża, który jednego dnia był uroczyście składany na Wałach Jasnogórskich. Ta tradycja jest podtrzymywana do dziś.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na inowroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto