Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Boże Narodzenie i sylwester z obostrzeniami? Premier: - Lepiej nie szykować niczego hucznego

OPRAC.:
Marta Zalewska
Marta Zalewska
Wideo
od 16 lat
Premier i minister zdrowia odpowiadali na pytania internautów dotyczące pandemii koronawirusa. Premier odniósł się między innymi do kwestii nadchodzących świąt Bożego Narodzenia oraz sylwestra. Zabrał również głos w kwestii Strajku Kobiet oraz planowanego Marszu Niepodległości 11 listopada. Poinformował także, kiedy można się spodziewać szczepionki na COVID-19.

Live premiera o walce z koronawirusem

W środę, 4 listopada 2020, premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski odpowiadali na pytania internautów dotyczące pandemii koronawirusa i planów rządu na walkę z COVID-19. Pytania można było zadawać w komentarzach na Facebooku, a premier i minister odpowiadali na wybrane z nich podczas trwającej relacji live.

Mateusz Morawiecki o COVID-19

Poniżej wybrane pytania, które padły podczas nagrania:

- Czy ma Pan na tyle odwagi, by wytłumaczyć po co ten cyrk?
- To nie jest cyrk. To jedno z najpoważniejszych wyzwań, z którym się mierzymy od II Wojny Światowej. Od tego czasu żaden kraj nie miał takiej recesji gospodarczej.

- Dlaczego zamykacie kolejne sektory gospodarki, skoro wcześniejsze obostrzenia nie przyniosły skutku?
- Tych zakażeń byłoby jeszcze dużo więcej, gdyby nie było tych obostrzeń. Bez noszenia maseczek zakażeń jest nawet do tysiąca razy więcej.

Premier o Bożym Narodzeniu i sylwestrze

- Czy sylwestra odwołacie za pięć dwunasta czy dacie trochę czasu?
- Decyzja o zamknięciu cmentarzy zapadła późno, ale ogłoszenie jej wcześniej sprawiłoby, że ogromne rzesze ludzi ruszą na cmentarze w ciągu tych dni przed dniem zamknięcia. Co do sylwestra, na pewno w tym roku lepiej nie szykować się na hucznego sylwestra z wieloma znajomymi i przyjaciółmi, dlatego, ze ryzyko tego, że pandemia będzie trwała i nam zagrażała jest za duże. dlatego apeluję, żeby w grudniu odłożyć zarówno duże targi okołobożonarodzeniowe, bo to ryzyko zakażenia, a sylwestra nie planować w sposób huczny.

- Czy zabierzecie nam kolejne święta?
- Ostatnia rzecz, jaką chcielibyśmy robić to zabieranie świąt. Ale proszę spojrzeć na to tak: COVID-19 zabiera życie. Zabiera życie naszym rodzicom, dziadkom. I my musimy zadbać o to, czego najbardziej im teraz potrzeba: zachować dystans, pamiętać o dezynfekcji.

- Nie jest pan ekspertem w ochronie zdrowia. Nie powinien się pan wypowiadać podczas wystąpienia live w tym względzie.
- Nie jestem ekspertem, dlatego mam doradców, którzy są dla mnie wsparciem w tym czasie.

Premier o Strajku Kobiet 2020 i Marszu Niepodległości 11 listopada

Czy strajk kobiet wpływa na liczbę zakażeń?
- Dane naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego wskazują na to, że z powodu strajków, dziennie przybywa nawet 5 tys. zakażeń COVID-19.

- Co z marszem na 11 listopada? Może należałoby oficjalnie poprosić uczestników marszów zaplanowanych na 11 listopada o trzymanie dystansu?
- Nasze zalecenie jest jednakowe dla wszystkich. Przepisy obowiązują wszystkich i dlatego bardzo proszę i apeluję o powstrzymanie się od tych marszów w tym roku.

- Co z osobami stygmatyzowanymi za zachorowania na COVID-19?
- To jest zjawisko, z którym mamy do czynienia. To dotyczy nie tylko osób chorych, ale w pierwszej fazie pandemii dotyczyło również medyków. Apeluję do wszystkich, żeby osoby chore wspierali - możemy im na przykład zrobić zakupy. Wspierajmy się nawzajem, bo przechodzenie przez pandemię to jest sprawdzian z odpowiedzialności i postawy wobec drugiego człowieka. Trzeba doceniać zaangażowanie medyków, lekarzy, pielęgniarek, ratowników, diagnostów - bo oni są najbardziej narażeni.

- Czy maturzyści wrócą do szkoły? Albo przynajmniej roczniki, które mają przed sobą egzaminy zawodowe i maturalne?
- Te klasy, które są w tym roku szkolnym obciążone egzaminami na pewno będą miały możliwość prowadzenia konsultacji stacjonarnych i przy użyciu kontaktu internetowego. Minister Czarnek sygnalizował, ze te roczniki, które będą zmagały się z egzaminami miały umożliwiony dostęp do kontaktu z nauczycielami w sposób bezpośredni. Chce wszystkich zapewnić, że taka możliwość będzie. Minister Czarnek informował, ze jest to jedna z najważniejszych rzeczy przy przejściu na nauczanie zdalne.

- Czemu zamykacie gastronomię, która ma lepsze bezpieczeństwa sanitarne niż hipermarkety?
- Bo w gastronomii przez dłuższy czas siedzi się przy stoliku z większa liczbą osób. Zdaniem epidemiologów w takich pomieszczeniach częściej może dochodzić do zakażeń. Bo pomieszczenia te nie są wietrzone, klienci nie noszą maseczek i spędzają więcej czasu w większym gronie.

- Czy będzie dalsze wsparcie dla branży gastronomicznej?
- Tak, nie tylko dla branży gastronomicznej, ale także dla branży hotelarskiej, fitness. O niektórych rodzajach wsparcia już mówiłem: mikrodotacje, zwolnienia z ZUS.

- Nie róbcie lockdownu - masa ludzi będzie targać się na swoje życie z rozpaczy. Nie niszczcie gospodarki lockdownem.
- My bardzo poważnie traktujemy każdą decyzję, jaką podejmujemy. Wszystkie nasze decyzje mają bardzo wiele wymiarów, dlatego zawsze podejmujemy je w oparciu o analizę wszystkich dostępnych informacji.

Premier: Szczepionka na COVID-19 być może już w styczniu

- Dlaczego chcecie obowiązkowej szczepionki na COVID-19? Dlaczego chcecie robić eksperymenty na ludziach?
- Absolutnie nie chcemy robić żadnych eksperymentów, dlatego czekamy na potwierdzoną badaniami klinicznymi szczepionkę. Dlatego z innymi krajami UE kupiliśmy niejako "bilet wstępu" na zakup szczepionki od tych, którzy pierwsi wynajdą szczepionkę. mamy podpisane umowy z 8 firmami, które pracują nad szczepionką. Jedna z tych firm dała już znać, że szczepionka może być gotowa już w styczniu dla tych, którzy najbardziej jej potrzebują. Nie będziemy stosować szczepienia obowiązkowego. Jak ktoś nie będzie jej chciał, to nie będziemy jej aplikować. Proszę jednak wziąć pod uwagę ogromne perturbacje związane z ta pandemią i rozważyć, czy nie lepiej się zaszczepić i móc normalnie żyć, normalnie funkcjonować.

- Kiedy skończycie z tą farsą? Rządy innych krajów pokazują nam, że pandemii nie ma. COVID-19 nie jest dżumą.
- Nie jest, ale jest chorobą, która jest poważna i stanowi poważne zagrożenie. Nie znam takich krajów, ale znam kraje, które zlekceważyły wirusa w pierwszej fazie i poniosły duże straty ludzkie.

- Po co rząd zamknął bary, restauracje, siłownie?
- Podejmując decyzje o zamykaniu różnych miejsc my nie kierujemy się tylko przesłankami epidemicznymi. Drugie kryterium to szukanie takich miejsc, gdzie jest największa ilość interakcji. To są miejsca, w których dochodzi do tłoku, jest dużo osób, trudno potem znaleźć te osoby i dotrzeć do nich z informacją, kto powinien zostać skierowany na kwarantannę.

Live premiera i ministra zdrowia na Facebooku

Live w szczytowym momencie śledziło ponad 30 tys. internautów. W komentarzach zadano łącznie kilka tysięcy pytań, premier i minister zdrowia odpowiedzieli na wybrane z nich.

Pełny zapis relacji live premiera i ministra zdrowia można obejrzeć poniżej: [facebook]https://www.facebook.com/MorawieckiPL/videos/362949428485149;wideo[/facebook]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Boże Narodzenie i sylwester z obostrzeniami? Premier: - Lepiej nie szykować niczego hucznego - Gazeta Pomorska

Wróć na kujawskopomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto