Bon na zasiedlenie 2023. Kto może otrzymać bezzwrotne pieniądze?

Monika Smól
Monika Smól
Jak dostać pieniądze na zasiedlenie? Warunki przyznawania bonów na kolejnych slajdach --->>>
Jak dostać pieniądze na zasiedlenie? Warunki przyznawania bonów na kolejnych slajdach --->>>pixabay
Na co można zdobyć pieniądze w ramach bonu zasiedleniowego? Gdzie można się o niego ubiegać? O jakie kwoty chodzi? Bon na zasiedlenie to forma finansowej pomocy, z której istnienia wiele osób nie zdaje sobie sprawy.

Zobacz wideo: Takie są skutki wprowadzenia programu 500 plus

O bon zasiedleniowy mogą ubiegać się osoby, którym z różnych powodów nie udało się znaleźć pracy w miejscu zamieszkania, co zmusza ich do poszukiwania zajęcia w innej okolicy. Bon zasiedleniowy przeznacza się na pokrycie kosztów zamieszkania związanych z podjęciem zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej.

Wysokość bonu na zasiedlenie uzależniona jest od sytuacji na lokalnym rynku pracy, indywidualnych potrzeb bezrobotnego oraz uzasadnienia wniosku. Jednak nie może być wyższa niż 200 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

O bon na zasiedlenie wnioskować może bezrobotny do 30-go roku życia, zarejestrowany w Powiatowym Urzędzie Pracy.

Druk wniosku o przyznanie bonu na zasiedlenie wraz z drukami załączników oraz szczegółowe informacje dla bezrobotnych ubiegających się o przyznanie bonu na zasiedlenie można uzyskać w Powiatowym Urzędzie Pracy. Wniosek z wymaganymi załącznikami też należy złożyć do pośredniaka.

Określając wysokość środków przyznanych w ramach bonu na zasiedlenie uwzględnia w szczególności: sytuację na lokalnym rynku pracy, indywidualne potrzeby bezrobotnego, uzasadnienie wniosku o przyznanie bonu na zasiedlenie.

Zasady związane z przyznawaniem bonu przesiedleńczego są więc ściśle określone przez prawo.

Warunki ubiegania się o przyznanie bonu na zasiedlenie

Bon na zasiedlenie może otrzymać bezrobotny w wieku 18-29 lat, zarejestrowany w PUP, w związku z podjęciem poza miejscem zamieszkania zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej, jeżeli: z tytułu ich wykonywanie będzie osiągał wynagrodzenie lub przychód w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę brutto miesięcznie oraz będzie podlegał ubezpieczeniom społecznym. Przy tym odległość od miejsca dotychczasowego zamieszkania do miejscowości, w której bezrobotny zamieszka, to co najmniej 80 km lub czas dojazdu do tej miejscowości i powrotu środkami transportu zbiorowego przekracza 3 godziny dziennie. Warunkiem jest też to, by bezrobotny pozostawał w nowym miejscu przez co najmniej 6 miesięcy.

Wyżej wymienione przesłanki muszą zostać spełnione łącznie.

Bonu na zasiedlenie nie może otrzymać osoba bezrobotna, która będzie podejmowała zatrudnienie/ inną pracę zarobkową lub rozpocznie prowadzenie działalności gospodarczej w miejscowości, w której już posiada meldunek stały lub czasowy. Nie dostanie go też osoba, która jednocześnie ubiega się w PUP o środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej, zamierza podjąć zatrudnienie lub inną pracę zarobkową u tego samego pracodawcy, u którego pracowała w okresie 12 miesięcy przed dniem ostatniej rejestracji w PUP.

Warunki przyznawania bonu na zasiedlenie:

  • Osoba bezrobotna ubiegająca się o przyznanie bonu na zasiedlenie zgłasza się do doradcy klienta w PUP celem opracowania/ modyfikacji Indywidualnego Planu Działania i pobrania wniosku o przyznanie bonu na zasiedlenie.
  • PUP w terminie 30 dni od daty złożenia wniosku powiadamia go pisemnie o sposobie jego rozpatrzenia.
  • Kompletnie i prawidłowo wypełnione wnioski będą rozpatrywane na bieżąco, w kolejności wynikającej z daty ich przyjęcia, do limitu posiadanych środków finansowych przeznaczonych na realizacji tego zadania.
  • Wniosek zostanie rozpatrzony negatywnie, jeżeli on lub załączone dokumenty są niekompletne/nieprawidłowe i mino wezwania bezrobotny nie przedłoży poprawnego wniosku lub właściwych dokumentów w terminie wyznaczonym przez PUP.
  • Umowa pomiędzy PUP i bezrobotnym, zawarta w oparciu o pozytywnie rozpatrzony wniosek, określa m.in. termin otrzymania bonu, termin i sposób wypłaty środków, formę zabezpieczenia zwrotu środków, obowiązki bezrobotnego dotyczące realizacji umowy, w tym składania informacji, oświadczeń i dokumentów w zakresie realizacji warunków umowy.
  • Podstawę do otrzymania środków Funduszu Pracy przeznaczonych na sfinansowanie kosztów zamieszkania stanowi bon na zasiedlenie. Wypłata środków następuje niezwłocznie po wydaniu bonu przez urząd pracy.
  • W celu zapewnienia dotrzymania warunków umowy i właściwego wykorzystania środków przyznanych w ramach bonu za zasiedlenie, bezrobotny zobowiązany jest złożyć zabezpieczenie w jednej ze wskazanych form: poręczenie albo akt notarialny o poddaniu się egzekucji przez dłużnika.

W sytuacji, gdy osoba, która otrzymała bon na zasiedlenie utraci pracę lub zakończył działalność gospodarczą przed upływem 6 miesięcy, musi to zgłosić do PUP w ciągu 7 dni. Chcąc zachować prawo do dotacji na zasiedlenie, musi jak najszybciej podjąć nowe zatrudnienie i poinformować o tym PUP w ciągu 7 dni od jej rozpoczęcia. Inaczej będzie musiała zwrócić całą kwotę bonu na zasiedlenie.

Trwa głosowanie...

Czy byłeś/byłaś świadkiem, jak pieszy wchodzi na przejście, nie patrząc, czy jedzie samochód?

Zobacz zdjęcia warunki przyznawania bonów na zasiedlenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Bon na zasiedlenie 2023. Kto może otrzymać bezzwrotne pieniądze? - Chełmno Nasze Miasto

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na inowroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie