Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bestialski mord Niemców na Polakach. 83. rocznica "krwawej nocy" w inowrocławskim więzieniu

(RED)
Pogrzeb ofiar "krwawej nocy" w październiku 1945 r.
Pogrzeb ofiar "krwawej nocy" w październiku 1945 r. Archiwum
Mijają 83 lata od pamiętnej "makabrycznej nocy" ("krwawej nocy"), kiedy to ówczesny niemiecki landrat Otto Christian Hirschfeld wspólnie z Hansem Ulrichem Jahnzem dokonali samosądu na przetrzymywanych w inowrocławskim więzieniu Polakach.

Samosąd, do jakiego doszło w więzieniu nocą z 22 na 23 października 1939 r., to jedno z najbardziej dramatycznych wydarzeń z początków II wojny światowej w Inowrocławiu. Tamtej nocy, w warunkach szczególnego udręczenia, pozbawiono życia nie mniej niż 56 osób, w tym prezydenta Inowrocławia Apolinarego Jankowskiego, wiceprezydenta Władysława Juengsta, wójta Gminy Inowrocław-Zachód Mieczysława Eckerta, wielu nauczycieli oraz działaczy polskich organizacji politycznych, gospodarczych i kulturalnych. Skala okazanego w inowrocławskim więzieniu bestialstwa i okrucieństwa sprawiły, że dramat ten na kartach historii utrwalił się jako "krwawa noc" bądź "krwawa niedziela inowrocławska".

Jak wiemy, nie była to pierwsza z masowych zbrodni dokonywanych przez Niemców jesienią 1939 r. - miały również miejsce egzekucje w podgniewkowskich lasach i w okolicach wsi Rożniaty. Skala okazanego w inowrocławskim więzieniu bestialstwa i okrucieństwa sprawiły, że dramat ten na kartach historii utrwalił się jako "krwawa noc" bądź "krwawa niedziela inowrocławska".

Po wojnie, w październiku 1945 roku, odbyła się ekshumacja zwłok ofiar mordu, a następnie uroczysty pogrzeb. Kondukt żałobny przeszedł od inowrocławskiego Rynku, dalej ul. Królowej Jadwigi, Solankową, Pakoską (dzisiaj Narutowicza), kierując się dalej na cmentarz parafii Zwiastowania Najświętszej Marii Panny. Tam ofiary mordu spoczęły w przygotowanej wcześniej zbiorowej mogile.

W 1999 r. na murze wiezienia umieszczono pamiątkową tablicę poświęconą ofiarom "krwawej nocy", a także wszystkich innym patriotom dręczonym w tym miejscu w różnych okresach naszej historii.

Kilka lat temu Instytut Filmowy Unisławskiego Towarzystwa Historycznego - w ramach serii "Historican - Tropiciele Prawdy" zrealizował film pt. "Makabryczna noc - Inowrocław 1939". Jego premiera miała miejsce w 2017 r.

Dziś, 22 października, pod tablicą pamiątkową na murze Zakładu Karnego przy ul. Narutowicza w Inowrocławiu odbyły się uroczystości w hołdzie ofiarom "krwawej nocy".

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na inowroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto