Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ceny paliw i gazu pójdą mocno w górę. Będą wyższe ceny w sklepach?

mf
Nie jest dobrze. Na światowych rynkach drożeją ceny ropy i gazu. Mocno w górę poszły notowania gazu na międzynarodowych rynkach. Od 1 lipca o 24 proc. rosną stawki w cenniku PGNiG dla mniejszego biznesu. Czy będzie to miało wpływ na ceny detaliczne? Drożeje również ropa. Jej ceny są najwyższe od dwóch lat. 

Czytaj dalej. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Nie jest dobrze. Na światowych rynkach drożeją ceny ropy i gazu. Mocno w górę poszły notowania gazu na międzynarodowych rynkach. Od 1 lipca o 24 proc. rosną stawki w cenniku PGNiG dla mniejszego biznesu. Czy będzie to miało wpływ na ceny detaliczne? Drożeje również ropa. Jej ceny są najwyższe od dwóch lat. Czytaj dalej. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Nie jest dobrze. Na światowych rynkach drożeją ceny ropy i gazu. Mocno w górę poszły notowania gazu na międzynarodowych rynkach. Od 1 lipca o 24 proc. rosną stawki w cenniku PGNiG dla mniejszego biznesu. Czy będzie to miało wpływ na ceny detaliczne? Drożeje również ropa. Jej ceny są najwyższe od dwóch lat.

Zobacz wideo: Nowe objawy koronawirusa. To musisz wiedzieć!

Z każdym dniem napływają nowe informacje o drożejącej energii. Jak czytamy w interia pl, krajowi przedsiębiorcy nie zdążyli się jeszcze przyzwyczaić do drożejącego prądu, a już muszą się oswoić z podwyżkami cen gazu. Surowiec był w ostatnich latach tani, ale w ostatnim czasie jego notowania na światowych rynkach poszybowały w górę. I przekłada się to również na stawki dla odbiorców w Polsce.

Ceny gazu wyższe dla biznesu

Od lipca o prawie jedną czwartą wzrosną ceny dla mniejszego biznesu w ramach cennika głównego dostawcy gazu w Polsce.
Odbiorcy indywidualni są chronieni taryfami Urzędu Regulacji Energetyki. W rozliczenia dostawców z odbiorcami firmowymi URE nie ingeruje. Część przedsiębiorstw zabezpieczyła się kontraktami długoterminowymi. Dzięki temu w tym roku ich koszty nie wzrosną. Szokowe podwyżki nastąpią wraz z początkiem obowiązywania nowych kontraktów, czyli w przyszłym roku.

Grupa Azoty, jak czytamy w interia.pl, dla której gaz jest jednym z głównych surowców, wskazuje, że cena na rynkach europejskich przekroczyła 25 euro za megawatogodzinę.

  • To sześć razy więcej niż rok temu. Tak samo jest u nas.
  • Średnia cena kontraktu z dostawą na dzień następny na Towarowej Giełdzie Energii wynosiła rok temu 27,9 zł za 1 MWh - od tamtej pory rosła i w maju tego roku osiągnęła 123,1 zł za 1 MWh.
  • Przyczyny? Wyjątkowo niskie temperatury ostatniej zimy, niemal puste magazyny w Europie, rekordowe ceny uprawnień do emisji CO2 oraz duży popyt na gaz skroplony w Azji.

W sklepach będzie drożej?

Trudno precyzyjnie oszacować wpływ podwyżek cen gazu dla odbiorców firmowych na inflację. Nie ulega jednak wątpliwości, że koszty nośników energii mają wpływ na ceny produktów nabywanych przez konsumentów.

Potwierdziły się sygnały, jakie otrzymywaliśmy od przedsiębiorców - Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo poinformowało "DGP", że od 1 lipca 2021 r. będzie obowiązywać nowy cennik dla klientów w ramach oferty "gaz dla biznesu". Jak sprawdziliśmy, ceny wzrosną o 24 proc. względem poprzedniego cennika. Od kilku lat ceny gazu dla przedsiębiorców nie podlegają taryfikacji Urzędu Regulacji Energetyki. Dba on jeszcze o sytuację konsumentów.

Biznes zwraca uwagę, że gaz ma być kluczowym paliwem pomostowym między obecną energetyką węglową a odnawialnymi źródłami energii. Wzrosty cen wpłyną zatem na zaplanowane już bądź realizowane inwestycje.

Wyższe ceny paliw

To nie koniec nienajlepszych wiadomości. Na stacjach drożeją również paliwa. Ceny sa najwy z sze od lat. ma to związek z drożejąca ropa na światowych giełdach.

Jedynym pozytywnym zaskoczeniem w mijającym tygodniu na detalicznym rynku paliw była wyraźna obniżka cen autogazu, który potaniał aż o 12 groszy i jest najtańszy od początku lutego tego roku. W dużo gorszych nastrojach powinni być kierowcy tankujący 95-oktanową benzynę, bo to paliwo na stacjach ostatni raz tak drogie jak obecnie było pod koniec 2014 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Ceny paliw i gazu pójdą mocno w górę. Będą wyższe ceny w sklepach? - Toruń Nasze Miasto

Wróć na inowroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto