Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cech uhonorował 95-letnią artystkę za renowację sztandarów [zdjęcia]

Renata Napierkowska
Genowefa Pindel otrzymała Honorową Odznakę Rzemiosła za odnowienie zabytkowych, przedwojennych sztandarów dla Cechu Rzemiosł Różnych w Inowrocławiu. Uroczystość odbyła się w Kruszwicy w Zajeździe u Piasta Kołodzieja.

Genowefa Pindel z Kruszwicy jest jedną z nielicznych już artystek hafciarek, które zajmują się renowacja starych, zniszczonych sztandarów. Ostatnio odrestaurowała liczący ponad sto lat proporzec branży krawieckiej dla Cechu Rzemiosł Różnych w Inowrocławiu. Za tę pracę i odnowienie wcześniej trzech innych proporców dla cechów kowali, piekarzy i krawców władze cechu odznaczyły ją Honorową Odznaką Rzemiosła. Uroczystość odbyła się w kruszwickim Zajeździe U Piasta Kołodzieja.

- Podziękowanie składam nie tylko w imieniu Zarządu Cechu Rzemiosł Różnych w Inowrocławiu ale również w imieniu Kujawsko-Pomorskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Bydgoszczy, która na nasz wniosek nadała pani Genowefie Pindel Honorową Odznakę Rzemiosła za ciężko wykonaną pracę – mówił starszy cechu, Piotr Jóźwiak.

W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele zarządu: podstarszy cechu Franciszek Żak i Wacław Oczki, a także prezes Kujawsko – Pomorskiej Izby Rzemiosła w Bydgoszczy Sławomir Szatkowski oraz burmistrz Kruszwicy Dariusz Witczak.

Wyszywam od najmłodszych lat. Moja mama była krawcową, nie chodziłam jeszcze do szkoły, jak zaczęłam szyć. Pierwszy sztandar wyszyłam dla koła ZSL w Grodztwie, drugi dla gminnego ZSL w Kruszwicy. Ile tych sztandarów było, to nie jestem w stanie policzyć

– mówi Genowefa Pindel.

Na swoim koncie ma sztandary wyhaftowane dla pszczelarzy, gołębiarzy, parafii, „Solidarności”, dwa dla powiatowego PSL-u, dziesięć dla Kruszwicy i wielu innych instytucji i organizacji.

Trudno powiedzieć, ile czasu zajmuje odnowienie sztandaru. Nie liczę godzin, jak mam wolna chwilę to siadam i szyję. Największym problemem jest brak dobrych nici i materiałów. Niby jest duży wybór, tyle wszystkiego w sklepach, ale większość marnej jakości. To nie takie materiały jak dawniej – narzeka Genowefa Pindel.

Kruszwicka hafciarka pochodzi spod Krakowa. Od wielu lat jednak mieszka w Grodztwie. Jej działalność nie ograniczała się jedynie do szycia. W przeszłości pełniła wiele ważnych funkcji i udzielała się społecznie: przez ponad 20 lat była radną, a przez ponad 13 sołtysem w Grodztwie. Była inicjatorką budowy domu socjalnego, utworzenia zespołu ludowego, pełniła funkcję prezesa kółka rolniczego w Grodztwie, założyła Koło Gospodyń Wiejskich. Mimo sędziwego wieku pani Genowefa ma mnóstwo energii i nie stroni od pracy. I jak mówi, sztandar branży krawieckiej nie był ostatnim, który odnowiła.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na inowroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto