Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co dalej z rozwojem gminy Inowrocław?

Renata Napierkowska
Odwołanie podczas pierwszej tegorocznej sesji Rady Gminy Inowrocław przewodniczącej Krystyny Wysockiej i powołanie Augusta Korony pociągnęło za sobą dalsze zdarzenia. Sprawą budżetu zajmie się RIO, a wszelkie inwestycje w gminie są wstrzymane.

XXIII Sesja Rady Gminy Inowrocław rozpoczęła się od odwołania przez 8 radnych Krystyny Wysockiej z funkcji przewodniczącej. Pięć osób było przeciwnych zmianie, a jeden głos był nieważny. Na szefa rady wybrano radnego Augustyna Koronę. Na tym sesja się zakończyła i obrady przerwano na wniosek Marka Jabłońskiego, by przewodniczący przygotował się do dalszego prowadzenia obrad.

Dalszy ciąg przerwanej sesji odbył się 23 stycznia. Rada zajęła się m.in. projektem uchwały dotyczącej przyjęcia Programu Rewitalizacji dla gminy Inowrocław na lata 2016 – 2023. Projekt tej uchwały po raz pierwszy znalazł się w programie obrad 25 listopada ubiegłego roku, jednak nie został przyjęty przez radnych 7 głosami „za” i 8 głosami „przeciw”, pomimo wcześniejszej jego akceptacji przez wszystkie komisje. Uchwała powróciła podczas styczniowych obrad. Wcześniej odbyło się szereg spotkań z radnymi, gdzie przedstawiano korzyści, jakie gmina może osiągnąć dzięki jego przyjęciu.

Na ostatniej sesji 8 głosami „za”, przy 7 „przeciw” rajcy zdecydowali o wycofaniu tego punktu. Program Rewitalizacji to dokument, który był przygotowywany przez około 1,5 roku i jest niezbędny przy ubieganiu się o środki unijne. W tym czasie przeprowadzono wiele spotkań i konsultacji z mieszkańcami, sołtysami i radnymi. Ustalono, że kluczem mają być działania społeczne skierowane na: dzieci, młodzież, osoby starsze, wszystkich mieszkańców gminy. Program zakłada przeprowadzenie licznych działań społecznych, wspartych inwestycjami w gminną infrastrukturę. Na takie działania można pozyskać dofinansowanie unijne. Gmina miała szansę zdobyć kilka milionów złotych na zrealizowanie tych pomysłów. Teraz z tych środków skorzystają inne samorządy.

Kolejnym punktem obrad był projekt uchwały w sprawie uchwalenia budżetu gminy na 2017 rok. Radni podczas trzech posiedzeń komisji budżetowej wnieśli propozycje szeregu poprawek i zmian do propozycji budżetu przygotowanej przez wójta. Włodarz pozytywnie ustosunkował się do zdecydowanej większości tych propozycji, jednakże radni tym samym stosunkiem głosów odrzucili autopoprawkę i przyjęli wersję budżetu przygotowaną przez siebie ze zmianami finansowymi, do których wójt zgłosił wątpliwości, co do ich zgodności z prawem. Włodarz poinformował, że w tej sytuacji wystąpi do RIO.

- Jaka jest podstawa prawna tego wystąpienia? - dociekał przewodniczący Augustyn Korona.

- O tym, czy zostało naruszone prawo i procedury zdecyduje Regionalna Izba Obrachunkowa w Bydgoszczy. Podobną sytuację mieliśmy 6 lat temu. I wtedy wspólnie z przewodniczącym Koroną uczestniczyliśmy w kolegium RIO i na najbliższej sesji budżet w poprawnej wersji został przyjęty - przypomniał wójt Tadeusz Kacprzak.

Do momentu ogłoszenia rozstrzygnięcia przez RIO wszelkie inwestycje muszą zostać wstrzymane. Obecna sytuacja spowoduje opóźnienia w ogłaszaniu przetargów co najmniej o miesiąc. Konsekwencje tego stanu mogą sięgać milionów złotych.


od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na inowroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto