Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czad to śmiertelny wróg. Jak można się przed nim obronić?

Katarzyna Paczewska
Za takie małe urządzenie zapłacimy od kilkudziesięciu złotych w górę. Drogo? Zastanów się, ile warte jest życie Twojej rodziny
Za takie małe urządzenie zapłacimy od kilkudziesięciu złotych w górę. Drogo? Zastanów się, ile warte jest życie Twojej rodziny Sławomir Kowalski
Tlenek węgla zabija podstępnie. Nie wyczujemy go i nie zobaczymy, ale jest sposób, by go wykryć. Tlenek węgla zabija podstępnie. Nie wyczujemy go i nie zobaczymy, ale jest sposób, by go wykryć.

Gdy tylko za oknami się ochładza, a my zaczynamy palić w piecach, rośnie liczba wypadków spowodowanych przez ogień i ulatniający się czad. Jak wynika z danych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, tylko w 2015 roku w wyniku pożarów i zatrucia tlenkiem węgla do szpitali trafiło w całym kraju 7 414 osób, z czego 512 osób zginęło w pożarach, a 50 zmarło w wyniku zaczadzenia.

W naszym regionie nie jest bezpieczniej.
- W województwie kujawsko-pomorskim w sezonie grzewczym 2015/2016 (wrzesień-marzec) w wyniku czadu doszło do 109 zdarzeń, w których 87 osób zostało poszkodowanych, a jedna zmarła - wylicza st. bryg. Janusz Halak, komendant Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej. - W 2016 roku (dane do czwartku) doszło do 10 zdarzeń, w których cztery osoby zostały poszkodowane.

Natomiast jeśli chodzi o pożary budynków mieszkalnych w sezonie 2015/2016 było ich w regionie 87. Zmarło 19 osób, a 107 zostało poszkodowanych. W tym roku, do czwartku, było już 21 takich zdarzeń, w których ucierpiało 36 mieszkańców województwa.Wprawdzie liczba ofiar spada z roku na rok, ale liczba wypadków utrzymuje się na wysokim poziomie.

Czytaj także: Ofiarodawcy nie zawiedli

Wiemy, ale nie wiemy

MSWiA przeprowadziło ostatnio badania, z których wynika, że świadomość społeczna jest bardzo niska. - 41 procent pytanych wykazało, że wie, jak wyczuć czad, ale to niemożliwe - przekonuje Janusz Halak. - Żaden z naszych zmysłów go nie wyłapie. Jest bezbarwny i bezwonny. Namawiamy więc, by ludzie zabezpieczali się, kupując specjalne urządzenia. Kosztują one od kilkudziesięciu złotych w górę.

Skąd bierze się czad?

Powstaje, gdy palimy, a w otaczającej atmosferze jest za mało powietrza, najczęściej z winy niesprawnej lub zasłoniętej instalacji wentylacyjnej.W sprzedaży są automatyczne czujniki dymu, tlenku węgla, gazu oraz dualne (czadu i dymu). Jak działają? Gdy do ich wnętrza wniknie dym lub tlenek węgla, natychmiast uruchomi się głośny dźwięk, a diody zaczną migać.
Urządzenia nie usuną zagrożenia. Jeśli usłyszymy alarm czujki dymu, powinniśmy jak najszybciej zebrać mieszkańców i opuścić dom. Gdy będziemy na zewnątrz, wybierzmy numer 998 lub 112. Natomiast jeśli chodzi o czujkę czadu, to wykrywa ona już minimalne, ale jeszcze bezpieczne dla życia stężenie. Natychmiast otwórzmy okna, wyjdźmy z budynku i wezwijmy straż.

Zabezpieczmy dom

Jak nie dopuścić do nieszczęścia? Po pierwsze upewnij się, że kratki wentylacyjne są drożne. Sprawdź, czy urządzenia gazowe działają prawidłowo. Dbaj o właściwą wentylację pomieszczeń. Nie modyfikuj i nie naprawiaj samodzielnie instalacji elektrycznej. Nie trzymaj w domu łatwopalnych substancji, takich jak oleje, farby, benzyna. Usuń materiały łatwopalne z okolicy kominka. Sprawdź, czy gazowy podgrzewacz wody jest sprawny. Sprawdzaj też, czy przewody kominowe są drożne.

Obudź czujność

Wczoraj w regionie kujawsko-pomorskim rozpoczęła się kampania społeczna Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji „Czad i ogień - obudź czujność”. Akcja obejmuje m.in. uświadamianie, jak nie dopuścić do zaprószenia ognia. Już wkrótce w regionie zostaną wytypowane osoby, które będą udzielały informacji mieszkańcom województwa, jak ustrzec się przed ogniem i tlenkiem węgla. Kampanii towarzyszy też konkurs dla dzieci i młodzieży na spot filmowy. Szczegóły na stronie: www. mswia.gov.pl.

Czytaj także: Potencjalnych pracowników odstraszają niskie płace

Jak uniknąć zatrucia?
Nie bagatelizuj następujących objawów: duszności, bólów i zawrotów głowy, nudności, wymiotów, oszołomienia, osłabienia, przyśpieszenia czynności serca i oddychania, ponieważ mogą być one sygnałem, że ulegasz zatruciu czadem. W takiej sytuacji natychmiast przewietrz mieszkanie, wyjdź na zewnątrz, zadbaj o bezpieczeństwo swojej rodziny, wezwij straż pożarną i zasięgnij porady lekarskiej.

Kontroluj instalacje!
W budynkach mieszkalnych musimy regularnie czyścić przewody dymowe, spalinowe i wentylacyjne. Co ile?
Przewody od palenisk opalanych paliwem stałym co trzy miesiące.
Przewody od palenisk opalanych paliwem gazowym i płynnym co pół roku.
Natomiast przewody wentylacyjne raz w roku.
Pamiętaj! Nie wykonuj żadnych przeróbek sam. O pomoc poproś eksperta.

Gaśnica w mieszkaniu
Nie ma takiego obowiązku, ale jak przekonują strażacy, warto w ten sposób zabezpieczyć swoje cztery kąty. Najlepiej wybrać gaśnicę oznaczoną symbolami ABC (do kuchni z symbolem F).

Zobacz także: Bartosza Wiśniewskiego, bibliotekarza z Inowrocławia nie interesują autografy i zdjęcia, a wrażliwość i talent, którymi emanują artyści. Rozmawiał już z m.in. Stanisławą Celińską, Magdą Umer i Mają Komorowską.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na inowroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto